Doktor Biela labka

Doktor Biela labkaRozhovor s MVDr. Dankou Palušovou, zakladateľkou detského centra Havino v Žiline

„Milujem psy, aj oni mňa. Je medzi nami vzácne puto, ktoré sa paradoxne narušilo pri výkone mojej práce ako veterinárnej lekárky. Vtedy sa ma psy začali báť. Počas praxe som prišla na to, že západná veterina nie je pre mňa to pravé. Zistila som, že zdravie psa je tiež zrkadlom psychického a fyzického zdravia majiteľa. Toto hlboké poznanie ma donútilo opustiť úspešnú kliniku, ktorú som spolu s manželom budovala. Vydala som sa na vlastnú dráhu alternatívnej terapeutky, kam patrí aj canisterapia," hovorí Danka, zakladateľka detského centra Havino.

„Canisterapia je pre mňa spojením dvoch lások: k deťom a ku psom. Vhodný pes pomocou tejto terapie dokáže vyliečiť strachy, choroby a iné problémy s dieťaťom," dodáva. V centre organizuje okrem netradičných aktivít pre deti, aj inšpiratívne ženské zdieľania v spolupráci s Gabi Revickou, a venuje sa aj problematike porúch príjmu potravy.

Mestá a dediny sú plné psov. Čím je výnimočné práve tvoje centrum?

V meste býva mnoho rodín v bytoch, ktoré si z rôznych dôvodov nemôžu dovoliť mať psa. Preto prichádzame na pomoc my, prvé detské centrum na Slovensku, kde je pes hlavnou súčasťou. U nás ich hneď pri dverách víta Orchidea, biela fenka švajčiarskeho ovčiaka. Deti sa ju učia milovať, rešpektovať jej potreby, starať sa o ňu a ona sa im odvďačí bezpodmienečnou láskou.

Doktor Biela labkaČo bolo impulzom ho založiť?

Otehotnela som a kolegyňu prijali na vysokú školu na pedagogický odbor. Dovtedy sme robili canisterapiu len v školách a škôlkach. Tešila som sa na bábätko a bolo mi jasné, že určitú dobu sa nebudem môcť od dieťatka pohnúť. Vtedy sa zrodila myšlienka založiť detské centrum, kde budem vykonávať canisterapiu a zároveň budem mať pri sebe synčeka.

Podľa názvu Havino by sa dalo očakávať, že sa u vás dejú len aktivity spojené so psami. Ale podľa webstránky ponúkaš oveľa viac.

V centre máme doobeda krúžky pre najmenšie deti a matky, ako aj Herničky, kde je tiež prítomný pes. Poobede organizujeme krúžky pre škôlkárov a školákov, či už so psom alebo bez, napríklad Šikovné rúčky, Joga pre deti a iné. Vo večerných hodinách sa meníme na centrum pre ženy a ponúkame rôzne cvičenia – pilates, joga pre ženy, joga smiechu. Pravidelne organizujeme prednášky na aktuálne témy, napríklad Ajurvéda v každodennom živote, Aromaterapia v rodine, Aura Soma terapia farieb a svetla, Austrálske esencie a ďalšie. Poskytujem aj priestory iným ľuďom, ktorí cítia, že majú ostatným čo povedať. Organizujeme aj narodeninové oslavy pre deti, kde sú hlavnými zabávačmi naši psíkovia.

Mám maďarskú vyžlu, a hoci je to pre mňa ten najlepší pes na svete, so svojím temperamentom sa na tieto účely nehodí. Aké kritériá musí spĺňať pes, aby mohol robiť canisterapiu?

Kritérií je veľa, no predovšetkým vyrovnaná povaha, socializácia, ľahká učenlivosť, pozitívny vzťah k človeku bez negatívnej skúsenosti. Pre mňa je najdôležitejší vzájomný vzťah. Orchidea mi dôveruje a opačne. Medzi nami je vzácne puto, dôležitá je neverbálna komunikácia, očný kontakt. Vie, že nedovolím, aby jej bolo ublížené. Viem, kedy jej niečo vadí alebo je už vyčerpaná. Naše puto z nás robí skvelý canisterapeutický tím.

Doktor Biela labkaAké sú výsledky detí, ktoré sa kamarátia s tvojimi psami? Stanú sa z nich nebodaj malí Einsteini?

Canisterapia je podporná, špeciálna metóda, ktorá využíva pozitívne pôsobenie psa na človeka. Najdôležitejšie je, aby sa vytvoril vzťah medzi klientom – dieťaťom a psom. Ak sa to podarí, máme veľmi pozitívne výsledky. Pes sa stáva motivátorom a dieťa napreduje veľmi rýchlo, niekedy sú to až malé zázraky.

A čo komplikované deti? Trúfne si Orchidea aj na ne?

Na malé a fóbické detičky je moja Orchidea špecialistka. Dôležitý je pre dieťa prvý vnem, čiže zrak. Orchidea je biela, vyvoláva v deťoch pocit nevinnosti, čistoty a bezpečia. Vôbec na deti netlačím, som s nimi v miestnosti. Pokiaľ sa cítia bezpečne v prítomnosti rodiča, pokojne tam môže byť, Orchidea je len súčasťou diania. Hráme sa, rozprávame a postupne prenášame pozornosť na psíka. U niekoho to ide rýchlo, u druhého pomalšie. Poznám fóbické deti, ktoré sú už vyliečené, majú doma vlastných psíkov a na krúžkoch učia iné deti, ako sa nebáť psíkov.

Zdravie detí je prvoradé, čo platí dvojnásobne aj pri kontakte so zvieratami. Neboja sa rodičia parazitov?

Som vyštudovaná veterinárna lekárka, naplno zodpovedám za zdravie našich psov. Sú pravidelne odčervovaní a očkovaní. Canisterapiu vykonávajú len dokonale zdraví. Pravidelne ich preventívne vyšetrujem, čo je dôležité nielen z hľadiska ochrany zdravia klienta, ale aj pre psov. Vykonávajú náročná prácu, preto musia byť úplne v poriadku a dožiť sa čo najvyššieho veku.

Doktor Biela labkaPostoj rodičov je asi dôležitý. Neboja sa viac ako deti?

Pri malých deťoch je veľmi dôležité, aký vzťah má mama ku psovi, takže niekedy pracujem na prepojení psa s ňou. Tým pádom mám vyriešené aj dieťa. Ak sa mi nepodarí tento vzťah vytvoriť, málokedy som úspešná u samotného dieťaťa, pretože ono je zrkadlom matky.

Si multifunkčná žena. Čomu všetkému sa venuješ?

Hráme interaktívne divadlo. Navštevujeme škôlky, kde robíme zážitkové hodiny a na začiatku školského roku pomáhame preklenúť deťom stres z odlúčenia od rodičov. V školách máme zážitkové vyučovanie slovenského jazyka, prírodovedy, etickej výchovy, protidrogový program. Navštevujeme špeciálne školy. Zúčastňujeme sa rôznych charitatívnych akcií, v lete chodíme do táborov pre deti zo sociálne slabých rodín. Navštevujeme centrum pre týrané deti a v súčasnosti začíname spolupracovať s Centrom pre poruchy príjmu potravy Anabell.

Pod názvom Ženské zdieľania si predstavujem všeličo možné. Prvé mi napadne príjemný pokec pri káve a výmena receptov. O čom sú?

Je to viac. Spájame sa so svojou vnútornou ženou a spoznávame mäkkosť ženskej sily. Keďže táto akcia nie je celkom pravidelná a naše žienky sa potrebujú stále viac a spájať so svojou vnútornou bohyňou, funguje v našom centre cvičenie určené pre ženy Mohandžodáro spojené s meditáciami. Prebúdza v ženách ich podstatu, nehu, láskavosť, tvorivosť, plynutie v súlade so sebou a životom. Prináša zdravie, vitalitu a krásu do vysokého veku.

Doktor Biela labkaA čo plány do budúcnosti?

Túžim v našom centre vytvoriť oázu pre ženy a deti, v ktorom nájdu svoje miesto aj muži. Centrum, kde budú šťastné ženy – matky – s láskou akceptovať a vychovávať svoje ratolesti vo vzájomnej harmónii. Súčasťou týchto plánov zostávajú aj moji štvornohí priatelia ako verní spoločníci človeka. V rámci ženských zdieľaní plánujeme s Gabi Revickou viacdňové celoslovenské stretnutie, s bývaním v prírode. Ponecháme komornosť atmosféry a bezpečné zázemie, ktoré považujem pre túto aktivitu za mimoriadne významné.

Plánujem spoluprácu s centrom Anabell. Chystáme sa založiť neziskovú organizáciu v Žiline, ktorej cieľom bude podpora a pomoc pacientkam s poruchami príjmu potravy. Chcem vytvoriť podpornú skupinu, ktorá sa bude pravidelne stretávať a podporovať na ceste k vyliečeniu. Verím, že tieto stretnutia pomôžu nielen mne, ale aj ostatným ženám na ceste k sebe samým. Ako terapeut s vlastnou skúsenosťou sa o to budem snažiť zo všetkých síl.

Máš životné krédo? Aké?

Mám tri. Ži a nechaj žiť. Keď chceš zmeniť svet, začni od seba. Láska je kľúčom od všetkých dverí.

Rozhovor pripravila Adela Jasenovcová

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info