Čo používať pri prevencii a liečbe v skorých štádiách pozitivity - Covid 19 - pohľad farmaceuta

Pokúsim sa v kocke zhrnúť pohľad farmaceuta - čo užívať pri liečbe v skorých štádiách pozitivity na Covid-19 - vyvolaný koronavírusom SARS-CoV-2. Nebudem sa tváriť, že som objavila Ameriku, je to oficiálny liečebný protokol, ktorý podporujú a používajú aj naši lekári. Akurát sa posnažím niektoré veci objasniť a na konci doplním možnosti ako si pomôcť aj pomocou prírodných liečiv. V podstate existujú dve verzie tohto protokolu:

1. PREVENCIA pre vysokorizikové osoby (predpokladaný kontakt s Covid –pozitívnymi pacientmi, zdravotníci v prvej línii) a prevencia po expozícii s Covid-pozitívnym človekom:
a) Ivermektín: v dávke 0,2mg/kg – 1 dávka prvý deň, 2. dávka o 48 hodín, 3. dávka o 14 dní
Prosím, nie je to liek na voľný predaj, nepýtajte ho v lekárňach! Ak aj bude Ivermektín na Slovensku v dostatočnom množstve, je určený naozaj pre ohrozených ľudí, a to po zvážení a predpise lekára. Za použitie lieku v neregistrovanej indikácii zodpovedá vždy lekár.
b) Vitamin D3: 1000 – 4000 I.U/ deň
c) Vitamin C: 1000mg/ 2xdenne
d) Kvercetín: 250mg/deň Je to vysoko účinný antioxidant, nachádza sa v mnohých druhoch ovocia, zeleniny, listov, semien a obilnín, ale aj červená cibuľa a kel sú bežné potraviny obsahujúce značné množstvo kvercetínu. Odhaduje sa, že priemerný človek denne prijme zhruba 10 - 100 mg kvercetínu z rôznych potravinových zdrojov. Antioxidanty sú látky, ktoré viažu a neutralizujú voľné radikály, čo sú nestabilné molekuly, ktoré môžu spôsobiť poškodenie buniek. Recyklujú vitamín C, podporujú imunitný systém a upravujú krvný tlak.
e) Melatonín: 6mg asi ½ hodinu pred spaním (pri poruchách spánku)
f) Zinok: 25-50mg /deň - prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému.

2. Protokol VČASNEJ LIEČBY:
g) Ivermektín: v dávke 0,2mg/kg – 1 dávka denne, min.2 – max. 5dní
h) Vitamin D3: 4000 I.U/ deň
i) Vitamin C: 2000mg /2-3 x denne
j) Kvercetín: 250mg/ 2 x denne
k) Melatonín: 10 mg asi ½ hodinu pred spaním (pri poruchách spánku)
l) Zinok: 50-100 mg /deň
m) Aspirin: 325mg/deň (prevencia zrážania krvi a vzniku trombóz)

Z tohto prehľadu je jasné, že okrem Ivermektínu si všetko dokážete zabezpečiť z lekárne na voľný predaj.

 

Ďalší pomocníci z radu prírodných liečiv, uvediem ich názvy, pod akými ich poznáte:

Sinupret – registrovaný rastlinný liek - zmes extraktov z kvetov bazy, prvosienky, koreňa horca, a vňatí štiavu a železníka. Je určený na liečbu akútnych, nekomplikovaných zápalov prínosových dutín. Zrieďuje a uvoľňuje hlieny.
Kaloba – patentovaný extrakt z koreňa muškátu Pelargonium sidoides. Je to rastlinný liek, ktorý sa používa pri akútnych infekciách horných dýchacích ciest. Zvyšuje tvorbu protilátok v slinách, čím významne ochraňuje sliznice. Regeneruje epitel dýchacích ciest.
Echinacea purpurová – samostatná má imunostimulačný a protizápalový účinok. V synergii s ľubovníkom bodkovaným, oba ako silné extrakty, vykazujú pozitívny účinok na potláčanie rastu a množenia vírusu SARS-CoV-2, efektívne stabilizovanie stavu - čriev, pľúc, celkovo imunitu.
Imunoglukan - hlavnou účinnou zložkou prípravku je prírodná látka Imunoglukan®, komplex biologicky aktívnych polysacharidov, získavaný izoláciou z hlivy ustricovitej (Pleurotus ostreatus), vo vhodnej kombinácii s vitamínom C. Prípravok nesmú užívať ľudia s transplantovanými orgánmi, užívajúci imunosupresíva len po odporučení lekára.
Spomeniem ešte antiviroticky pôsobiacu bylinu: Vilcacora – Mačací pazúr. Silný odvar z kôry sa užíva po dobu 14 dní. Prípravok nesmú užívať ľudia s transplantovanými orgánmi. Antiviroticky pôsobiace huby: Coryolus, Cordyceps, Shitake, Reishi (o nich by mohla byť samostatná kapitola).
Z prírodných, podporných liečiv si vždy treba vybrať také, ktoré svojimi účinkami napomáhajú odstráneniu najvýraznejších príznakov (kašeľ, upchaté dutiny, husté hlieny) alebo preventívne zvyšujú imunitu, ak je to žiadúce. Samozrejme, ako vo všetkom, nie je dobré to ani s prírodnými liečivami preháňať, kombinovať jedno cez druhé, neustále stimulovať organizmus k „vyšším výkonom."

Verím, že som aspoň trošku vniesla svetlo do sveta „anticovidových" preparátov a budete vedieť po čom siahnuť v prípade potreby.

Žaneta Hrubá

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie