Monika Chybová

Monika Chybová

novinárka autorka rozhovorov copywriterka lektor a sprievodca svetom mediálnych nástrah

.

Moje webstránky:
http://chybova.blog.sme.sk/ 
https://monikachybova.wordpress.com/ 
https://www.facebook.com/MonikaChybovaOfficial/ 

Čo ma inšpirovalo k online podnikaniu:
Potreba začať tvoriť aj niečo vlastné. Nieže by som ako novinár nerobila vlastné veci, ale každé médium má svoje určité limity a ja som mala pocit, že chcem povedať aj čosi viac. Posunúť zaujímavé názory v rozhovoroch s ľuďmi, posunúť aj svoje skúsenosti či názory iným, ktorí si v nich nájdu to svoje. Ak našli, čo hľadali, misia splnená. Ak našli ďalšie otázky, ktoré potrebujú odpovede, som pripravená na ne zodpovedať.

Čomu som sa venovala pred podnikaním:
Jazyky ma síce bavili vždy, no predstava, že budem tlmočiť celé dni zatvorená niekde v kabínke, alebo prekladať od rána do večera „záživné" technické texty pri počítači, ma akosi vydesila :). Nehovorím, že teraz pri tom počítači nesedím aj dvakrát toľko, ale je to práca kreatívna. A ja som duša tvorivá, čo potrebuje ľudí stretávať, a veľa veľa sa pýtať. A tak som sa už počas štúdia stala externou prispievateľkou denníka Pravda a týždenníka Moment, kde som sa venovala najmä spotrebiteľským témam. Zamestnala som sa v Bratislavskom večerníku a popri tom naberala prvé televízne skúsenosti v regionálnej televízii Bratislava – Nové mesto. Z Večerníka som vhupla prešla do denníka Nový čas, kde s prestávkami a odskočeniami do iných médií, pôsobím už od roku 2001 na rôznych postoch. Najskôr ako regionálna redaktorka na oddelení Bratislava, neskôr ako redaktorka ekonomického a spotrebiteľského oddelenia, ktoré som od roku 2003 aj viedla spolu so zahraničným oddelením (zahraničná politika a šoubiznis). Popri tom som prispievala do pravidelných príloh denníka a zbierala šéfovsko koučovské skúsenosti. Keďže som mala vždy kapacitu aj na veci popri práci, externe som sa venovala písaniu scenárov a publicistike v TV Markíza (relácie Kakao či Bez servítky). V roku 2010 som na chvíľu zmenila vzduch a ocitla som sa v denníku PLUS Jeden deň. Najskôr v ženskom týždenníku PLUS 1 deň pre ženy, kde sa venovala rozhovorom, šoubiznisu a publicistike, neskôr ma to zase pritiahlo k servisu pre čitateľa, ktorý bol roky mojou srdcovou záležitosťou. A tak som tam viedla oddelenie Servisu a občas sme sa zamontovali aj do domácej politiky. V roku 2012 som prešla do Centra spravodajstva verejnoprávnej televízie RTVS a od roku 2013, som sa ako dobrý holub vrátila späť do Nového času, no tentoraz do najčítanejšieho ženského týždenníka Nový čas pre ženy. No a tu nastal môj kariérny zlom, lebo po rokoch servisných informácií a článkov ma za srdce chytili príbehy ľudí, motivačné rozhovory žien, ktoré dokážu aj nemožné a tiež rozhovory a názory známych ľudí, ktorí majú čo povedať. Ale priestoru na realizáciu je tu dosť. Venujem sa nielen rozhovorom a príbehom, ale aj zdravotným a detským rubrikám a aktuálnym témam.

Čo som vyštudovala:
Vyštudovala Filozofickú fakultu UK, odbor prekladateľstvo tlmočníctvo, nemčina-holandčina.

V čom podnikám teraz:
Okrem písania som si založila vlastný blog i oficiálnu stránku na facebooku a postupne sa oboznamujem aj s ostatnými sociálnymi sieťami ako LinkedIn, Twitter či Instagram. Pracujem ako copywriter a lektor na mediálnych tréningoch.

V ktorej časti Slovenska pôsobím:
Primárne v Bratislave, ale dnešná technika umožňuje zázraky a tak by som mohla pôsobiť nielen kdekoľvek, ale aj odkiaľkoľvek, kde bude signál na wifi. :)

Ako mi pomáha moje online podnikanie:
Je to moja psychohygiena, ale aj možnosť dať do pozornosti svoje názory, pomôcť nimi iným, zamyslieť sa nad sebou či pohnúť ich k činom. A zároveň sa posúvam a rastiem aj ja a trénujem si svoje schopnosti pri spravovaní stránok, aj keď, veľa zákutí neprebádaných na tomto poli ešte čaká, kým ich odhalím. :)

O mojej rodine:
Moja rodina je často mojou najväčšou inšpiráciou. Občas by som ich síce na chvíľu offla, hlavne, keď sa moji dvaja chalani prichádzajúci do puberty hádajú a zaťahujú ma do svojich záležitostí (ale v pôrodnici mi nepovedali, kde majú tlačidlo na vypínanie, dali im len samodobijanie!!!), ale to je tiež moja najväčšia škola a moji najlepší učitelia. Tak, ako ich otec, pri ktorom som sa zo života, nielen rodinného, naučila najviac. Za každým úsmevom býva vždy príbeh plný smiechu či sĺz a každá zvládnutá lekcia pridáva nielen vrásky, ale aj úsmev a lá Mona Lisa na perách. ;)

Iné moje pracovné aktivity:
Ak nepočítam backstage pre rodinné firmy, či príležitostného event manažéra, keďže nám stále beží aj umelecká agentúra (http://umeleckaagentura.sk) tak už som asi všetky vymenovala vyššie. :)

Voľnočasové aktivity, ktorým sa venujem:
vo voľnom čase študujem angličtinu, čítam, cvičím jogu, bodyART a FlyFit a v podstate 24 hodín denne 7 dní v týždni pracujem ako rodinný a detský kouč a motivátor amatér, animátor, kuchár a S.O.S. Dievča v rodine pre všetko :))) no a hlavne, milujem cestovanie! rodinné i samostatné, najobľúbenejšie destinácie - Holandsko, Nemecko a Amerika (ktorej som prišla na chuť len nedávno a láka ma na podrobnejšie preštudovanie).

Pracovné výsledky môjho podnikania:
Určite je ich dosť, ale nejako úzkostlivo sa nesledujem. :) Najradšej som úprimnej spätnej väzbe a tomu, keď vidím dosah mojich slov, či slov odborníkov, ktorí môžu pomôcť ľuďom v ťažkej životnej situácii. No a verím, že tie najväčšie ešte len prídu, keďže mám v pláne zhmotniť niekoľko nápadov aj do kníh. :)

Ciele, plány, priania, posolstvá:
Pokračovať v tom, čo robím, najlepšie, ako viem. Stretať čo najviac „obyčajných" zaujímavých ľudí a zhmotňovať ich príbehy na papier, či už ozajstný alebo virtuálny. Posúvať sa ďalej, pracovať na sebe a svojou zmenou meniť okolie k lepšiemu, vytiahnuť zo svojich synov maximum tých úžasných bytostí, ktorými už sú, ale treba im niekedy pomôcť vyškrabať sa na povrch a prejaviť sa. No a spoznávať ľudí, krajiny a posúvať svoje skúsenosti druhým, ak o ne bude záujem. No a tie knihy som už spomínala. :)))  

Táto stránka používa cookies. Viac info