Kto vám drží priestor, keď potrebujete zmäknúť?

Dnes je v našej rodine významný deň. Naše najmladšie vnúča má narodeniny.
Emilka sa narodila doma. Vtedy som pochopila, akú silu a vážnosť má, keď držíme druhej žene priestor. Držala som priestor v blízkosti svojej dcéry a spolu so mnou nás z diaľky podporovalo mnoho ďalších žien z kruhov, ktoré dôverne poznáme. Bolo to také podporujúce...

Niki kojila dve malé deti naraz a nejaký čas bola v našom meste neplánovanou ikonou alternatívnej maminy, za ktorou chodili iné ženy, aby sa s ňou radili o tom, ako bezplienkovať, ako nosiť deti, ako kojiť. Ona sa predtým, samozrejme, radila s inými ženami. Aj to bolo veľmi podporujúce a pekné - vidieť, ako sa tieto mladé ženy navzájom obohacujú a ako nezištne posúvajú informácie tej, ktorá ich potrebuje.

Sledovala som cykly mladej ženy a obdivovala som svoju dcéru, ako zvláda materstvo s dvoma miminami. Bola som, aj som celkom aktívna babinka, lebo ma baví aj ctí, byť v ich živote. Moja pozícia je však podstatne jednoduchšia ako pozícia maminy. Byť babinou je oveľa zábavnejšie a slobodnejšie. Je to zároveň krásna príležitosť, držať priestor.

S Niki spolu podnikáme. Celý náš tím, ktorý si nesmierne vážime, tvoria ženy. Máme vlastne ženské podnikanie. Vieme, ktorá má kedy PMS a rešpektujeme sa. Problém je, keď sa naše cykly zladia a PMS máme všetky naraz. Ale keď o tom vieme, dokážeme to riešiť. Väčší problém je, keď nekomunikujeme o tom, čo riešime a čo sa deje v našom súkromí. Vtedy sa nevieme podporiť ani pochopiť...

Žiadalo sa mi napísať vám, lebo vnímam, koľkokrát sa v skupinách na FB objavia slová, ktoré nás oddeľujú a nevieme sa pochopiť. Prekvapí ma, keď z nich zaznieva súťaživosť, ktorá sem prichádza zrejme z prostredia, kde sa o ženskej energii zatiaľ nehovorilo.

V podporných skupinách, ktoré vediem, je téma ženskej energie nosná. Podľa všetkého je pre nás, pre ženy zdravšia ako mužská energia. Rovnováha týchto energií v nás je tiež žiadaná. Zaoberám sa týmito témam prostredníctvom rôznych smerov, od rôznych učiteľov a učiteliek, zo Slovenska aj zo zahraničia. Venujem sa jej od čias, odkedy mi jedna múdra žena - jedna z hlavných postáv mojej knihy Juliet a tá druhá - povedala, že vtedajšiu príčinu môjho fyzického ženského problému môžem vyliečiť, keď zjemním svoju vnútornú ženu a začnem sa svojou ženskou energiou zaoberať.

Ženy drahé, keď píšete a rozhodnete sa vyletieť s príspevkami, ktoré v sebe majú náboj konkurencie, útoku alebo tvrdosti, skúste sa pred zverejnením zastaviť a zavnímať svoj vnútorný priestor. Skúste si predstaviť, ako môže vaša vnútorná krajina ovplyvniť svet okolo vás. Ako vraví jedna z mojich učiteliek: Ukáž mäkkosť svojej ženskej sily. Nie tvrdosť. Zostaň silná, spojená sama so sebou.

Je to na nás, ako ovplyvníme a obmäkčíme svet okolo seba. Aj to je nástroj, ktorý podporuje mier. Nie len v nás, ale aj vo svete. Niekde predsa môžeme začať. Napríkad prianím, aby sme predtým, než vyjdeme s nejakým príspevkom alebo vyjadrením zvážili, z akého miesta v našom vnútri vychádza potreba zdieľať. Je to objavný proces, ktorý nás môže doviesť k nečakanému poznaniu.

Želám nám, aby sme namiesto zbytočných bojov zamerali na vzájomnú podporu – je to rozhodne viac ženské.

Želám nám, aby sme jedna druhej vedeli držať priestor, keď to potrebuje.

Želám nám krásny deň. Ženský, možno obohatený trochou tanca a úsmevu.

Gabi Revická

newsletter 3/2023

 

Referencia 

Ahoj Gabi,

nedalo mi nereagovať na tento nádherný článok. Je napísaný z duše (aj mojej), diplomaticky a veľmi jasno.

Veľakrát si potrebujeme niečo dokazovať (som múdrejšia, skúsenejšia, rozumnejšia...), pritom, ak by sme sa k našim vyjadreniam vrátili odstupom času, asi by sme sa hanbili a chytali za hlavu.

Rokmi som prirodzene prišla k záveru - ktorý múdri ľudia často používajú, ja som však musela na to prísť sama - že dobre hovoriť je striebro a dobre mlčať je zlato. Skúsenosti mi dali múdrosť, že nemusím sa ku všetkému vyjadrovať a nemusím všetko komentovať. Tak som si na to zvykla, že neraz sa moje okolie čuduje, že prečo naša "ukecaná" Anikó mlčí :-) Často spomínam na môjho ocina (v nebíčku), ktorý nám často hovorieval: "Nesúď, lebo budeš súdený" alebo "Kým začneš kritizovať ostatných, zamysli sa nad sebou" alebo "Skôr ako niečo odsúdiš, spoznaj to".

Som veľmi rada, že som spoznala Tvoje kruhy, Gabi, že môžem čítať Tvoje pútavé články o práci a podpore žien, a nasávať
tým informácie, ktoré ma obohacujú a mnohokrát i pohladia moju dušu :-)

Prajem Tebe a Tvojim úžasným babám všetko dobré!
Pa. Anikó

 

Zaujímajú vás iné naše newslettre?

News zo sveta E-žien - aktívnejšie s E-ženami

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie