Z kuchyne našich E-žien: Moringa, domáca lekárnička pre telo, dušu aj ducha

Počuli ste o Moringe, o zázračnom jedlom strome? Vedci považujú moringu za najvýznamnejšiu rastlinu v celej histórii ľudstva.

Počuli ste o Moringe, o zázračnom jedlom strome? Vedci považujú moringu za najvýznamnejšiu rastlinu v celej histórii ľudstva.

Ešte nikdy ľudia nepotrebovali túto rastlinu naliehavejšie ako dnes. Moringa je požehnaním nielen pre rozvojové krajiny. Napriek relatívnemu blahobytu mnohí ľudia u nás trpia nedostatočnou výživou. Hladujeme totiž s plnými hrncami s nadbytkom prázdnych kaloŕií.


moringaTáto rastlina je nielen plná dôležitých živín, napomáha tiež ich resorpcii a umocňuje tak účinok významných látok pre naše zdravie.


Moringa je uctievaná od staroveku a je považovaná za strom večného života. Listy z moringy pomáhajú pri viac ako 300 ochoreniach, napr. pri astme, ochorení pečene, alergiách, cukrovke, bronchitíde, nádorových ochoreniach, kolitídach, vírusových ochoreniach, zápaloch, neurózach, problémoch s pamäťou atď.


Moringa je ľahko stráviteľná, nezaťažuje telo a nespôsobuje alergie. Posilňuje imunitný systém, pôsobí proti zápalom a ako prevencia proti rakovine. Ako jediná známa rastlina obsahuje rastlinný hormón zeatín, dôležitý pre správnu distribúciu aminokyselín, vitamínov, antioxidantov a minerálov v našich bunkách. Zeatín chráni telo pred poškodením spôsobeným slnečným žiarením a celkovým starnutím, zlepšuje stresovú toleranciu tkanív, aktivuje produkciu kolagénu. Miznú tak vrásky a pigmentové škvrny. Tiež chráni mozog pred tvorbou amyloidných plakov a následným odumieraním neurónov. Starnutie mozgu sa spomaľuje a naopak schopnosť koncentrácie a pamäť sa zvyšujú až do vysokého veku.

moringa

Pri pravidelnom konzumovaní moringy nemajú ženy vďaka zeatínu problémy spojené s obdobím menopauzy. S obrovským komplexom živín, pomáha moringa stabilizovať psychiku a dodáva životnú energiu a dobrú náladu. Má veľmi nízky obsah kalórií, znižuje chuť do jedla a aktívne podporuje metabolizmus.

Moringa, ktorej produkty sú dostupné aj u nás, rastie na Tenerife. Vďaka jedinečnej klíme ostrova sa tu vyvinula červená forma moringy - Moringa oleifera canariensis.

Na bioplantáži MoringaGarden nie sú zásadne používané žiadne pesticídy ani umelé hnojivá, moringa vyrastá na sopečnej pôde s dostatkom minerálov pre svoj rýchly rast.
Vďaka ekologickému spôsobu pestovania a modernému šetrnému spracovaniu po zbere, zostáva v spomínanom druhu moringy zachovaný vysoký obsah živín, vysoká úroveň hygieny a čistoty produkcie.

 

S manželom Ľubošom navštevujeme ostrov Tenerife od októbra 2012 niekoľkokrát v roku. Krásam ostrova večnej jari sme prepadli úplne a natrvalo. Objavili sme nielen jedinečnú prírodu a ideálnu klímu, ale aj niečo, čo môžeme ponúknuť s láskou a hrdosťou aj u nás doma.

Moringa je liekom tela, duše aj ducha a je vhodná doslova a do písmena pre nás všetkých.

Miroslava Neštická 
Viac info O MORINGE: www.enepat.sk

Zdroje: Barbara Simonsohn, Moringa zázračný jedlý strom

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie