Tetanický syndróm ako epidémia mladých ľudí 21. storočia

Bolesti hlavy, pocit pálenia na hrudi, tŕpnutie končatín, ťažkosti s dýchaním či ďalšie nepríjemné príznaky sú súčasťou tetánie. Lekári o nej neradi hovoria ako o chorobe, skôr ju označujú ako syndróm. Tetanický syndróm je epidémiou mladých ľudí 21. storočia, viac postihuje mladé ženy ako mužov.

Celé sa to interpretuje tým, že sa na ženy kladú v spoločnosti častokrát veľmi vysoké nároky. Odborníci však upozorňujú, že od prepuknutia covid–pandémie sú rozdiely medzi počtom ochorení na tetániu u žien a mužov už len minimálne. Portál NCBI opisuje rozvoj tetánie u mladých žien aj ako dôsledok zápalového ochorenia čriev, celiakie alebo bulímie.

 

Dôležitosť minerálov

Tetánia sa identifikuje ako stav zvýšenej dráždivosti nervového systému. Vzniká zmenami koncentrácie minerálov, predovšetkým magnézia, vápnika a draslíka v medzibunkovej tekutine.

Za hlavný spúšťač tetánie môžeme považovať dlhodobý psychický stres. Dôležitým faktorom je aj osobnostná predispozícia jedinca a jeho psychické nastavenie. Zvýšená únava, stres, aj nadmerná fyzická záťaž spôsobuje v tele človeka nedostatok magnézia .

Značná časť populácie má v každodennej strave nedostatočný prísun tohto minerálu. Preto je dôležité, aby sme si magnézium pravidelne dopĺňali v kombinácií s kyselinou orotovou, čím zlepšíme jeho vstrebávanie. Nedostatok horčíka môže privodiť bolesti hlavy, zvýšenie prejavov podráždenosti, úzkostí a depresií.

 

magézium, liečba tetanického syndrómu ezeny

 

Tetanický syndróm a jeho príznaky

Klinické prejavy tetánie sú veľmi nestále, neohrozujú život priamo, avšak ich vlastné vnímanie je také vážne, že ľudí vedie k záveru, že ide o infarkt srdca, alebo iný život ohrozujúci stav. Patria sem tieto príznaky:

  • pocit „hrče" v hrdle
  • nesústredenosť
  • poruchy nálady
  • nervozita, úzkosť
  • chronická únava a nespavosť
  • tŕpnutie a bolestivé kŕče končatín
  • tŕpnutie v oblasti úst a jazyka
  • búšenie srdca
  • zrýchlené dýchanie
  • opakujúce sa závraty až mdloby
  • tlak na hrudi
  • syndróm nepokojných nôh

 

Prejavy tetanického záchvatu

Najzávažnejším znakom tetanického syndrómu je záchvat. Prichádza spontánne, prejavuje sa vo chvíľach, keď to nečakáte. Napríklad počas oddychu, dovolenky. Kto prvýkrát dostal tetanický záchvat, môže mať pocit obrovského strachu o svoje zdravie, či život.

 

tetanický syndróm, žena hyperventiluje pri tetanickom záchvate, dýcha do papierového vrecka.

 

Tetanickým syndrómom trpím aj ja. Približne pred dvoma rokmi som zažila svoj prvý tetanický atak. Prišiel úplne nečakane v noci. Zobudila som sa na vnútornú triašku, ku ktorej sa pridružil vysoký tep. Nevedela som sa poriadne nadýchnuť a mala som pocit, že každú chvíľu odpadnem.

Strach, ktorý ma premohol, zapríčinil úplnú telesnú paralýzu. Tento stav trval asi pol hodiny, a v slabšej forme doznieval skoro do rána. Veľkou oporou bol mi v tú noc môj manžel. Nasledujúci deň som nevedela okolo detí a domácnosti fungovať. Záchvaty sa vracali aj ďalšie dni, našťastie už v miernejšej podobe. Prejavovali sa ako závraty, ataky úzkosti, tŕpnutie končatín, brnenie pier a jazyka či dokonca aj pálenie rôznych častí tela.

Niekedy sa tetánia zamieňa s panickou poruchou. Panický atak môže byť podobný tetanickému záchvatu, avšak panická porucha svojou podstatou predstavuje úplne iné ochorenie. Ide o presne vymedzený úzkostný stav, ktorý nemá s tetániou nič spoločné.

 

Vyšetrenia u špecialistov

Po vyšetreniach obvodného lekára a internistu, nasledovalo vyšetrenie u neurológa. Ten mi diagnostikoval neurogénnu tetániu druhého stupňa. Nariadil zmenu životného štýlu a pravidelné užívanie magnézia a kalcia.

Náležitá diagnostika musí vylúčiť najprv kardiálny, neurologický, pneumologický alebo gastrointestinálny problém. Tetanický syndróm väčšinou potvrdí neurológ na základe elektromyografického vyšetrenia, čiže EMG.

Vedecká štúdia zverejnená na webovej stránke Webmd hovorí, že niektorí ľudia ani nevedia o tom, že majú tetániu, pričom pre iných môže znamenať aj život ohrozujúci stav.

 

Tetanický syndróm a jeho podoby

Neurogénna – má veľmi pestrý klinický obraz. Označuje sa aj ako spazmofília alebo normokalcemická tetánia. Najčastejšie vzniká práve deficitom horčíka. Prejavuje sa problémami neurologického charakteru ako sú napríklad: silné bolesti hlavy, nadmerný pocit únavy, kŕče v oblasti končatín, búšenie srdca, závraty a zvýšená citlivosť na hluk. Objavuje sa hlavne v noci, kedy je náš organizmus v pokoji.

Hyperventilačná – spôsobuje ju hyperventilácia. V dôsledku zníženého parciálneho tlaku oxidu uhličitého v krvi prichádza k zvýšenej dráždivosti nervových buniek. Je tu prítomný pocit tlaku na hrudi, zmätenosť, závrat a podobne. Je súčasťou manifestného typu tetanického syndrómu.

Latentná – predstavuje nešpecifické príznaky, ktoré pripomínajú rôzne iné ochorenia, čo lekárom zhoršuje určiť diagnostiku. Chorí pri nej majú tlak na hrudi, nepokoj, únavu, stratu koncentrácie, citlivosť na hluk, migrény, kŕče v žalúdku.

Manifestná – je najsilnejším typom tohto syndrómu, kde najzávažnejším prejavom je záchvat. Atak sprevádzajú pocity úzkosti, vysoký tep, hyperventilácia, kŕče v celých končatinách, ktoré pacient nedokáže ovládať. Tieto príznaky častokrát pripomínajú až infarkt či mozgovú príhodu.

 

Dá sa vyliečiť z tetánie?

Tetánia sa neradí medzi choroby, nedá sa z nej vyliečiť a nemá žiadnu špecifickú liečbu. To neznamená, že jej prejavy budú stále súčasťou života u chorého. Po nastavenej liečbe a zmene životosprávy jej príznaky pomaly vymiznú.

Užívanie kvalitného horčíka ako napríklad Slovakiapharm Magnesium Komplex tablety 60 ks upravuje fyziologické funkcie a zaisťuje, aby v bunkách všetko bežalo, tak ako má. Pri horších prípadoch tohto ochorenia sa dávajú lieky na zníženie úzkostného prežívania, antidepresíva, ako aj antiepileptiká pre zmiernenie vzrušivosti nervového systému.

 

Ako liečiť tetanický syndróm?

  • elimináciou stresových situácií
  • pozitívnym myslením
  • mať potešenie zo života
  • zdravším stravovaním
  • príjmom vitamínu D a minerálov
  • dostatokom oddychu a spánku
  • pohybovými aktivitami
  • rovnováhou medzi prácou a osobným životom
  • psychohygienou, autogénnym tréningom
  • meditáciou
  • vyhýbať sa konzumácií alkoholu

Tetanický syndróm si žiada zmenu životného štýlu. V mojom prípade mi pomáha pravidelný pohyb, chôdza, cvičenie, prechádzky v prírode. Keď sa vysilím, pociťujem veľkú únavu, vtedy si musím oddýchnuť. Dôležitú úlohu zohráva zdravá životospráva, obmedzenie stresových situácií, pravidelný režim, pokoj a vyrovnanosť. Pozorujem, čo ma uberá o energiu, kedy sa cítim lepšie a kedy naopak horšie.

 

Rady v podporných skupinách na sociálnych sieťach

Po večeroch som hľadala na internete a čítala diskusie o tetanickom syndróme, našla som návody, ako sa s ním naučiť existovať a žiť. Na sociálnych sieťach som objavila množstvo súkromných skupín, kde sa stretávajú ľudia, ktorí trpia tetániou.

Mala som nádej, že v nich objavím tipy, ako predchádzať tetanickým záchvatom, ako reagovať, keď ma prepadne záchvat poprípade, čo zmeniť v stravovaní. V skupinách sa ľudia väčšinou vzájomne podporovali a opisovali svoje stavy tetánie.

Našla som aj podporné skupiny, v ktorých som sa dozvedela o nejakej ceste, ako von z tetánie. Ich spoločnou myšlienkou je zmeniť postoj, a prestať myslieť na to, že tetánia je súčasťou vášho života. Dá sa s ňou fungovať, no obmedzuje vás aj vaše psychické zdravie.

Tetanický syndróm ma naučil vnímať signály, ktoré mi moje telo vysiela. Ak mám väčšiu psychickú a fyzickú záťaž, viem, že mi pomôže, keď spomalím. Rady sú jednoduché, no v dnešnom uponáhľanom svete, nás zastaví až zhoršenie nášho zdravotného stavu.

 

tetanický syndróm 

 

Podpora blízkeho okolia

Pomoc rodiny u ľudí, ktorých trápi tetanický syndróm, je nesmierne dôležitá. Stabilné rodinné zázemie nesie so sebou pocit istoty a úľavy. Človek, ktorý trpí tetániou by mal urobiť najdôležitejšiu zmenu a to zmenu prístupu k sebe samému. Ak objavíte príznaky tetánie, je to láskavá pripomienka, že je čas spomaliť.

Dožičiť si dostatok oddychu, vyváženej stravy a spánku. Uvedomiť si, že niektoré veci nevieme vyriešiť, neplytvať svojou energiou maličkosťami. Ale skôr venovať čas sebe. Tomu, čo nás baví, čo nám pomôže načerpať zdroje pre doplnenie nášho životného elánu a snažiť sa na konci každého dňa alebo týždňa zhodnotiť a poďakovať za to, čo dobré sa nám prihodilo.

 

Zdroje článku:
hippokrates.sk, interez.sk, zdravie.sk, webmd.com, ncbi.nlm.nih.gov, medikament.sk

V rámci kurzu, ktorý je zameraný na písanie textov pre web stránku napísala:
JAROSLAVA CENKER

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie