Ako podporiť kreativitu a vyhnúť sa vyhoreniu

Kreatívne duše to majú v dnešnej dobe veľmi ťažké. Kladie sa na nich až príliš veľká zodpovednosť a očakávajú sa maximálne výsledky za minimálne náklady. Mnohokrát nahrádzajú posty manažérov a majiteľov firiem. Slovenská realita mnohých kreatívcov, ktorí na počkanie chrlia jeden dobrý nápad za druhým, dostanú len strohé poďakovanie, časom prípadne nechcený darček s názvom “vyhorení”. Ak pôsobíte v kreatívnej sfére a chcete sa vyhnúť vyhoreniu, prečítajte si zopár tipov, ktoré vám môžu pomôcť. 

Nezaručujem, že vďaka nasledujúcim radám sa vyhnete všetkým problémom, za zamyslenie však  rozhodne stoja. Stačí pár malých zmien a výsledok uvidíte nečakane rýchlo. Aby ste sa vyhli tvorivej kríze, stačí ju včas identifikovať. Keď sa vám to podarí, začnite konať. 

  • Neviete, ako sa dostať zo slepej uličky?
  • Neveríte výsledkom no-name štúdií typu “americkí vedci zistili…”?
  • Zaručené “tipy a triky” na skákanie nápadov do hlavy na počkanie nefungujú?
  • Neveríte rečiam, keď vám niekto sľubuje toľko, koľko vám dať nemôže? Odpoveď: Spoľahnite sa sami na seba!

Keby zrodenie geniálnych nápadov bolo také ľahké, zrejme by nevychádzalo ročne toľko motivačných kníh. Dajte si však pozor na to, čo sa v nich píše. Mnohí autori si myslia, že na základe piatich múdrych viet, často ani nie z vlastnej hlavy, vedia zaplniť 200-stranovú knihu. Isteže sa to dá, veď sú ich plné pulty. Všimnete si to fakt ľahko, okrem pár rozvinutých súvetí je zvyšok knihy vata. Ak sa chcete posunúť v kreativite ďalej, zjednodušte si to, ako sa len dá. Ušetríte veľa času a vatu si radšej nechajte na čistenie uší. Vata je smrť každého autora. Platí to nielen pre copywriterov, editorov, redaktorov, spisovateľov, ale aj pre dizajnérov, fotografov a tých, ktorí sa snažia svoje nedostatky nasilu zaplniť niečím, čo k ich profesii vôbec nepatrí. Samozrejme, výsledok sa dostaví okamžite. Formou kritiky. A čo prichádza potom? Frustrácia. Hnev. Odpor k práci. Tvorivé krízy. Všetko, čomu sa dá efektívne a jednoducho vyhnúť, len to chce pár zásahov do bežnej rutiny.

Tvorivá kríza. Čo robiť, keď ju už máte? 

  • Bežte - alebo robte čokoľvek v pohybe. Ten je zdrojom nových nápadov a kreatívnych riešení. Všetko je v pohybe. Aktivitou dávate do pohybu aj mozog. Všetko prežívate v tele a deje sa to v pohybe. Pohyb je prejavom toho, že telo, myseľ, emócie, všetky telesné pocity a fyziologické procesy žijú. Ak sa nepohnete vy, myseľ zostane rovnako stáť. Prečo sa prechádzate tam a späť, keď rozmýšľate? Prečo vstanete od stola a idete si doslova vyvetrať hlavu? Prečo beh a sex spolu súvisia? Lebo nápad prichádza v pohybe a vtedy, keď sa uvoľníte. 
  • Cestujte - nemusíte, ale môžete hneď zajtra bookovať letenku na Honolulu, alebo stačí aj do L.A. - (ľudovo naše obľúbené Látkovce, kde zastal čas:)). Aj predĺžený víkend vám môže prospieť tak, že sa vrátite ako noví ľudia. Robte to pravidelne. Cestujte hocikam, s hocikým, aj sám. Vlastne – ideálne sám. Všade nájdete kopec inšpirácií. Veľa užitočných vecí vám napadne mimo domu, v prírode a v inej zemi. Kreativita sa dá nakopnúť podnetným prostredím čo najďalej od zabehnutých stereotypov.
  • Spoznajte svoje talenty - napríklad oslovte Katku Medvecovú Plichtovú, ktorá z vás účinnou metódou dostane to najlepšie. Metóda svetoznámej značky Gallup je však aj dosť nebezpečná. Odhalí totiž všetko, čo sa vo vás skrýva a rozšíri vám obzory tak, ako nečakáte. Môže sa vám dokonca zmeniť povolanie a to už je veru ruka hore:)
  • Čítajte - nemusia to byť len knihy slávnych motivátorov. Stačí kvalitná beletria, ktorá vás odvedie za hranice bežného života. Čím viac čítate, tým viac si rozšírite obzor. Podporíte fantáziu a na to stačí iba 5 strán denne. 
  • Venujte sa umeniu - každému sa kreativita prejavuje inak. Niekto namaľuje obraz, iný pečie super dobroty, ďalší píše poviedky. Je jedno, čo tvoríte, keď vás to baví. Robte to, čo vám ide najlepšie, vtedy máte v sebe ten správny motor, ide vám to samé od seba. Keď telo zaplavujú endorfíny, keď sa tešíte z obľúbenej činnosti, štartujete tvorivý proces. Skvelé je, že vidíte hneď výsledok, hoci je to len koláč. 
  • Využite silu vody - je dokázané, že tento živel podnecuje tvorbu už len tým, že uvoľňuje stuhnuté svalstvo. Mozog si vraj podvedome spája príjemné účinky teplého bazéna s prenatálnym obdobím. Voda sa dokonca využíva ako zaužívaná technika v psychiatrických zariadeniach.

Ak ste aj vy narazili do steny, nezúfajte. Dajte si deň-dva voľno a porozmýšľajte o tom, čo môžete zmeniť. Pýtajte sa tie správne otázky, buďte však v odpovediach úprimní. A keď sa náhodou dostanete do bludného kruhu, sme tu pre vás, aby sme vám s ním pomohli. Napíšte nám email na office@e-zeny.sk

 

Autor: Adela Jasenovcová

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie