Štyri hlavné skupiny silných stránok

Zamysleli ste sa občas nad tým, prečo ste v niečom dobrý a lepší než niekto iný?

Zažili ste niekedy situáciu, ktorú ste vnímali inak než váš kolega alebo kamarát?

Jedným z dôvodov je, že každý z nás je jedinečnou kombináciou rôznych výnimočných silných stránok. CliftonStrengths® definuje 34 talentov (tém), ktoré sú rozdelené do 4 hlavných domén. Výraz téma nahradím pre jednoduchosť pochopenia slovom talent. Každý talent nám opisuje špecifický model myslenia, cítenia a správania, ktorý je jedincovi prirodzený, vrodený.

Každá zo štyroch domén nám slúži ako sprievodca a pomáha nám uchopiť najväčšiu hodnotu každého jednotlivca.

V čom ste najlepší a kde je váš najväčší potenciál?

4 hlavné domény (skupiny) sú:

  1. realizačná (ako realizujeme úlohy/projekty)
  2. ovplyvňovacia (ako ovplyvňujeme iných)
  3. vzťahová (ako si vytvárame vzťahy)
  4. spôsob myslenia (ako myslíme, ako spracovávame informácie)

Jednou z najrýchlejších ciest, ako môžete objaviť, kde je váš najväčší potenciál, je prostredníctvom dotazníku CliftonStrengths®.

Poznanie mojich silných stránok mi pomohlo pochopiť veľmi veľa súvislostí. Rada sa učím, a preto som počas môjho života absolvovala nejedno školenie, či vzdelávanie, vďaka ktorým som cítila, že sa už celkom poznám. To bol aj môj prípad, pokým som si neurobila dotazník CliftonStrengths®. Stále platí, že nevieme, čo nevieme.  Intuitívne som vedela, čo mi ide dobre a bola som si istá, v čom dobrá nie som.

Vo svojom súkromnom i pracovnom živote mám veľa skvelých priateľov. Cítila som v minulosti, že vzťahy ale nie sú mojou silnou stránkou. Často ma to trápilo, pretože vzťahy sú pre mňa veľmi dôležité. Výsledok tohto dotazníka mi otvoril oči a pochopila som, prečo som sa tak cítila.

Vo svojich dominantných top 10 talentoch mám jeden talent z vyššie uvedenej domény vzťahov. Tento talent sa volá Relator® (Gallup nám ho prekladá príznačným názvom “Vzťahy”.) To, že mám jeden talent vo svojich top 10 prirodzene vzťahový, neznamená, že vzťahy nemám. Samozrejme, mám ich veľa a rôznych. S talentom Relator sa cítim najlepšie, keď pracujem na cieľoch s priateľmi alebo ľuďmi, ktorých poznám veľmi dobre. Relator je možno viac selektívnejší, má užší okruh, ale veľmi blízkych ľudí. Je otvorený, úprimný, potrebuje čas pri vytváraní vzťahov, aj na budovanie dôvery.

Z týchto výsledkov som pochopila to, čo som cítila v minulosti, že na budovanie vzťahov nemám prirodzene silné talenty. Uvedomila som si a učím sa, ako iné svoje silné stránky môžem vedomejšie používať pri vytváraní a upevňovaní vzťahov. Napríklad môj talent Learner®, ktorý sa rád učí (patrí do 4. kategórie talentov – spôsob myslenia), rada zapájam pri utužovaní vzťahov tak, že sa rada učím o danej osobe. Čo som sa tiež naučila, že si vedomejšie vyberám ľudí do spolupráce tak, aby sme spolu tvorili ešte silnejší tím. Aby išlo o ľudí, ktorí majú také silné stránky, ktoré nemám. Stále sa učím a je to moje celoživotné poslanie.

Je veľmi oslobodzujúce vedieť, kto ste a aj kto nie ste.

Katka Medvecová PlichtováĎalšie veľmi dôležité uvedomenie bolo, že v mojich dominantných top 10-12 talentoch mám veľa talentov zo skupiny realizačných talentov a strategického myslenia. Tzn., že som často vo svojej hlave, rada rozmýšľam, učím sa, inšpirujem a zároveň rada robím na úlohách, hľadám efektívne riešenia. Najradšej som, keď mám na stole viac rôznych úloh, nemám rada jednotvárnosť.  Uvedomila som si, ako ma mohli v minulosti najbližší kolegovia vnímať, že som ten, kto robí a rozpráva sa “len” o úlohách, kedy čo budeme mať hotové a ideálne aj hneď :). Taktiež mám niekoľko silných talentov vplyvu a tie je dôležité vedieť ovládať. Hlavne, keď nemám veľa prirodzene vzťahových talentov. Tie talenty vplyvu sú ako silné kone pod kapotou auta. Dobré auto musí mať aj dobré brzdy a riadenie. Inak môže dôjsť k haváriám. Talenty sú totiž aj  našimi filtrami sveta, tzn., ako my vnímame okolie, ale veľa nám napovedia aj, ako iní môžu vnímať nás.

Rozvoj silných stránok neznamená ignorovanie slabých. Počas stretnutí sa venujeme približne 80% rozvojom silných stránok a 20% ošetreniu slabých stránok.

Poznanie talentov mi dnes tvorí pevný základ každodenných aktivít. Plánujem si činnosti a aktivity tak, aby som čo najviac stavala na tom, čo mám prirodzene dané a aby som svoje talenty a silné stránky ešte viac rozvíjala.  

Poďme sa ale pozrieť na základné, veľmi stručné charakteristiky každej skupiny talentov.

1. skupina – realizačné talenty

Tí, ktorí majú dominantné talenty v tejto skupine, vedia, ako veci realizovať.

Napríklad ľudia s výnimočným talentom Achiever® (Produktívny) vedia, ako úlohy dotiahnuť. Radi a veľa pracujú, a preto sú známi aj ako pracanti. Restorative® (Napravujúci), ďalší príklad z tejto domény talentov, radi hľadajú riešenia. Alebo iný príklad, tí, ktorí majú talent Focus® (Sústredený), sú skvelí v určovaní toho, čo má byť kedy urobené.

Máte niektorý z týchto talentov?

2. skupina – talenty vplyvu

Ľudia s talentami z domény vplyvu pomáhajú ostatným osloviť širšie publikum. Vedia predať myšlienky, vedia prehovoriť, postaviť sa za tím, odkomunikovať, prirodzene osloviť alebo vtiahnuť druhých do deja.

Čo si myslíte, ktorá z domén je vaša najsilnejšia?

Príklady niektorých talentov z tejto domény:

Communication® (Komunikatívny) – ľudia s týmto výnimočným talentom môžu byť skvelí komunikátori a prezentéri. Prirodzene ľahko premenia myšlienky na slová. Alebo talent Activator® (Akčný), tí, ktorí majú tento talent, vedia prirodzene myšlienky zmeniť na akciu a pomáhajú tak tímu ísť rýchlo od myšlienok k činu.

3. skupina – vzťahové talenty

Tí, ktorí majú väčšinu svojich dominantných talentov v doméne vzťahov, prirodzene pomáhajú držať kolektív pokope.

Ľudia s talentom Harmony® (Harmonický) vedia nájsť konsenzus. Vidia, čo majú ľudia spoločné a aj v časoch konfliktu pomáhajú členov tímu držať pokope, nájsť zhodu. Alebo členovia tímu s talentom “Prepájajúci”, vedia pospájať rôzne časti do jedného celku, tým sa myslí aj ľudí. Stavajú pomyselné mosty medzi členmi tímu alebo rôznymi skupinami.

4. skupina – spôsob myslenia

Ľudia s výnimočnými talentami v doméne talentov strategického myslenia pomáhajú rozmýšľať, analyzovať informácie, aby sme prijali ešte lepšie rozhodnutia.

Tí, ktorí majú napr. talent Ideation® (Vymýšľajúci) môžu priniesť skvelé nápady a myšlienky, sú kreatívni. Alebo tí, ktorí majú talent Strategic® (Strategický) majú prirodzenú schopnosť rýchlo vyhodnotiť danú situáciu a navrhnúť najlepšie možnosti, alternatívne cesty, ako dosiahnuť stanovený cieľ.  

Každý sme jedinečný. Každý máme jedinečný mix silných stránok. U každého sa v praxi prejavujú inak. Poznanie vlastných talentov má veľa pozitív. Vymenovanie nekončí len vyšším sebavedomím a vedomím, kde sa skrýva nás najväčší potenciál. Tento nástroj nám pomáha porozumieť aj silným stránkam ľudí okolo nás, či ide o rodinu alebo o kolegov v práci. Čo vedie k zlepšeniu vzájomného porozumenia, k súcitu, k lepšej komunikácii, k úplnej inej dynamike v tíme, čo vedie prirodzenie k napĺňaniu spoločných i osobných cieľov.

Poznáte svoje silné stránky?

Ak ste si ešte nerobili dotazník CliftonStrengths®, veľmi vám ho odporúčam (vám osobne, celému tímu, aj organizácii). Rada vám s porozumením vašich talentov i talentov celého tímu pomôžem. Ako ich uchopiť tak, aby ste maximalizovali svoj a/alebo tímový potenciál. Pretože každý talent, ktorý je nevšimnutý, zostáva nevyužitý.

Pre viac informácií mi kľudne pošlite správu: medvecova.plichtova@gmail.com

 

Katarína Medvecová Plichtová

katkamedvecova.ezeny.sk

 

 

 

 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie