Alena Hrehušová je cestovateľka telom aj dušou

Prišla, nadchla ma Nemeckom a pokračovala nadchýnať ďalších na Rok E-žien. Aj tak sa dá zhrnúť moje stretnutie s Alenkou, ktorá vlastní cestovnú kanceláriu zameranú na Nemecko.

Jej začiatky neboli ľahké, ale podľa motta „Cesta je cieľ” si vždy našla spôsob, ako si to užiť a pohnúť sa ďalej.

Alenka, vyštudovala si odbor cestovný ruch, už v študentských časoch si mala jasno v tom, čomu sa chceš v živote venovať?

Už ako dieťa som veľmi rada cestovala. Bolo to za socializmu, takže nebolo tak veľa možností ako dnes, ale aj tak ma to bavilo. Rozhodla som sa študovať cestovný ruch a povedala som si, že raz by som mala rada cestovnú kanceláriu. Bol to pre mňa vtedy taký matný a vzdialený sen, až po materskej som sa dostala k jeho plneniu. To som bola plná elánu niečo pre seba urobiť a začala som podnikať.

Siena, ToskánskoMaterská ťa namotivovala ísť do toho?

Áno, po 6 rokoch doma som sa pristihla, že hovorím detskou rečou. Chcela som sama sebe dokázať, že mám na to splniť si tento sen.

Ako sa ti podniká zo Žiliny, myslíš, že je to nevýhoda oproti Bratislave?

Podnikám z domu, mám svoju kanceláriu a rituál ako keby som chodila do práce mimo domu.

Veľmi to ako nevýhodu nepociťujem, tým, že podnikám online a celoplošne, teda tam, kde si ma nájdu cez fenomén menom internet. Možno len, keď sa jedná o firemnú klientelu, veľa centrál firiem sídli v Bratislave a tam sa rozhoduje a posudzujú ponuky.

Prezentácia mojej ponuky a predstavenie spoločnosti ide najlepšie pri osobnej návšteve.

 


Aké boli začiatky, šlo to hladko?India – Palác maharádžov

Začiatky boli zložité, ale zároveň čarovné. Pamätám ako som len názov vymýšľala deň a noc, potom ho šla nadšená zaregistrovať na úrad a pocity z odmeny od prvých klientov boli neskutočné.

Podnikám už 15 rokov a počas tejto doby som si prešla viacerými vzletmi a pádmi.

Prvé roky som sa venovala domácemu cestovnému ruchu a spolupracovala s cestovnou kanceláriou v Dánsku, organizovala som zájazdy pre Škandinávcov. Podobne ako teraz propagujem Nemecko Slovákom, propagovala som vtedy Slovensko Škandinávcom. Šlo to výborne, potom ale môj obchodný partner v Dánsku prestal podnikať v tejto oblasti a bola zrušená letecká linka Kodaň-Bratislava a tým aj toto moje podnikanie skončilo.

Ďalej som sa venovala nadnárodným Eurofondom, kde som robila externú expertízu pre slovenských partnerov, ale aj to skončilo a Nemecko bolo vlastne už tretí začiatok.

India – Taj MahalPrečo špecializácia práve na Nemecko?

Nemecko som si vybrala ako dieru na trhu. Nikto sa u nás nešpecializuje na túto krajinu a pri tom je nádherná. Nespočetné možnosti na trávenie dovolenky, veď v rámci Európy je Nemecko druhé najnavštevovanejšie. U nás je ale väčšine známe len z ekonomického hľadiska, mojou úlohou je preto Nemecko propagovať.

Snažím sa o to cez môj web www.orbistour.eu, ktorý slúži aj ako turistický portál. V spolupráci s televíziou Markíza sme natočili rôzne reportáže o Nemecku a v časopise Zisk manažment mám vlastnú rubriku o cestovaní.

Využívam všetky možné cestičky pre propagáciu a rada by som časom prenikla aj na český trh.

 

Kuba – VaraderoAký máš z toho pocit, ozývajú sa ti po odvysielaní reportáže noví klienti?

Ozýva sa stále viac ľudí a vďaka tomu viem, že to má zmysel a ľudia začínajú vnímať Nemecko aj ako turistickú destináciu.

O Nemcoch sa hovorí, že sú chladní.

To je skreslený názor, možno to tak bolo v minulosti, za socializmu, ale Nemci našej generácie sú veľmi milí, pohostinní a radi ukazujú svoje tradície a zvyklosti, tým si ma získali.


Pensacola – FloridaPodľa čoho vyberáš miesta, ktoré zaradíš do ponuky?

Veľa cestujem, som pozývaná od nemeckých partnerov na info cesty a snažím sa toho čo najviac prejsť, aby som vedela ďalej sprostredkovať to najlepšie. Vďaka tomu aj viem klientom rozprávať o daných miestach cez svoje zážitky a emócie. Dôležité je nielen samotné miesto, ale aj kvalita služieb, ktoré sú tam poskytované a v tomto je Nemecko na veľmi vysokej úrovni..

Máš v Nemecku svoje obľúbené miesto?

Z miest je to Hamburg a potom pobrežie Severného a Baltického mora.

Tam sa nachádzajú prírodné pamiatky, ktoré patria do UNESCO a je to úžasné miesto na dlhé prechádzky v piesku. Prídu si tam na svoje aj milovníci vodných športov.

 

Tvoja ponuka je široká, čo je najžiadanejšie?Dallas – Múzeum 4th floor – o živote Kennedyovcov

Samozrejme Októberfest, ale popularita rastie aj u veľkých miest. Pomohlo, že minulý rok bola spustená letecká linka z Bratislavy priamo do Berlína. Muži majú nemecké mestá radi pre kombináciu pivo, autá a futbal.

A čo ženy?

Ženy si zase užívajú nákupy v obchodných centrách, a potom spoločne s mužmi romantiku na hradoch a zámkoch, pivné a vinné cesty. Pre aktívnych ľudí, ktorí radi trávia dovolenku na bicykloch je v Nemecku prvá cyklotrasa ako diaľnica v Európe.

 

Ak by si mala pre E-ženy pripraviť nejaký špeciálny výlet do Nemecka, kam by si ich zobrala?

Tak na túto otázku je ťažká jednoznačná odpoveď. Záleží na tom, na čo by mali chuť, po čom by túžili. Kto má rád kultúru a históriu, tak určite Romantická cesta, ktorá vedie po hradoch a zámkoch. Kto má rád nákupy, tak v tomto smere sa medze nekladú. Taktiež aj čo sa týka wellnessu, zábavy, ale aj športového vyžitia, či v zime, alebo v lete. V Nemecku každá malá dedinka má svoju atraktivitu a vedia ju aj patrične ponúknuť a o hosťa sa postarať. Tak by som asi pripravila z každého rožku trošku, aby všetky E-ženy dostali po čom túži ich cestovateľská duša.

 

Výstava GTM – German travel mart – Kolín, 2011Mala si niekedy chuť sa na podnikanie vykašlať? 

Áno, chuť som mala viac krát, najsilnejšie to bolo pred 4 rokmi, keď som začínala s podnikaním nanovo, potrebovala podporu od štátu, ale nedostala som ju. Práve keď to bolo pre mňa dramatické, zvrtla sa situácia a dostala som možnosť zapojiť sa do mentoringového programu pre podnikateľky, ktorý založila Hillary Clintonová. Mala som v ňom svoju mentorku a absolvovala 10 mesačný kurz zakončený trojtýždňovou študijnou cestou v USA. Na Slovensku nás bolo v programe 70 a z toho bolo 5 vybraných podľa prísnych kritérií na túto cestu. Ja som bola medzi tými šťastnými a cesta bola pre mňa veľmi motivujúca

Naučila som sa tam myslieť globálne, nie lokálne a robiť svoje podnikanie s ešte väčšou vášňou. Nepodnikať len pre peniaze a úspech, ale tak, aby ma to napĺňalo. Nielen cieľ je dôležitý, ale aj cesta. To mi pomohlo opäť naštartovať chuť do podnikania.

Si pracovne vyťažená, na čo si napriek tomu vždy nájdeš čas?Večer na výletnej lodi

Vždy si nájdem čas na svoju rodinu,  rozhovory s priateľmi, nášho štvornohého miláčika, dobrý film, počúvanie hudby a čítanie. Pracujem teraz na tom, aby som sa viac venovala pohybu, lebo to je to, čo mi veľmi chýba, keďže od malička som tancovala a bola v pohybe.

Ako tráviš najradšej voľný čas?

V poslednej dobe som veľmi veľa cestovala pracovne, takže aj keď to milujem, vo voľnom čase teraz uprednostňujem ostať doma s rodinou, užiť si večer na terase s dobrým vínkom v ruke alebo aktívne na lyžiach, či bicykli.

Evidentne sa na tebe nepodpisuje vek, čo ti pomáha vytvárať balanc, tvoju rovnováhu ?

Samozrejme aj na mne sa podpisuje jediná spravodlivosť na svete a tým je starnutie, ale snažím sa užívať si svoj vek a životné skúsenosti. Aj ja mám také dni, že sa zatváram pred celým svetom a najradšej by som bola niekde na inej planéte. Dni, keď som nespokojná sama so sebou a s celým svetom, ale to našťastie prejde vďaka môjmu pozitívnemu pohľadu na život a tomu, že som zamilovaná do života. Som neskutočné vďačná za všetkých a všetko, čo v živote mám a čo sa mi v živote podarilo, ale aj za lekcie v podobe neúspechov, sklamaní. To je asi môj návod na rovnováhu, sama so sebou si sadnúť, upokojiť svoje vnútro a pozerať sa na všetko to úžasné, čo mi život priniesol a prináša. Ja hovorím, že mám toho až nadštandard.

 

Má rodina pochopenie pre Tvoje časté pracovné cesty?

Aj áno, len manžel má sem tam sarkastické poznámky, že bude musieť dať nad kozub moju fotku, aby vedeli ako vyzerám. Dcéry mám našťastie už veľké a aj ony začínajú mať cestovateľského ducha, vďaka tomu začíname cestovať spolu celá rodina. Obidve dcéry študujú cestovný ruch, takže je možné, že z nás raz bude rodinná firma.

Čo je tvoj najväčší pracovný sen?

Mať stabilnú cestovnú kanceláriu so stálou klientelou. Nechcem dovolenky ponúkať masovo pre davy ľudí, radšej menšiu ale spokojnú klientelu, ktorá sa môže spoľahnúť na náš vysoký štandard. To je môj sen.

 

Rozhovor pripravila Eva Kubaščíková

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie