Danica Kováčová - môj život je o poznanie iný

Danica Kováčová pochádza z Bratislavy. Pred viac ako 10 rokmi sa presťahovala do lesa Malých Karpát a päť rokov podniká v Modre. Stavebníctvo vymenila za zásteru, pečie celozrnné pečivo a vedie štúdio venované kreativite a stretnutiam so ženami. Príroda sa stala jej každodennou súčasťou, je pre ňu inšpiráciou na ceste ku koreňom ženskej spirituality. Na vianočnom Roku e-žien bola jednou z čarovných hostiek.

Si spolumajiteľkou celozrnnej pekárne a krčmičky Biolka v Modre – Kráľovej, v ktorej propaguješ vedomejší prístup k pohľadu na to, čo jeme. Ako si sa k nemu dostala?

Je to môj prvý podnikateľský projekt. Cítila som veľké volanie robiť niečo zmysluplné a pretože v našich obchodoch sa nedalo kúpiť bio pečivo zo slovenskej výroby, rozhodla som sa otvoriť pekáreň, ktorá mala byť orientovaná na bio suroviny a pečenie tradičnými spôsobmi, to znamená veľmi čisto, tradične a obyčajne. Takže keď som hľadala priestory na podnikanie, pekárni som vyčlenila veľké miesto. Objekt, ktorý sme kúpili bol starý a chátral. Pôvodom som stavbárka, takže projekt aj dozor stavby som si robila sama. A len preto, že to objekt dovolil, urobili sme aj krčmičku. Nazvali sme ju tak preto, lebo sa nachádza na dedine a chceme, aby sa tam ľudia cítili príjemne, ako doma. Život to však chcel inak a krčmička nás drží nad vodou, pekáreň je bohužiaľ od nej závislá.

Biolku vedieš spolu s dcérou Andreou. Ako vám funguje spolupráca matky a dcéry pri podnikaní?

Fantasticky! Už sa neviem dočkať, kedy sa vráti do práce! Zo začiatku mi pomáhala, potom však odišla na materskú. Teraz sa vracia späť a ja som si vydýchla. Som veľmi šťastná, že ona robí mnohé veci s takou ľahkosťou, ktoré mne idú dosť ťažko. Ja sa s tým trápim a ona to robí bravúrne. Spolupráca nám funguje fantasticky, lebo sa nestaráme jedna druhej do vecí. Andrea má na starosti administratívu, koncepciu, sociálne siete a ja dávam projektu dušu a smerovanie, hľadám recepty, zmeny v interiéri. Absolútne sa dopĺňame.

Aké je tajomstvo úspechu Biolky?

To vôbec netuším... Používame čisté, prírodné a kvalitné suroviny. Ak by ceny boli primerané cenám surovín, tak by sme prežívali úplne v pohode, ale zatiaľ to však nie je tak. Myslím si, že je to tým, že sme na malej dedine a dosť dlho sme čakali, kým sme stiahli ľudí zo širokého okolia, ktorí k nám začali chodiť a ktorí videli hĺbku projektu, pretože moja filozofia je: „Nedávať dôraz na formu, ale na obsah!“ A to chvíľu trvá, kým to ľudia spozorujú a potom pochopia, o čom to vlastne je. Začiatok bol fakt ťažký a nebyť môjho manžela, ktorý nás sponzoroval, tak by to stokrát spadlo.

V podkroví Biolky sa nachádza priestor, kde organizuješ rôzne akcie a semináre zamerané na kreativitu a osobný rozvoj. Ako súvisí gastronómia s kvalitou života po duchovnej stránke? A čo ťa k nemu vôbec priviedlo?

No môj život, pretože ja chodím na také alternatívne aktivity a vidím, aký to má veľký význam, ako sa mi zmenil život, vylepšili sa mi vzťahy, postoj k sebe samej, zdravie. Celý môj život je o poznanie iný... Pod šikmou strechou vznikol nádherný priestor, ktorý som postupne pretvorila na štúdio, ktoré sa zameriava na takéto alternatívne veci, na prácu so ženami. Sú tam priestory pre ženské kruhy. Občas k nám zavítajú aj rodičia, ktoré majú svoje detičky doma a učia ich home schooling. Máme tam dielničku, kde robíme tvorivé workshopy, učíme návrat k tradičným veciam, ktoré sú už zabudnuté.

Stala si sa kňažkou Bohyne Živeny a vedieš aj prechodové ženské kruhy.

Áno, ale nie tak pravidelne ako to bežne robia niektoré ( totiž niektoré nerobia vôbec nič, poňali to len ako prácu na sebe – to len pre vysvetlenie )  kňažky. Robím to skôr sporadicky, raz za 1-2 mesiace urobím kruh. Myslím, že to aj vyplýva z toho, že Modra ešte nie je celkom pripravená na takéto veci, preto to nechcem siliť. Radšej plyniem s tým, čo mi prichádza do života.

S tým súvisí aj tvoja spolupráca na príprave CD pod názvom Kolo roka, ktoré vyšlo minulý rok pred Vianocami.

Áno, napísala som väčšinu textov a nakreslila som obal cédečka. Piesne vznikali úplne prirodzene. Najväčší význam má pre mňa nie výsledný produkt, ale samotný proces prípravy, z ktorého som si odniesla krásnu skúsenosť. Celý proces sa niesol v znamení absolútneho plynutia, vchádzali nám do života ďalší ľudia, ktorí ovplyvnili nás a našu tvorbu. Myslím si, že aj tie zručnosti, ktoré som sa učila na alternatívnych seminároch, mi dovolili plynúť a pritiahli sme správnych ľudí v správny čas.

Čo znamená Kolo roka? O čom sú tvoje piesne?

Kolo roka  je podľa mňa jedna obrovská univerzálna filozofia, ktorá vysvetľuje ako funguje život vo všetkých podobách, napr. od života jednej bunky, dňa, menštruačný cyklus, nádych, výdych. Takisto každý tvorivý proces funguje na princípoch Kola roka, musí prejsť všetkými jeho fázami. Názov vychádza z jedného roka, kedy môžeme tieto fázy vidieť v prírode. Keď sa niekde zasekneme, môže to byť aj v podnikaní,  tým, že  poznáme ako esencie a, energie po sebe nasledujú počas jedného cyklu, vieme rozpoznať ktorej fáze treba venovať pozornosť a tak sa dokážeme posunúť ďalej. Podľa môjho názoru to pomáha pri čomkoľvek.

Cd Kolo roka, aj keď je primárne určené ženám, oslovuje aj mužov a deti.

Zamerali sme sa na ženské energie, lebo o nich vieme oveľa viac a máme pocit, že doteraz boli dosť dlho potlačené. Je ich treba znova oživiť, aby mohli pokračovať ďalej a fungovať rovnocenne s tými mužskými. Aby sa to vyrovnalo a znova nastala harmónia, ktorá bola stratená, musí sa vyliečiť ženský princíp a ten potom otvorí náruč tomu mužskému. Vtedy, keď nastane rovnováha, každý tvorivý proces sa stane dokonalým. CD Kolo roka  je prvým krokom na ceste do ďalších hĺbok. Momentálne pripravujeme druhý krok, ktorý by sa mal začať nahrávať začiatkom budúceho roka a bude to Kolo roka v živote ženy, čiže o tom, čo sa deje v živote každej ženy od narodenia až po smrť.

 

Rozhovor s hosťkou vianočného Roka E-žien pripravila: Eva Kopecká

 

 

************************************************************************************************

 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie