Zuzka Beňová medituje v pohybe

Pohyb je súčasťou môjho života a neviem si prestaviť, že by to bolo inak,“ hovorí o sebe Zuzana Beňová.

Mnohí ju vnímajú ako dámu z biznisu, no máloktovie, aký významný je v jej živote tanec, akým spôsobom v nej dolaďuje vnútorný balans, podporuje ženskosť a prináša radosť pre jej dušu.

A rovnako o nej máloktovie, že pri vzniku E-žien dotvárala náš tím ako štvrtá E-žena a celkom významne nás podporovala prostredníctvom mediálneho sveta.

Stretli sme sa v kaviarni v centre mesta a začali sa rozprávať nad rozvoniavajúcim espressom a nad vôňou zázvorového čaju. Zuzka nie je zvyknutá poskytovať rozhovory. Tvrdí, že to nie je jej šálka kávy. Skôr do toho nabáda svojich klientov. Tentoraz sa úlohy vymenili, mikrofón som nasmerovala na ňu a overila som si, či si vie zo seba vystretliť, ako tvrdí…

Zuzana BeňováTanec je meditáciou v pohybe

Na tvojej sociálnej sieti som videla veľa fotiek z tanečného parketu. Venuješ sa tancu?

Tanec je pre mňa úplný relax, vyjadrenie mňa ako ženy, zmysluplné trávenie voľného času. Je to pohyb, ktorý ma baví, akási meditácia v pohybe. Viem pri ňom vypnúť hlavu, niekedy aj emócie, alebo ich naopak, naštartovaťa oddýchnuť si od všetkého.

Čo ťa k nemu priviedlo?

Myslím si, že tancu sa venujeme v podstate od malička, pretože každý pohyb je svojim spôsobom tancom. A tak to bolo aj u mňa, dokonca ma neskôr aj živil.

Od 12-tich rokov som robila spoločenské tance, neskôr som prešla na pôvodné latinskoamerické tance, teraz chodím občas na  baletné hodiny pre dospelých. Momentálne ma najviac baví bachata, čo je tanec, ktorý pochádza z Dominikánskej republiky.

Keďže som väčšinu svojho života pôsobila v tanečnom súbore, tak som sa zoznámila asi so všetkými pôvodnými latinskoamerickými tancami, ako napr. salsa, cumbia, chacha, merengue i spomínaná bachata.

Zuzana BeňováPohyb mi dodáva energiu

Popri tanci sa venuješ aj iným pohybovým aktivitám?

Ja mám pohyb veľmi rada, je to niečo, čo mi dodáva energiu. V lete sú to korčule, bicykel, plávanie a turistika. V zime rada chodím na lyže aj na zimnú turistiku.

Známa myšlienka, že je len zle oblečený turista a preto neexistuje zlé počasie, platí. Začala som liezť na umelú stenu, čo je pre mňa iný druh relaxu. Je to výborný spôsob ako sa sústrediť tu a teraz a zároveň relaxovať.

Zuzana BeňováPohyb je súčasťou môjho života a neviem si prestaviť, že by to bolo úplne inak.

Si PR manažérka a popri tom už 11 rokov vedieš vlastnú PR agentúru. Predpokladám, že relax, ktorý nachádzaš pri voľnočasových aktivitách je kompenzáciou náročnosti tvojej práce. Ako spájaš obe funkcie?

Jedna vec je, že vediem tím ľudí spolu so svojou kolegyňou, čo je samo o sebe niekedy náročné a na druhej strane riešim komunikáciu s klientmi, čo vyžaduje prítomnosť a úplne sa tomu venovať.

Niekedy sú dni, kedy stretnem 20-30 ľudí a vtedy si hľadám chvíľu, kedy prídem domov, zoberiem si knihu a potrebujem byť sama, nielenže byť sama so sebou, ale aj byť ticho.

Základom je, že keď sa s niekým stretnem, riešim nejakú konkrétnu záležitosť, plne sa koncentrujem na danú tému a snažím sa čas tomu venovaný využiť čo najlepšie.

Aký bol tvoj detský sen? Čím si chcela byť?

Pamätám si, že prvé logo pre moju firmu mi vyrobil môj brat, keď som mala 12 rokov, no samotné podnikanie som si vôbec neplánovala. Na strednej škole som totiž snívala o práci pre OSN, pracovať v treťom sektore a pomáhať ľuďom.

Postupne sa zmenilo moje vnímanie týchto organizácií a dnes to cítim tak, že potrebu pomáhať druhým viem lepšie naplniť, keď moja pomoc nezávisí od žiadnej organizácie, ale prosto pomôžem tam, kde mám dosah.

Zuzana BeňováPrirodzená cesta k podnikaniu

Ako si sa teda dostala k podnikaniu?

Vzniklo to veľmi prirodzenou cestou. Po škole som bola zamestnaná, ale zároveň som písala projekty a v jednom momente bolo treba vyriešiť, ako vyplatiť odmenu a akou formou. A tak prišlo na rad IČO i samotné rozhodnutie podnikať.

Cítila som, že chcem robiť veci podľa seba, bola som ten typ „ja sama“. A k tomu mi tá vlastná firma výrazne pomáha.

Pre svojich klientov zabezpečuješ strategické poradenstvo v oblasti marketingu s dôrazom na PR aktivity. Ako si sa vyprofilovala?

Na začiatku som sa venovala projektom z eurofondov v oblasti sociálnych vecí a vzdelávania. Dokonca jeden z prvých projektov, ešte v rámci programu Phare, bol napísaný a úspešne zrealizovaný pre TRICIO Gabiky Revickej.

Bavilo ma to a myslela som, že by ma to mohlo živiť. Na druhej strane prišla kríza a trh sa pohol trochu iným smerom. Vtedy sa mi naskytla pracovná príležitosť v rámci PR a nechala som sa najať ako freelancer. Odvtedy ubehlo už veľa rokov a naša spolupráca stále pokračuje.

Aké sú tvoje vízie ohľadom agentúry do budúcna?

Môj otec mi pred niekoľkými rokmi blahoželal k narodeninám so želaním, nech je z mojej firmy nadnárodná korporácia.

Túto ambíciu vonkoncom nemám. Nikdy som svoju firmu takto nevnímala.

V práci trávime naozaj veľa času a tak by nám mala robiť radosť, mali by sme sa v nej cítiť dobre, robiť veci, za ktorými si stojíme, aby sa k nám klienti radi vracali a mala by tam nasledovať adekvátna odmena, ktorá mne i mojim kolegom umožňuje spokojný súkromný život.


Rozhovor pre E-ženy pripravila Eva Kopecká

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie