Nasledovala som volanie srdca a tým aj moje predurčenie

Cíti sa doma na Slovensku a v Kanade, kde pôsobí ako učiteľka Kundalini jógy, psychoterapeutka, koučka, ktorá zasvätila svoj život rozvoju vedomia a pomoci druhým cez učenie Matky Prírody a našich predkov. Jana Ziman (Guru Bhai Kaur) prišla na pár mesiacov na Slovensko a prijala pozvanie na novembrový Rok Ežien, kde sa s nami podelila, aké je to žiť a pôsobiť na vancouverskom ostrove v objatí Tichého oceánu a dažďového pralesa.

 

Ako sa zo slovenskej právničky a podnikateľky stala učiteľka jogy a klinická terapeutka, ktorá úspešne pôsobí vo vlastnom centre v Kanade?

Nasledovala som volanie srdca a tým aj moje predurčenie. To, čo sa mi tu nepodarilo v 18-tich rokoch, kedy som začala cvičiť jogu a túžila študovať psychológiu, k tomu sa mi otvoril priestor o 20 rokov neskôr, kedy som zrejme bola na to dostatočne zrelá. Po sklamaniach v profesii právničky som tiež bola ochotná riskovať a ísť za svojim snom i napriek nesúhlasu môjho okolia. Právnické vzdelanie a všetky životné skúsenosti vytvorili pevnú základňu pre moje podnikanie v Kanade. Moje centrum vo fyzickej forme som práve predala a vďaka tomuto otvorenému časopriestoru môžem byť teraz tu. Vo virtuálnej forme pokračujem a nastavujem sa na niečo nové a krásne.

 

Posledných 20 rokov žijete na vancouverskom ostrove v západnej Kanade. Bol pre vás odchod zo Slovenska určujúci pri výbere duchovného zamerania?

 Moje duchovné zameranie sa začalo formovať dávno pred odchodom zo Slovenska. V 17-tich mi náhle zomrel blízky človek a otvoril mi cestu bádania poza svet fyzických foriem. Kanada svojou prírodou, životným štýlom a širokým priestorom byť sám so sebou len upevnila moju inklináciu vnímať čosi, na čo v rušňom mestskom živote zostáva len málo času. Spolu s mojim odchodom som tiež bola odlúčená od rodiny, priateľov, spoločenského života, povolania, jazyka a kultúry. Bola to veľká neznáma a nekonečný priestor na jej prieskum.

 

Učíte Kundalini Jogu. Čím sa odlišuje od iných škôl jogy?

 Kundalini je pôvodná forma jogy určená len pre vyvolených a prísne strážená po tisícročia jej existencie a vývoja. Vraví sa, že to, čo jedinec dosiahne za 20 rokov praxe Hatha jogy, dosiahne s Kundalini za jeden rok. Je to výnimočne intenzívny prostriedok stimulácie nervového a endokrinného systému a následne umožňuje posun do vyššieho vedomia. Učí nás čeliť náporu doby, stresu, sústavného informačného tlaku a závislostiam s dôstojnosťou, vyrovnanosťou a pokojom.

 

Vlastná cesta Vás priviedla k viacerým terapiám a technikám liečenia. Ako ich kombinujete v práci?
Intuitívne. Priama skúsenosť a dĺžka praxe prinášajú slobodu a pružnosť. Rozšírenie obzorov zase pokoru pred nedoziernosťou a dokonalosťou vesmíru. Každý človek je jedinečný a nejestvuje zázračná formulka, ktorá sa dá aplikovať na všetkých. V zásade si je každý človek vlastnou medicínou, pokiaľ sa ujme tejto sily, začne vnímať a nasledovať vnútorný hlas a prestane sa spoliehať, že to za neho vyrieši niekto iný.

 

V súčasnosti existuje široká ponuka kurzov a techník, ktoré sľubujú zlepšenie kvality života. Čo mi odporučíte, aby som dosiahla skutočnú zmenu?
V každej žene žije bohyňa, vedma alebo liečiteľka. Okolo nej je veľa spriaznených bytostí a navádzajúcich okolností života, ktoré jej pomáhajú precitnúť do tohto daru a naučiť sa ho používať. Koľko ľudí, toľko chutí a veľa ciest na vrchol tej istej hory. Dôverujte si, vytrvajte, a pestujte v sebe radosť z cesty samej, a tiež vďaku za to, že môžete po nej ísť.

 

Čo cítite, keď sa vraciate na Slovensko?
Rodnú hrudu, ktorá vždy zostane jedinečná a milovaná. Spolu s ňou moja rodina, priatelia a spoločenstvo výnimočne vyspelých jedincov na ceste poznania a duchovného rozvoja. Som tu doma a tiež v Kanade, kam som odišla výdajom a je to rodisko mojich deti.

 

Rozhovor pripravila: Eva Kopecká

 ***********************************************************************************************

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie