Podľa Katky Baluchovej je Pilates skvelá prevencia

Bolí vás chrbát a necítite sa dobre? O svoje skúsenosti s pilatesom sa s nami podelia cvičenci aj inštruktorka Katka Baluchová.

 

Dnešná doba si vyžaduje častú a dlhú prácu za počítačom. Skrčení za stolom v nepohodlnej stoličke vytvárame živnú pôdu pre bolesti chrbta či krčnej chrbtice. K sedavému spôsobu života sa potom ruka v ruke pridružujú iné problémy – s trávením, vyprázdňovaním, imunitou, nervozitou či obezitou. Lepšie na tom nie sú ani ľudia, ktorí majú zamestnanie fyzicky náročné. Bolesť chrbta neobíde ani ich.

Mnoho ľudí tieto bolesti ignoruje alebo sa dopuje tabletkami, čo rozhodne nie je najšťastnejšie riešenie. Takýto spôsob nás môže postupom času dostať akurát tak na operačný stôl. Najideálnejším spôsobom je prevencia pred bolesťami chrbta. Keď je už neskoro a chrbát vás bolí, vyskúšajte šetrný, ale účinný pilates. Prečo ho začať cvičiť, vysvetlí inštruktorka Katka.

.

Zdroj foto: Katarína Baluchová

 

Prečo práve pilates?

„S cvičením začnú ľudia väčšinou vtedy, keď chcú schudnúť alebo ak ich niečo bolí. Ľudí najviac bolí chrbát a pilates vyhľadávajú na odporúčanie lekára, alebo z vlastného rozhodnutia," hovorí inštruktorka Katka. Pilates je podľa nej overená a účinná metóda, ktorá funguje už viac ako 100 rokov. „Telo spevní, vytvaruje, ale zbytočne to neničí a nezaťažuje. Pilates mu vráti ohybnosť i silu. Odporučí vám ho každý doktor, či už ortopéd, športový lekár alebo rehabilitačný lekár," upresňuje vynikajúce účinky pilatesu Katka.

 

Aké sú skúseností jej klientov?

  • „Odkedy cvičím pilates, nič ma nebolí." Erik, manager, 40
  • „Pilates ma zachránil!" Zuzka, speváčka
  • „Nie je to len cvičenie, je to i psychohygiena!" Eva, lekárka, 58
  • „Objavila som svaly, o ktorých som ani netušila, že ich mám." Zuzka, manažérka, 30
  • „Po mnohých rokoch bolestí chrbta prišla vďaka pilatesu konečne úľava." Danka, zdravotná sestra, 42
  • „Konečne mám svoje telo pod kontrolou a svaly robia to, čo chcem ja." Katka, korektorka, 51

.

Zdroj foto: Katarína Baluchová

 

Podľa nej je cvičenie pilatesu vhodné dokonca aj počas tehotenstva, najmä vďaka precvičovaniu panvového dna. Tieto cviky každá žena ocení najmä pri pôrode, ale aj ľudia, ktorí majú problémy s inkontinenciou. „Pilates je veľmi účinné aj ako preventívne a rehabilitačné cvičenie pri funkčných poruchách pohybového aparátu, ako je napríklad skolióza, no vhodný je aj pri problémoch s osteoporózou," vysvetľuje ďalej Katka.

„Už roky som sa nemohla poriadne zohnúť. Bolel ma kĺb, nevedela som si obuť ani ponožky. S pravidelným cvičením pilatesu si dnes môžem nalakovať aj nechty na nohách! Brucho mám výrazne menšie, telo pevnejšie a celkovo som ohybnejšia i stabilnejšia," hovorí dochodkyňa Eva.

 

Cvičenie pre všetkých

Pilates je veľmi populárne cvičenie, ktoré zvládnu všetci – ženy aj muži bez rozdielu veku. Nedajú naňho dopustiť ani mnohé filmové hviezdy, speváci, športovci, hudobníci, tanečníci (Kate Hudson, Cameron Diaz, Anna Paquin, Reese Witherspoon, Kate Winslet). Skrátka všetci, ktorí chcú rozumné a účinné cvičenie.

.

Zdroj foto: Katarína Baluchová

 

Skúsenosti inštruktorky Katky Baluchovej

„V kurzoch mám cvičencov od 25 do 68 rokov, od pekne stavaných až po „mierne pupkatých" pánov. Niektorí sa venujú aj iným športom, no niektorí cvičia len pilates. Už po prvých hodinách pociťujú úľavu od bolestí a stuhnuté časti tela sa im postupne uvoľňujú. Ak si niekto myslí, že pilates je len také naťahovanie, veľmi sa mýli. Je to skutočne fyzicky náročné cvičenie. Všetky pohyby sú ale kontrolované a náročnosť cvikov sa zvyšuje postupne, teda podľa kondície. Na vykonávané cviky je potrebné sústredenie, takže myseľ sa odpúta od bežných starostí a povinností," delí sa so svojimi skúsenosťami Katka.

 

O Katke Baluchovej:

Cvičeniu PILATES sa venuje 12 rokov. Najskôr sa jej do toho veľmi nechcelo, myslela si, že je to pre ňu málo dynamické. Veľmi skoro pochopila, aké je toto cvičenie účinné, krásne, ale i ťažké. „Ked mal môj brat pred piatimi rokmi niekoľkokrát do roka vážne problémy s chrbtom a skončil na infúziách a PN, odporučila som mu pilates. Cvičí ho doposiaľ, lyžuje, korčuľuje, behá. Vždy ma zaujímalo, čo sa v tele deje, ako pracuje, ako je možné mu pomôcť a ako na náš fyzický stav vplýva psychika. V pilatese som našla veľa odpovedí. Tak som sa rozhodla, že sa budem tomuto cvičeniu venovať profesionálne a stala som sa trénerkou," prezrádza Katka. Absolvovala aj niekoľko iných kurzov, napr. posturálna analýza, začíname so seniormi. Práca s ľudmi ju teší a napĺňa. Cvičenie jej prospieva a cíti sa stále lepšie. Hodiny pilates nie sú len anonymné stretnutia, s klientami z hodín sa stretáva aj mimo cvičenia. Ako sama hovorí: „Pomáhame si navzájom – skrátka, vytvárame KOMUNITU PILATES."

Viac sa o inštruktorke Katke a jej hodinách pilatesu dozviete na jej stránke www.pilates-plus.sk

 

Autorka: Nikola Danišová

 

 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie