Ako sa zaregistrovať na odber 2% z daní pre občianske združenie

 

Milé dámy, ak máte založené občianske združenie venujte pozornosť nasledovným riadkom. Iste viete, že máte nárok na odber  2% z daní. Termín, dokedy je možné požiadať o registráciu, sa nezdržateľne blíži.

Ako postupovať pri registrácii na odber 2% z daní pre občianske združenie?

Registrácia   do  Zoznamu  prijímateľov   2%  na  rok  2016  prebieha  u  ktoréhokoľvek      notára  od  1. septembra  2015 do 15. decembra  2015.

Občianske združenie muselo vzniknúť v roku 2014 a skôr, aby sa mohlo v tomto roku registrovať do Zoznamu prijímateľov 2% na rok 2016 (teda občianske združenia, ktoré vznikli v roku 2015 ešte nemôžu byť zapísané do Zoznamu prijímateľov 2%).

 

Sedem krokov, ktoré je potrebné spraviť pri  registrácii na odber  2% z daní pre občianske združenie

Štatutárny zástupca O.z. alebo ním splnomocnená osoba pri registrácii ktorémukoľvek notárovi predloží:

1. Originál + obyčajnú kópiu Stanov (z ktorých je zrejmý dátum vzniku združenia – hranatá pečiatka MV SR na poslednej strane)

 

2. Originál + obyčajnú kópiu Potvrdenia o pridelení  IČO

 

3. Zápisnicu z Valného zhromaždenia (alebo obdobný dokument), z ktorého je jasné, KTO je oprávnený konať v mene o.z. (voľba riaditeľa, predsedu,…)

4. Potvrdenie od Sociálnej poisťovne nie staršie ako 30 dní o tom, že dané o.z. nemá nedoplatok na poistnom na nemocenské poistenie, na poistnom na dôchodkové zabezpečenie a na poistení v nezamestnanosti. Ak o.z. nemá pracovníkov v zamestnaneckom pomere, potrebuje od Sociálnej poisťovne získať potvrdenie o tom, že nie je vedená v registri a tým jej ako zamestnávateľovi nevznikla odvodová povinnosť na nemocenskom a dôchodkovom poistení.

5. Potvrdenie od príslušnej zdravotnej poisťovne nie staršie ako 30 dní o tom, že o.z. nemá nedoplatok na poistnom na zdravotné postenie, a to od tej poisťovne, kde sú zamestnanci o.z. poistení. Ak sú niektorí zamestnanci poistení u jednej a niektorí zamestnanci u inej zdravotnej poisťovne, je potrebné získať potvrdenie u oboch poisťovní. Ak o.z. nemá zamestnancov, toto konkrétne potvrdenie nepredkladá.

6. Potvrdenie banky o vedení účtu o.z., na ktorý má byť podiel 2 % z dane poukázaný. Predloženie výpisu z účtu nepostačuje. Ak ste v roku 2015 získali z 2% viac ako 33000 €, mali ste povinnosť do 30 dní otvoriť špeciálny účet na 2% a previesť tam financie z 2%. V tomto prípade notárovi preukazujete už Potvrdenie o vedení tohto nového účtu!

7. POZOR! Notár od Vás môže požadovať preukázanie aktuálnej existencie organizácie!!! Toto Potvrdenie môžete získať na Ministerstve vnútra SR (registrový orgán pre občianske združenia)


Žiadne potvrdenie od daňového úradu nepotrebujete.


Notár formou notárskej zápisnice osvedčí predloženie týchto dokumentov a údaje o prijímateľovi bez zbytočného odkladu oznámi Komore notárov SR, ktorá vedie Centrálny register prijímateľov podielu zo zaplatenej dane. Zoznam prijímateľov je Notárska komora SR povinná zverejniť do 15. januára 2016.


Organizácia sa v roku 2016 môže uchádzať o podiel zaplatenej dane od fyzických osôb aj od právnických osôb. O.z. sa registruje len raz (do jedného Zoznamu prijímateľov na daný rok), bez ohľadu na to, ktoré osoby budú oslovovať pre získanie podielu zaplatenej dane.

 

REGISTRÁCIU JE POTREBNÉ OPAKOVAŤ KAŽDOROČNE ! bez ohľadu na to, či organizácia už bola, alebo nebola v predchádzajúcich rokoch zaradená v Zozname prijímateľov.

 

Spracovala: Beata Konvalinová

Zdroj:

http://rozhodni.sk/prijimatel/registracia-do-zoznamu-prijimatelov/postup-pre-obcianske-zdruzenia/

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie