Ako sa správne píše slovo stenčiť, stenšiť, ztenšiť alebo ztenčiť?

Ako by ste napísali slovo s významom – urobiť niečo tenším? Riadili by ste sa pravidlom – píš ako počuješ? Ja áno. Až keď som pátrala, ako to vlastne má byť správne, zistila som, že sa mýlim. Ako sa správne píše slovo stenčiť, stenšiť, ztenšiť alebo ztenčiť sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 

Ako sa správne píše slovo stenčiť, stenšiť, ztenšiť alebo ztenčiť?

 

Význam slova stenčuje

Podľa Krátkeho slovníka slovenského jazyka je význam slova stenčiť:
1. urobiť tenším, tenkým: stenčiť vrstvu niečoho,
2. expresívny výraz zmenšiť, zredukovať: výdavky stenčili jeho úspory.

Toto slovo vieme použiť v rôznych slovných spojeniach:

  • Peňaženka sa mi stenčila.
  • Pleť sa stenčuje.
  • Vrstva sa stenčila.
  • Zásoby sa stenčili.

 

Ako som doteraz písala slovo stenčuje?

Slovo s významom urobiť niečo tenším, zoštíhlieť, scvrknúť sa som používala hlavne v hovorenom slove a nepotrebovala som poznať jeho písomnú podobu. Keď som sa dostala do tréningu pre budúce virtuálne asistentky, zistila som, že ho neviem napísať správne. Až pri príprave môjho prvého článku: Ako sa starať o pleť, som pátrala po tom, ako sa správne píše slovo stenčiť. Zostala som prekvapená, že som ho doteraz písala nesprávne.

 

Ako sa správne píše slovo stenčiť

Podľa Jazykovedného ústavu Ľ.Štúra SAV je gramaticky správne STENČUJE. Ak sa chcete o tomto slove dozvedieť viac, neváhajte kliknúť na ich Slovníkový portál https://slovnik.juls.savba.sk/?w=stenčovať&sa=

 

V rámci tréningu pre projekt Nestrať prácu – vzdelávaj sa, spracovala: Martina Baranová

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie