Aký je rozdiel medzi SRO a živnosťou - výhody a nevýhody

Porovnanie SRO a ŽIVNOSTI

Chystáte sa založiť si podnikanie, ale neviete, čo všetko tento proces obnáša? Ako je to aktuálne s legislatívou a aké zmeny priniesol zákon v súvislosti so založením SRO-čky a živnosti? Porovnanie SRO a ŽIVNOSTI – výhody a nevýhody sa dozviete v podcaste s advokátkou JUDr. Zuzanou Otáhalovou, PhD.

 

SRO alebo živnosť – čo by ste mali vedieť?

 

SRO alebo živnosť – čo by ste mali vedieť?

V podcaste sa budeme venovať týmto bodom:

 • výhody/nevýhody pri SRO a ŽIVNOSTI
 • ručenie majetkom
 • zakladanie podnikania a predmety podnikania
 • disponovanie s financiami
 • sídlo/virtuálne sídlo
 • zmeny v roku 2022

Spoločnosť s ručením obmedzeným je právna forma obchodnej spoločnosti na Slovensku, ktorej základné imanie tvoria vopred určené vklady spoločníkov," takto definuje SRO Obchodný zákonník. SRO-čka je najčastejšou formou podnikania. Atraktívnou je aj pre výhody, ktoré tento typ podnikania ponúka.

Živnostenské podnikanie, teda živnosť je forma podnikania, prostredníctvom ktorej sa činnosť vykonáva na základe podmienok, ktoré ustanovuje živnostenský zákon. Rozdeľuje ho z hľadiska rôznych požiadaviek podľa odbornej spôsobilosti do troch druhov živností – remeselné, viazané a voľné živnosti.

Odvody a neskoršie mesačné poplatky pri SRO a živnosti

 • pri živnosti je výhodný začiatok, prvých dvadsať mesiacov nemusia podnikatelia platiť odvody do sociálnej poisťovne, no nie ste vtedy sociálne poistení
 • do zdravotnej poisťovne platíte odvody od ohlásenia živnostenského podnikania - 79,31 € (rok 2022)
 • minimálny odvod do sociálnej poisťovne je 187,78 € (rok 2022)
 • maximálna hranica príjmov za rok môže byť 7266 € (rok 2022)
 • presiahnutie hranice príjmov vedie k zvýšeniu odvodov a daní, vtedy volia podnikatelia radšej formu spoločnosti s ručením obmedzeným

 Porovnanie SRO a ŽIVNOSTI

 

Výhody a nevýhody pri štarte podnikania

Dozviete sa, prečo je založenie živnosti pre podnikateľov v porovnaní so s.r.o. jednoduchšie. V ktorom prípade je administratívny proces vybavovania náročnejší.

Témou budú aj dokumenty, ktoré potrebujete k založeniu SRO a k založeniu živnosti:

 • súhlas s umiestnením sídla s overeným podpisom + list vlastníctva
 • osvedčený podpisový vzor konateľa
 • pri jednoosobovej spoločnosti – podpis zakladateľa, ak sú dvaja spoločníci, tak potom netreba dokladovať nič
 • spoločenská zmluva/zakladateľská listina
 • vyhlásenie správcu vkladov
 • živnostenské oprávnenie alebo licencia/osvedčenie

Ako si skontrolovať obchodné meno spoločnosti ešte pred samotnou návštevou živnostenského úradu? Unikátnosť obchodného mena si máte možnosť skontrolovať na oficiálnej stránke obchodného registra.

Ak si zakladáte podnikanie, bude pre vás otázne, či je dátum založenia SRO alebo živnosti totožný s dátumom vzniku podnikania. V prípade SRO-čky je dňom vzniku deň, v ktorom bola zapísaná do ORSR. Pri živnosti je dňom vzniku deň, kedy vydal živnostenský úrad živnostenské oprávnenie.

Rozdiel medzi konateľom a spoločníkom. Vypočujte si, kto je vlastne majiteľom spoločnosti a kto vystupuje len navonok. Každá informácia môže zavážiť pri rozhodnutí.

Dôležitým faktorom je aj riziko ručenia prostredníctvom majetku majiteľa firmy. V oboch prípadoch sa líši. Súvisí s ním prerušenie a prenesenie podnikania, taktiež skúmanie dlhov pri založení SRO alebo živnosti. Zistíte v akej výške a akým spôsobom ručí majetkom majiteľ SRO a ako živnostník.

Vstup nového podnikateľského partnera, podnikateľský účet

Kedy máme pri vstupe nového podnikateľského partnera viac možností a kedy len jednu, ak porovnávame SRO a živnosť? Pri s.r.o. máme viacero možností:

 • zlúčenie spoločnosti
 • prevodom časti obchodného podielu na niekoho s kým chceme spolupracovať
 • zvýšením základného imania – vstup nového kapitálu do spoločnosti
 • zmluva o tichom spoločenstve

Potrebujete podnikateľský účet? Pri živnosti nie je povinnosťou mať bankový účet. Pri SRO je to podmienka, pretože je tu povinné podvojné účtovníctvo. Preverujú sa vstupy a výstupy na účte.

Zaujíma vás možnosť vyberania peňazí v spoločnosti s ručením obmedzeným? Ako si peniaze z firmy vyberá majiteľ živnosti? Rozdiel v disponovaní s financiami vytvára obrovský kontrast.

Zmeny pre porovnanie SRO a živnosti v roku 2022 a tipy z praxe

V zákone prichádza k neustálym zmenám, preto je dôležité dať si na nich pozor pri zakladaní podnikania. Výhodnejšie je pre podnikateľov založenie SRO a živnosti elektronicky. Vzhľadom na poplatky, ktoré sú nižšie ako pri fyzickom zakladaní podnikania.

Prečo je dôležitý správny výber predmetu podnikania? Príloha živnostenského podnikania slúži na správne pomenovanie predmetu pri voľných, viazaných a remeselných živnostiach.

Sú aj predmety podnikania, ktoré nie sú živnosťami. Vtedy je vhodnejším výberom SRO na základe licencie alebo osvedčenia (bez živnostenského oprávnenia).

 

podcast Porovnanie SRO a ŽIVNOSTI – ezeny

 

Neviete si rady so založením spoločnosti?

Málokto má dostatok času a naštuduje si celý proces zakladania podnikania SRO alebo živnosti. Existuje jednoduchšia možnosť objednať si službu a nechať si založiť spoločnosť prostredníctvom firmy, ktorá sa na to špecializuje.

V prípade, že využijete túto službu, treba si dávať pozor, komu dávate svoje osobné citlivé údaje (rodné číslo, číslo občianskeho preukazu, dátum narodenia) a plnomocenstvo k podpisu podnikania. Vyberte si seriózneho profesionála s referenciami alebo advokáta.

V podcaste Porovnanie SRO a ŽIVNOSTI si môžete vypočuť výhody a nevýhody oboch foriem podnikania.

Spracovala: Monika Pažitná

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie