Trénovanie pamäte alebo ako si lepšie pamätať

Čo je to trénovanie pamäte a kedy s trénovaním treba začať?

To sú otázky, ktoré asi napadnú väčšinu. Tak ako sa staráme  o svaly, športujeme a snažíme sa udržiavať  naše telo v dobrej fyzickej kondícií, tak isto sa musíme starať aj o našu pamäť.  Náš mozog síce nie je sval, ale správa sa tak. Ak ho nebudeme používať, budeme postupne strácať aj pamäť.  Tak ako svaly nedostatočne namáhané  sa postupom času  začnú zmenšovať.  Veľmi populárne sú napríklad  krížovky, hlavolamy, sudoku, ktoré určite pomáhajú, avšak  trénovanie  pamäte treba vnímať ako celok, ktorého súčasťou je aj pohyb, strava a sociálne kontakty.                                        

A kedy treba začať trénovať pamäť?   

Nie je dôležité, či máme dvadsať, štyridsať alebo osemdesiat rokov. Pamäť si treba trénovať a  udržiavať vo forme stále, celý život. Zabúdame asi všetci. Je len rozdiel, či zabúdame  pre našu nepozornosť,   stres, nedostatok koncentrácie alebo je to už vážny zdravotný problém spôsobený zmenami  na mozgu. Vtedy sa už asi veľké zlepšenia nedajú očakávať, ale možno sa aspoň snažiť o spomaľovanie procesu zhoršovania pamäte.

Zapamätať si 100 čísiel?           

Pred dvoma rokmi som sa prvý krát strela s pojmom „ trénovanie pamäte“. Spočiatku som k tomu pristupovala dosť skepticky. Mala som pocit, že som ešte stále mladá, problémy s pamäťou nemám. Trénovanie pamäte sa týka len „tých  starých ľudí“ . Po čase, keď som sa začala danej téme viac venovať, hľadať si viac informácií, prečítala som niekoľko kníh a zúčastnila sa viacerých prednášok a kurzov,  zistila som, ako veľmi som sa na začiatku mýlila.  Prvý kurz,  na ktorom som sa zúčastnila a ktorý som ukončila ako „Tréner pamäti I. stupňa“,  sme končili okrem iného aj skúškou, kde sme mali vymenovať 100 čísel od π a 44 amerických prezidentov. Bol to jednoducho úžasný pocit,  keď som zistila, že po krátkom trénovaní to viem. Bola som na seba veľmi  hrdá. Stačilo na to len zvládnutie zopár mnemotechník.  Aj to ma motivovalo začať sa venovať trénovaniu pamäte viac a hľadať stále viac informácií. Preto som pokračovala na  ďalšom kurze „Tréner pamäti II. stupňa.“

 S fantáziou to ide ľahšie         

Asi väčšina z nás ma problém so zapamätaním si tvárí, mien, čísel. Aj v takomto  prípade nám vedia pomôcť mnemotechniky. Niektoré  z nich sú známe už z antických čias. A sú stále aktuálne. Tieto techniky nám vedia pomôcť  napríklad aj pri nákupnom zozname, keď si vieme zapamätať aj 100 položiek nákupu bez lístočka.  Podobných príkladov využitia  v reálnom živote je však oveľa viac.  No a samozrejme, každý by si vedel nájsť to „svoje“ využitie.  Pri trénovaní pamäte je dôležité využívať svoju predstavivosť,  fantáziu, zapájať všetky zmysly, emócie, pri tvorbe asociácií  treba čo najviac preháňať, vymýšľať si vzťahy  a tiež vizualizovať.   Jednoducho treba byť kreatívny. Čím bizarnejší obraz si dokážeme predstaviť, tým lepšie  si ho uložíme do pamäte.

Nakresli si svoje myšlienky       

Pri ďalšom hľadaní informácií o trénovaní pamäti som sa dostala až ku myšlienkovým mapám.  Tie nám vyjadrujú myšlienky, alebo fakty.  Kľúčová téma je zachytená v strede a ku nej postupne dopĺňame sieť  ďalších súvisiacich tém. Takto si postupne „kreslíme myšlienky“ na papier, až kým získame ucelený prehľad o našej základnej téme. Ich využitie je veľmi široké. Možno spomenúť  napríklad plánovanie, organizovanie, tvorba  prezentácií, poznámky a mnoho ďalšieho. Osobne som si ich vyskúšala aj pri písaní poznámok z prečítaných kníh. A vtedy som si povedala : „ Keby som ich bola poznala už na škole, oveľa  ľahšie by sa mi študovalo“.

Každý bez ohľadu veku  si vie v trénovaní pamäte  nájsť niečo, čo vie uplatniť v súkromnej, študijnej alebo pracovnej oblasti.  Trénovanie pamäte nám môže ukázať iný spôsob prijímania a ukladania si informácií.   

 

Autorka je lektorkou workshopu Trénovanie pamäti, ktorý bude 17.3.2016 v priestoroch OZ E-ženy. Máte záujem? 

Ak máte záujem, ale termín vám nevyhovuje, napíšte nám na kontak@e-zeny.sk

 

Lektorka workshopu Trénovanie pamäte:   Ing. Zuzana Hanzelová.  

 

,,V rámci ďalšieho vzdelávania a osobného rozvoja som sa stretla aj s trénovaním pamäte . Som členkou „České společnosti pro trénovaní paměti a mozkový jogging" a som trénerkou pamäti II. stupňa čo ma oprávňuje k vedeniu prednášky . Okrem toho som sa zúčastnila  seminárov na témy  spojené s pamäťou a jej trénovaním ( myšlienkové mapy, naučte sa učiť, mnemotechniky  zabudnuté  dedičstvo antiky, seminár alternatívneho myslenia aplikovanej kreativity, základný kurz školy pamäti).“

O čom je mô workshop?

Cieľom je poskytnúť informácie o tom, ako pracuje naša pamäť, oboznámime sa s tým, prečo niektoré informácie spracujeme skôr a niektoré nie. Ukážeme si, že pamäťové techniky majú obrovský potenciál, pretože využívajú prirodzené schopnosti mozgu a tiež si prakticky vyskúšame , že zvládnutie pamäťových techník je veľmi jednoduché.  Avšak na ich osvojenie a využívanie v praxi je potrebný tréning.

Pamäťové techniky  nám zvyšujú schopnosť zapamätať si nielen veľké množstvo informácií, ale majú aj potenciál pozitívne ovplyvňovať celkový rozvoj osobnosti, kreativitu, koncentráciu, prekonávanie bariér, a tiež zlepšovať výkon v učení.

 

Krátke upútavky:

  • Trénujeme svaly, staráme sa o svoj zovňajšok, tak prečo nie aj mozog?
  • Viete že pamäť trénovali už v antike?
  • Viete čo znamená pamäťový palác?
  • Kedy je správny čas začať s trénovaním pamäte?
  • Lepšia pamäť neznamená využívať „skrytú kapacitu mozgu“ , ide len o spôsob myslenia.
  • Super pamäť. Existuje, alebo nie?

 

Máte záujem o workshop Trénovanie pamäti I, ktorý bude 17.3.2016?

Informácie o Trénovaní pamäte

 

Workshop Trénovanie pamäte 17.3.2016

Členstvo v OZ E-ženy: *

Kontrolný kód

i
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie