Ako založiť občianske združenie a udržať ho živé a funkčné

Ako založiť občianske združenie a udržať ho živé a funkčné

Ako založiť občianske združenie a udržať ho živé a funkčné

OZ E-ženy oslavujú 10.te výročie svojej existencie. Oslovujú nás ľudia a organizácie, ktorých naše aktivity inšpirujú a plánujú založenie vlastného združenia vo svojom odbore. Zaujímajú sa, ako získať financie pre fungovanie občianskeho združenia, ako ho viesť, ako ho rozvinúť a nastaviť tak, aby fungovalo dlhé obdobie a prinášalo zakladateľom aj členom benefity aj úžitok.

Niečo sme sa počas 10tich rokov naučili a rady to naučíme vás

Počas našej existencie sme prešli rôznymi fázami. Najprv sme zažili euforické vzplanutie a radosť, že vytvárame čosi nové. Veľmi kreatívne sme hľadali názov pre náš web a neskôr sme sa rozhodli urobiť z neho platformu. Pár mesiacov po tom, ako sme vznikli, nám Iveta Radičová pokrstila webstránku a zaželala šťastný vzlet. Odvtedy lietame a striedavo aj pristávame, aby sme mali vyvážený kontakt s nebom aj so zemou.

Ako sme vznikli a čím sme prechádzali

Zoznámili sme sa na pôde Top centra podnikateliek, ktoré založila Elvíra Chadimová. S Monikou Jakubeczovou a Hankou Sekulovou, spoluzakladateľkami OZ-ka,  sme mali veľmi veľa spoločných podnikateľských otázok, keďže sme fungovali viac online ako offline, čím sme pred desiatimi rokmi  ešte spadali do podnikateľskej menšiny. Vymieňali sme si skúsenosti a povedali sme si, že ich je toľko, že by sme ich mali kdesi publikovať, optimálne na nejakom webe. Média sa nás neustále pýtali, ako podnikáme z domu, mnoho iných žien si od nás pýtalo návody. Spísali sme naše rozhovory, vymysleli doménu, založili platformu a až neskôr sme začali určovať pravidlá. Pravidlá pre fungovanie medzi nami a tiež pravidlá pre potenciálne členky, pre čerpanie výhod, pre Raňajky s E-ženami, pre možnosti členiek, keď sa chceli cez nás aj propagovať. Vymysleli sme rôzne semináre a neskôr aj súťaž E-ženu roka, mali sme prvú virtuálnu asistentku, prvú konferenciu. Po jej poslednom ročníku som prevzala vedenie organizácie a prizvala si k tomu Andreu Trávničkovú, začali sme s realizáciou eventov, ktoré už nemali súťažný charakter -  Rok E-žien. Neskôr mi pri práci s komunitou pomáhal organizačný tím a prednedávnom som si k vedeniu E-žien prizvala dlhoročnú členku nášho OZ-ka, Tamaru Osaďanovú.

Nie je to ľahká práca, bez motivácie a optimizmu by samotný láskyplný vzťah k E-ženám nestačil. Vyžaduje dostatočné množstvo trpezlivosti, mravenčej práce, vytrvalosti a hlavne nadšenia a viery v smerovanie, pre ktoré sme sa rozhodli. Často aj vtedy, keď okolnosti nie sú práve ružové.  Keď som pred rokom stretla Elvíru Chadimovú, bolo to krátko pred jej smrťou, poďakovala som jej a spýtala sa jej, ako celé roky zvláda vedenie TCP.  Prezradila vtipné tajomstvo, plné múdrosti skúsenej ženy. Človek vraj musí byť tak trochu blázon, aby takéto čosi robil. A problémy? Jedným uchom dnu, druhým von. Pochopila som, že si niektoré veci naozaj príliš pripúšťam, aj keď, niekedy to bez toho nejde.

Kedysi sme riešili len online témy

Dnes rieši online témy toľko organizácií, že sme pochopili, aký priestor sa nám otvoril pre iné stránky a oblasti ženy- podnikateľky alebo virtuálnej asistentky. Pripravili sme množstvo komorných aktivít, kde sme mohli riešiť hlbšie témy a otvoriť sa vzájomne pred sebou. Naše nové heslo už nie je o online podnikaní, naše E sme premenili na pomenovanie pre energiu, empatiu, emócie. To všetko považujeme v živote a vo vzťahoch za dôležitú prioritu. Čo zostalo spoločné s našimi pôvodnými nastaveniami sú sebarealizácia, sebarozvoj, finančná nezávislosť a ako ruka v ruke s tým súvisí networking, prepájanie, vzájomná podpora. O tom sú aj naše aktivity.

Ako a prečo vytvoriť občianske združenie?

Sú témy, ktoré môžu byť práve vaše. Špecifické, nie celkom komerčné, hoci vašu realizáciu môžu významne podporiť. Ak nad takým niečím uvažujete, rady vás budeme inšpirovať.

Naše konzultačné služby zameriame na to, aby sme vám pomohli vyhodnotiť zmysluplnosť takého rozhodnutia. Ak sa pre založenie občianskeho združenia rozhodnete a bude korenšpondovať s etickými prístupmi, ktoré uznávame, rady sa staneme partnermi vášho budúceho OZ-ka.

Dozviete sa:

  • Ako OZ založiť, na čo myslieť pri stanovách a ako ich zosúladiť s vašimi budúcimi zámermi
  • Ako je to s legislatívou - podrobnosti
  • Kedy má a kedy nemá riešiť členské poplatky
  • Ako nastaviť stratégiu OZ-ka
  • Etický kódex komunity
  • Financovanie OZ-ka

Ako občianske združenie udržať odporúčame absolvovať ďalšie konzultačné služby, prípadne workshop pre lídrov nových OZ. Žiadna teória, skutočné skúsenosti.                                                               

Gabi Revická, spoluzakladateľka projektu E-ženy


Máte záujem o naše služby?

Rady vám pošleme našu ponuku. Vyplňte, prosím túto

 

Informatívnu prihlášku

 

 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie