Rozum a cit


Pomoc nahradným rodinám

Každý človek by mal niekam patriť, mať rodinu alebo pár blízkych ľudí. Niektoré opustené deti vlastnú rodinu nikdy nepoznali. Vždy je však medzi nami dosť tých, ktorí dokážu otvoriť náruč a dať opustenému dieťaťu domov, bezpečie a lásku. Sú to náhradné rodiny. Našim cieľom je práve tieto rodiny oceňovať, podporovať, odľahčovať, učiť a relaxovať.

Občianske združenie Rozum a Cit bolo založené manželmi Jarkou a Jurajom Málikovcami a svoju aktívnu činnosť vyvíja šiesty rok. Jeho staršou a skúsenejšou sestrou je Nadácia Rozum a Cit, ktorá finančne pomáha rodinám už 20 rokov. Nadácia Rozum a Cit prijíma žiadosti od náhradných rodín v priebehu celého roka. O finančný dar môžu žiadať náhradní rodičia, mladí ľudia po zavŕšení dospelosti vyrastajúci v náhradnej rodine alebo pri odchode z detského domova.

Cieľovou skupinou činností občianskeho združenia sú náhradní rodičia – všetky formy NRS, ale hlavne ich prijaté a biologické deti vo veku 0 – 26 rokov.

Pracujeme prevažne na území žilinského kraja, ale nebránime sa spolupráci s rodinami z iných okresov. Náš tím pre rodiny zabezpečuje bezplatné psychologické a sociálno-právne poradenstvo, sprevádza rodiny, odľahčuje, pomáha riešiť komplikované situácie a organizuje víkendové vzdelávacie a terapeutické pobyty, tvorivé dielne, arteterapeutické a muzikoterapeutické projekty. Jednou z ďalších aktivít združenia je zastrešenie činností Klubu dolnokubínskych náhradných rodín v Dolnom Kubíne.

Tým Občianske združenie Rozum a Cit napĺňa hlavný motív svojej existencie - pomáhať opusteným deťom a umožniť im prežiť detstvo uprostred rodiny. Našimi projektmi, tak profesionálnou ako aj psychickou podporou a vzdelávaním chceme docieliť, aby dieťa mohlo byť plnohodnotnou súčasťou novej rodiny, v ktorej môže každý člen naplno a kvalitne žiť.

Najrozšírenejšou skupinou náhradných rodín je tzv. náhradná osobná starostlivosť. Rodinní príslušníci detí, postavení pred realitu života urobili rozhodnutie stať sa vychovávateľom svojich vnúčat, alebo neterí či synovcov. Táto špecifická komunita prechádza rovnako špecifickými skúsenosťami. Rozhodnutie vziať si deti do náhradnej osobnej starostlivosti je často vnímané ako povinnosť a býva urobené pod časovým tlakom. Preto sme tu, ak si potrebujú trochu oddýchnuť, niečo nové sa naučiť alebo sa niekam posunúť. Oceňujeme spôsob života, pre ktorý sa rozhodli. Veríme tomu, že je skutočne dôležité podporovať pestúnske a profesionálne rodiny. Je to naozaj jediná šanca pre opustené deti ako mať to, čo my považujeme za úplne samozrejmé – mať vlastnú rodinu.

Sme tu, aby sme rodinám kryli chrbát, keď je núdza najväčšia, aj keď im tečie do topánok, alebo keď e práve uviazli vo vzájomných nesúladoch. Možno si potrebujú trochu oddýchnuť, niečo nové sa naučiť alebo sa niekam posunúť.

Kontaktujte nás cez www.rozumacit.sk.

Ďakujeme.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie