Ako vzniklo moje prvé dielo

Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla písať rozprávky pre deti. Hovorila som si - "Mimoni sú, Frozen je, šmolkovia sú, Winx club je, víla Zvonilka je... Aké rozprávkové postavičky ešte nie sú? 

 

Čo som robila počas premýšľania

S chuťou som sa pustila do handmade tvorby. Najprv som začala s papierovými obálkami z ozdobného papiera. Tie robím dodnes. Kúpila som si literatúru na tému: polymérová hmota, ktorá sa vytvrdzuje v rúre pri 130°C. Zaobstarala som si silikónové formy, vykrajovačky a vrhla som sa do práce. Vyskúšala som si aj tekutý polymér, aj živicu. Moje výrobky boli určené pre deti, vhodné ako darček. Z modelovacej hmoty som zhotovila rôzne vianočné ozdoby, prívesky, náušnice, náramky a dekorovala som dokonca drevené krabičky, rôznej veľkosti. Mala som ešte veľké predstavy, čo všetko budem tvoriť. Keď som hmotu tvarovala do silikónových foriem, výrobky mi pripomínali čokoládové bonbóny. Vyzerali veľmi pekne. Proste boli na zjedenie. V tom čase som sa začala zaujímať aj o čokoládu. Lákala ma, ale do všetkého, čo mi napadlo bolo treba investovať. Hlavne do materiálu. Vtedy sa mi vnukla myšlienka a vravím si: „Čokolád(k)a pre deti!"

K čomu som sa nakoniec dopracovala

kniha

Minulý rok som sa pridala k E-ženám, to som už chcela vydať knižku rozprávok, ale nevedela som, ako. Na mojom prvom stretnutí v Banskej Bystrici mi Gabi Revická odporučila spisovateľku Alenku Penzešovú, ktorá už napísala 16 rozprávkových kníh pre deti.

"Nato som minulý rok v spolupráci s Alenkou absolvovala prvé konzultácie. Ako hosťujúca lektorka Autorskej školy Literario.eu mi podala pomocnú ruku v zrealizovaní knižky. Počas písania som sa naučila základy písania knihy, ktoré mi boli veľmi nápomocné. (Kto chce začať písať umeleckú tvorbu: odporúčam začať konzultáciou cez Literario.eu). Následne sa veci pohli veľmi rýchlo a vďaka Alenke som prerobila a dopísala tajuplné rozprávky. Výsledkom je knižka rozprávok, ktorá vyšla teraz v septembri. Mám obrovskú radosť z toho, ako som si splnila svoj dlhoročný sen."

 

postavy

Ako sa volajú moje hlavné postavičky v knižke

Skoro som vám to zabudla prezradiť, ako som svoje postavy pomenovala. Po synovi Matejovi a dcére Natálii, postavičky sú ako moje druhé deti. Narodili sa v Oravskej Lesnej, v najchladnejšej obci na Slovensku. Sú to cukrári, volajú sa Čokoládka a Kakaovník.
Dopočula som sa, že knižka vyzerá ako knižka s receptami. Recepty však nie sú jej súčasťou. Je to detská kniha rozprávok. V nej sa čitatelia dozvedia, ako si hlavní hrdinovia vyrobili zdravé maškrty. Ako? No predsa, cukor nahradili ovocím.

Ukážky z knižky si môžete pozrieť TU.

Pre E-ženy

Alenka Srogoňová

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie