Čarovné kone a nežná sila žien. Čo majú spoločné?

Rozhovor s Danielou Tejkalovou - známou ako koučka v sedle

Rozhovor s Danielou Tejkalovou - známou ako koučka v sedle


O nežnej sile žien, a o všeličom inom v knižnej prvotine Daniely Tejkalovej - Čarovné kone. Nehanbí sa hovoriť aj o neúspechoch, či o náročnejších skúškach života. Keď odišla z korporátneho sveta a začala slobodne podnikať, sledovali sme jej kroky, pretože nás fascinovalo, že mala odvahu vzdať sa istoty a podnikať v takej neistej oblasti, na ktorú si predsa len trúfla.

 

Ako svoj odchod „z matrixu" hodnotíš po piatich rokoch na vlastných nohách?

Počas pandémie sa mi často zacnie za čistou kanceláriou a stabilnou výplatnou páskou. Ale keď vyjde slnko a ja stojím zoči-voči koňom, kde cítim život na vlastnej koži alebo zdieľam príbehy s ľuďmi, ktorých viem inšpirovať, alebo im byť oporou, vždy mi srdce poskočí radosťou a zmysluplnosťou. Keď poznáme zmysel, aj prekážky a neistota sa ľahšie prekonávajú. Takže mi to stále stojí za to.

 

Daniela Tejkalová a kone

 

Okrem stretnutí sa venuješ aj písaniu. Prečo píšeš? Aké sú tvoje hlavné motívy?

Som pomerne introvertný človek. Kým poviem,, čo mám na srdci, chvíľu mi trvá, pokiaľ nájdem odvahu. Keď píšem, ide mi vyjadrovanie myšlienok ľahšie. Viem si dopriať čas, premyslieť vety, opraviť chyby, nájsť súvislosti a hrať sa so slovami. Písanie ma bavilo už v detstve a neskôr v mladosti. Písala som si často denník, poznámky aj dlhé dopisy priateľkám. Vtedy som si povedala, že raz napíšem aj knihu. Mala byť o jednorožcoch. Netušila som prečo, no už vtedy ma to ťahalo k tomu, že túžim nahliadnuť do múdrostí starodávnych mýtov a zdieľať krásu života na Zemi. Dnes sa to vlastne stalo hlavnou osou mojich článkov, aktivít a aj najnovšej knihy.

 

Daniela Tejkalová a kone

 

Napísať knihu sa ti podarilo. Aká je tvoja knižná novinka a čo všetko máš po autorskej stránke za sebou?

Kniha, ktorú som napísala spolu s inými ženami, ktoré sa venujú koňom, sa volá Čarovné kone. Rovnako ako Občianske združenie, ktoré som založila s cieľom šíriť múdrosť koní a aj osvetu o partnerskom spolužití ľudí s koňmi. Predtým som písala skôr len články pre vlastný blog a pár článkov mi vyšlo kedysi aj v mesačníkoch. Je to moja prvá kniha a e-book a hoci obsahuje aj príbehy iných žien, celú som ju „dala dokopy" sama. Ostatné prispievateľky dodali svoje texty a fotky, ale obsahovo, fotograficky, graficky aj vydavateľsky, som to ladila ja. Zrejme pomohlo, čo ma naučili kone – veriť si a vytrvať! A mať „svoje stádo", ktoré ťa podrží, keď potrebuješ oporu. Také „stádo" mám aj tu, medzi E-ženami :-)

 

Daniela Tejkalová a kone

 

Ako by si charakterizovala troma slovami svoju knihu a prečo?

Kone sú čarovné. Nielen preto, že sú krásne, podobne ako ženy, ale disponujú „nežnou silou", ktorá je podľa mňa presne to, čo svet budúcnosti potrebuje.

 

Daniela Tejkalová a kone

 

Pre koho je kniha Čarovné kone predovšetkým určená? Čo ňou chceš ľuďom povedať?

Je najmä pre ženy, ktoré láka prítomnosť koní a netušia prečo, ale aj pre koniarov, ktorí cítia, že jazdenie nie je jediné, čo pre nás kone majú. Na knihe sa autorsky podieľala aj moja priateľka, psychoterapeutka Hanka Šišková, ktorá sa venuje aj psychológii jazdcov a tréningu koní. Dodala mi odvahu a priniesla do obsahu knihy odbornejšie vhľady, užitočné hlavne pre začínajúcich alebo vnímavejších "koniarov". Obe sme aj certifikované koučky a baví nás práca s koňmi a s ľuďmi. Preto sme spojili sily, aby sme ľuďom vysvetlili, ako môžu kone pomôcť ľuďom, aby sa rozvíjali a v čom im môže byť koučing s koňmi prínosný. Málokto na Slovensku vie, že s koňmi sa dá lepšie naučiť pracovať s emóciami, efektívnejšie komunikovať, rozvíjať vodcovské schopnosti alebo aj liečiť traumy. Príbehy rôznych žien môžu navyše inšpirovať iné ženy, aby sa naučili používať svoju silu nežne a účelne, tak ako kone. Ich osobné zdieľania navyše ukazujú, že všetky prekážky, nielen tie „konské", sa dajú prekonať, len sa netreba vzdávať.

 

Daniela Tejkalová a kone

 

Čo chystáš do budúcna? Nechceš zrejme zostať iba pri jednej knihe.

Momentálne dopisujem posledné kapitoly môjho nového seba-rozvojového programu určeného primárne pre ženy, s názvom Nežná sila. Nápad pre tento program prišiel ako odpoveď na moju otázku „do Vesmíru": Ako dostať kone do online sveta? Vzniklo tak 6 lekcií, ktoré majú podobu powerpointových prezentácií a sú dostupné online. Obsahujú to podstatné, čo ma naučili kone, môj vlastný život a práca, skúsenosti z koučingu a kineziológie a aj štúdium filozofie.

Mám rozpísanú aj ďalšiu knihu. Tá vznikla ako prvá, na podnet Gabi Revickej, ale stále nie je dokončená. Píšem ju už šesť rokov a je v nej aj tak trochu zo mňa. Je o štyroch ženách, ktorých príbehy sa prelínajú. Všetky štyri spoločne rastú a menia sa.

Ďakujeme za rozhovor, Danielka. Prajeme ti, nech sa ti darí.

 

Rozhovor s Danielkou Tejkalovou pripravila: Adela Jasenovcová 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie