Čítanie pre mlsné jazýčky s Alenkou Srogoňovou

Nikdy by som si nepomyslela, že kniha sa dá zjesť. A veru ako! Na jedno krátke posedenie - len sa tak zapráši. Obzvlášť ak je o niečom takom chutnom, ako je čokoláda.

Nikdy by som si nepomyslela, že kniha sa dá zjesť. A veru ako! Na jedno krátke posedenie - len sa tak zapráši. Obzvlášť ak je o niečom takom chutnom, ako je čokoláda.

Alenka z ríše Oravy

Alenka Srogoňová sa narodila v okrese Námestovo, v malebnej dedinke Oravská Lesná (Erdúdka). Táto obec je najstudenejšou osadou na Slovensku. V rozprávkovo zmrznutej krajine na Hornej Orave vyrastala odmalička. Ako čas plynul a voda tiekla, aj sa tam vydala. Láska k rodnej hrudi ju neopustila a žije tu so svojou rodinou - s manželom a dvomi deťmi, synom (16) a dcérou (11). Popri práci sa venuje práci virtuálnej asistentky a začala s autorskou aktivitou. A pekne zhurta. Rovno to odštartovala krásnou knižkou o čokoláde.


Čím sa môžeš pochváliť?

Môj prvý výsledok tejto činnosti je rozprávková knižka s názvom "Čokoládka a Kakaovník," ktorá vyšla teraz v polovici septembra.


Hmmm, čokoláda, to je pokušiteľský nápad! Čo ti to napadlo?

Vyštudovala som gastronómiu. Rada som piekla koláče a zákusky, deťom som na narodeniny piekla torty s čokoládou. Keď mladšia dcéra podrástla, začala som premýšľať, čomu sa budem venovať. Neviem prečo, ale z nejakého dôvodu som sa rozhodla tvoriť výrobky z Premo modelovacej hmoty, ktorá sa vytvrdzuje v rúre pri 130°C. Pri práci som používala silikónové formy, ako sú mušle, srdiečka, tvary šperkov a iné kamienky. Tieto rôzne tvary z hmoty mi pripomínali čokoládové bonbóny. Neuveríte, ale aj tri bonbóny som vytvorila a upiekla. Pri tejto práci som zistila, že je časovo náročná. Chcela som sa venovať niečomu inému a zaujímala som sa o čo

koládu. A tak som začala písať rozprávky.


Čo ťa bavilo pri písaní tejto knihy najviac? Inak, aj obrázky v nej sú na zahryznutie!

knizka Aleny Srogonovej

 

Pri písaní textov ma najviac bavilo vymýšľať príbehy a hlavnú zápletku. Niekedy som mala hlavnú myšlienku, vtedy mi stačilo napísať príbeh. Inokedy mi stačila len fráza napríklad "ovocná torta" alebo "farby na tvár" a príbeh bol takmer na svete. Celkovo v knižke nejde tak ani o čokoládové dobroty, ale o hlavný dej, ktorý sa odohráva v príbehu. Sladkosť je skôr ako rekvizita príbehu. E-ženy, konkrétne Gabika Revická, mi v rámci Autorskej školy Literario.eu odporučila detskú spisovateľku Alenku Penzešovú. Cez ňu som sa dostala k ilustrátorke, ktorá moju knižku ilustrovala.

 

Keby si mala charakterizovať knihu troma slovami, aké by to boli a prečo?

1) Inšpiratívna: edukačná detská knižka pre deti školského a predškolského veku. V nej sa opisuje osobný vzťah pani učiteľky a jej malých študentov, v knižke sa strieda poučenie so zábavou. Dotkla som sa životného prostredia, sviatkov a tak ďalej.

2) Smiešna: Kakaovník napodobnil jedno z detí, čím všetky deti rozosmial. Inokedy sa deti smiali na tom, ako ich rozosmial s Čokoládkou, keď mu ona niečo vyparatila. Ale to nemôžem prezradiť, lebo by príbehy stratili prekvapenie. Čo by ste urobili, keby vám v zime do cukrárne vbehlo ukričané malé dievčatko a chcelo by strašne zmrzlinu? Možno by ste vybuchli smiechom. Aj túto situáciu hravo zvládli hlavní hrdinovia príbehov. Dievčatko odišlo síce bez zmrzliny, ale s úsmevom na tvári.

3) Magická: Samotné čary prinášajú aj naše sviatky, ako je deň matiek a Vianoce. Ako Čokoládka s Kakaovníkom dostali a zároveň prekvapili samotného Mikuláša tesne pred jeho oslavou? V príbehoch sa dejú malé zázraky. Aké? To zistí čitateľ pri čítaní príbehov. Knižka má svoje čaro z každého uhla pohľadu. Keď ju budú čítať deti, rodičia, pani učiteľky alebo taký výrobca čokolády.

Pre koho je kniha primárne určená a prečo si sa tak rozhodla?

Pri tvorbe knižky mi ani nenapadlo, že knižka je určená pre deti od 3 - 8 rokov, čiže najmä pre deti predškolského veku. V spolupráci s editorkou, ktorú mi poradili E-ženy, som sa dozvedela o tejto jedinečnej cieľovej skupine, za ktorú som vďačná.


Plánuješ v písaní pokračovať? Ak môžeš, prezraď nám, aký máš nápad. Sľubujeme, že ho nikde nepoužijeme a len ťa v ňom podporíme!

Táto knižka o Čokoládke a Kakaovníkovi je moja prvotina. Plánujem napísať aj ďalšie diely, ale s nimi ešte počkám, keďže vyšla prvá teraz v septembri. Mám v pláne aj niečo iné ako rozprávkovú knižku, ale ako sa vraví: "Najprv ukáž svetu a potom hovor." V druhom prípade sa riadim heslom: "Nehovor, lebo ti niekto ukradne nápad." Takže prezradím až tesne pred vydaním.

 

Rozhovor pripravila Adela Jasenovcová s Alenou Srogoňovou 

 

Alenkinu knižku si môžte objednať na tomto linku.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie