Dvom je lepšie ako jednému

,,E-ženy ma svojím spôsobom sprevádzali od začiatku môjho podnikania. Bola to prvá inštitúcia, na ktorú som sa obrátila s otázkami, ktoré sa týkali začiatkov podnikania a dostala som odpovede,” hovorí Tami.

Prevádzkuješ bruncher.sk. Super nápad! Aj ja by som si občas dopriala raňajky do postele, ale priznám sa, asi by ma najviac potešili od milovanej osoby. Ako to máš ty? Je v tom rozdiel, keď ti raňajky dodá externá služba alebo to zvlášť nepociťuješ?

Vlastnoručne natrhaná kytica z lúčnych kvetov je krásny prejav, že na nás niekto myslí a má nás rád, no ak práve nemá tú možnosť ísť na lúku a priniesť čerstvé kvety, rozhodne poteší aj milý kuriér s voňavou krásnou kyticou a osobným odkazom. A tak je to aj s mojou zážitkovou donáškou raňajok a brunchov nielen do postele. Určite každého poteší, keď blízki vyjadrujú náklonnosť tým, že chcú prekvapiť a pripraviť niečo výnimočné. Presne tak vznikol aj tento nápad na podnikanie.

Aká kuriozita, prípadne nejaká špeciálna požiadavka, sa ti stala pri objednávke?

Možno je skôr zaujímavejšie povedať, pri akých príležitostiach si súkromní klienti vyžiadajú našu službu. Napríklad pri požiadaní o ruku, pri prekvapení pre rodičov od dieťaťa, ktoré žije v zahraničí, pri rôznych výročiach, pre svadobné ráno novomanželov či ako ospravedlnenie klientke firmy s kancelárskym nábytkom, na ktorú nešťastnou náhodou spadol kus skrine.

Takých milých situácií bolo viacero a vždy nás veľmi potešili. Veď, keď ste poslom dobrých správ, v tomto prípade dobrého jedla, ľudia vás radi vidia. Jedna z mála situácií, kedy sme sa však mali problém dostať k príjemcovi bola napr. tá, kedy ani zvonček od dverí, telefón, ani hádzanie kamienkov do okna nezabrali pri budení obdarovaného. Alebo keď našu Bruncher-kuriérku jedna pani nechcela pustiť dovnútra pre podozrenie z príslušnosti k nejakej sekte. Mala doma chorú mamu, bola zvyknutá, že sa pod rôznymi zámienkami snažili k nim dostať. Pomohol až telefonát objednávateľky. Pani sa nám neskôr veľmi ospravedlňovala a napokon z toho bola krásna referencia.

Bruncher – raňajky v posteliSvoju firmu si úspešne vybudovala a prevádzkovala presne 3 roky, keď si prišla k rozhodnutiu ju dočasne prerušiť. Čo bolo príčinou a aké sú tvoje plány do budúcna?

 Do hry vstúpilo moje druhé tehotenstvo a následne neľahké rozhodovanie, čo ďalej s firmou. Vedela som, že nechcem byť vystresovanou maminou, ktorá si nebude vedieť vychutnať vzácny čas so svojím dieťaťom naplno, no zároveň som nechcela opustiť projekt, ktorý som s láskou a veľkým úsilím tak dlho budovala.

Keďže som v tom čase nenašla nikoho, komu by som vedela firmu odovzdať, aby pokračoval v rozbehnutom vlaku, dočasne som jej fungovanie prerušila. Odvtedy hľadám niekoho, kto by bol zapálený pre myšlienku Brunchera a vedel by si predstaviť prevziať zodpovednosť za takúto firmu. Komu by sa páčilo podnikať v gastronómii so značkou a produktom, ktorý nemá na Slovensku konkurenciu. Zároveň však pracujem aj na nových projektoch, ktoré, verím, čoskoro uzrú svetlo sveta a budú sa týkať nielen podnikania, ale aj oblasti vzťahov.

Určite si dosť cestovala, asi aj cestuješ s rodinou. Kde ti chutili raňajky najviac?

K ozajstnému cestovaniu po svete som sa práveže ešte nestihla dopracovať, dva roky po skončení vysokej školy som otehotnela. Zatiaľ to teda odkladám do šuflíka nesplnených snov. No viem si predstaviť nádherné ráno s čerstvými raňajkami napr. pod toskánskym slnkom po boku milovaného človeka. Čo si však všímam od začiatku podnikania s raňajkami, je ponuka v hoteloch a reštauráciách, ktoré navštívim. Asi som v tomto dosť náročná a som veľmi rada, keď natrafím na ubytovanie či podniky, ktoré si dajú záležať na bohatej, čerstvej a zdravej ponuke raňajkového sortimentu.

Raňajky, tuším, až teraz prišli do módy.

Keď som začínala s Bruncherom, v Bratislave nebola ešte taká široká ponuka kaviarní s raňajkovým menu, ktorá by spĺňala aj požiadavky „náročnejších“ zákazníkov. Veľmi ma teší, že o pár rokov neskôr máme dnes možnosť sa najesť aj ráno o 8:00 mimo domu a navyše chutne a zdravo. Spomeniem napr. obľúbený Foxford alebo Monsters café&bar či Enjoycoffee, kde myslia aj na maminy s malými deťmi. Top ponuka, čo sa hotelov týka, je zatiaľ pre mňa hotel Chopok v Jasnej. Je to náš rodinný hotel, kam sa radi vraciame nielen pre kvalitnú gastronómiu, ale najmä pre služby pre deti a veľmi prívetivý personál. Som veľmi rada, že máme na Slovensku aj takéto miesta, o to viac, odkedy som sa aj ja snažila prispieť k pozdvihnutiu úrovne služieb v našej krajine.

E-ženy: s Gabi Revickou a Andreou TrávničkovouOkrem toho, že si rozbehla parádny biznis, si aj ambasádorkou E-žien pre networking. Čo to pre teba znamená? 

E-ženy ma svojím spôsobom sprevádzali od začiatku môjho podnikania. Bola to prvá inštitúcia, na ktorú som sa obrátila s mojimi otázkami, ktoré sa týkali začiatkov podnikania. Ešte pred založením webstránky som sa prihlásila na Raňajky s E-ženami, ktoré vtedy viedla Gabi Revická spolu s Monikou Jakubeczovou. Hneď v tom roku sa mi podarilo vyhrať súťaž E-žena roka (vtedy sa ešte E-ženy nezameriavali na spoluprácu tak ako dnes) so svojím projektom, ktorý nebol ani rok na trhu. To bol pre mňa krásny odrazový mostík. Prišli zaujímavé PR možnosti zo strany médií, ktoré mi veľmi pomohli v neľahkom marketingu mojej začínajúcej firmy.

Často som na otázku, čo mi členstvo v tomto združení dáva, odpovedala, že vždy je to o tom, čo vieme ponúknuť my. Ak som aktívna, prajná a mám záujem nielen o svoju prosperitu, ale aj o druhých ľudí, potom sa mi to vráti. E-ženám som ostala verná aj po tom, ako nastali zmeny v štruktúre a smerovaní a do tímu pribudla Andrea Trávničková ako ambasádorka. Som nesmierne rada, že sa (teraz už jediná) spoluzakladateľka Gabi Revická rozhodla spolu s Andrejkou zamerať na spoluprácu a nie na súťaženie žien. Od začiatku sme si rozumeli nielen pracovne, ale najmä ľudsky a keď ma oslovila ako služobne staršiu na pomoc pri podpore vzájomnej spolupráce a networkingu, bola som veľmi rada.

E-ženy – 10. otóber 2015Prepájanie, spájanie, spolupráca. Do akej miery sú podľa teba tieto aspekty v živote, aj v práci dôležité?

Sú pre mňa kľúčové. Nie náhodou sme si s mužom na svadobnom oznámení zvolili motto „Dvom je lepšie ako jednému“. To pre mňa platí nielen v osobnom živote, ale aj v tom biznisovom. Mať niekoho, na koho sa môžem spoľahnúť, kto ma podoprie, keď mi nie je ľahko a kto ma vie nasmerovať. Nájsť takýchto ľudí nielen medzi životnými partnermi, ale aj v oblasti podnikania, je o to vzácnejšie. Naozaj ma teší každý príklad toho, kedy sa ženy spájajú a spolupráca plynie hladko, bez potreby tvrdých mužských princípov podnikania a súťaženia. Zároveň sú E-ženy výnimočné aj v tom, že medzi nami nevznikajú len pracovné partnerstvá, ale často aj osobné väzby a blízke priateľstvá.

Keďže o tebe viem, že rada čítaš, čo ťa v poslednej dobe najviac oslovilo? 

Kniha na materskej je občas pre mňa také scifi, no o to viac si vychutnám ten vzácny čas, kedy ju mám v rukách. Som rada, že mi prichádzajú do života knihy, ktoré ma niekam posúvajú, ktoré mi vedia zodpovedať moje otázky, či už ohľadom vzťahov, sexuality, zdravia alebo osobného rozvoja a rozširujú moje obzory. Som rada, že som natrafila na knihy napríklad od Petra Casanovu, Jana Hnízdila, Osha. Rada si prečítam aj beletriu, ktorá ma svojím dejom strhne mimo realitu a pri ktorej si oddýchnem, no ktorá poskytne aj zamyslenie. Takou pre mňa bola aj Juliet a tá druhá od Gabi Revickej.

Sama dobre viem, že voľný čas pri dvoch deťoch je luxus. Ak by deň mohol mať 25 hodín, čomu by si najradšej venovala zvyšnú hodinu? A nepovedz, že spánok!

Milovaniu bez prerušenia od detí. Až potom spánku:)

 

Pripravila: Adela Jasenovcová

Jazykové korektúry: Katarína Málková

 

Tu nájdete momenty a referencie z prvej networkingovej akcie pod vedením Tamary Osaďanovej.

Ak máte záujem o konzultáciu ohľadom podnikania v gastronómii alebo založenia eshopu, môžete ma kontaktovať na tamara@bruncher.sk

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie