Ľudia hľadajú nestranné ucho, ochotné počúvať.

O E-ženách sa hovorí, že je to prvá organizácia, ktorá sa venuje talentom – tvrdí naša expertka na talenty Katka Medvecová Plichtová. Jednou z talentovaných E-žien je aj Ivetka Bušovská, ktorá sprevádza ľudí na ich ceste a pomáha im rásť, no zároveň popri práci na sebe pripomína aj dôležitosť hýčkania sa.

Aký talent u seba rozvíjaš vďaka svojmu podnikaniu a ako ho využívaš, keď podporuješ ostatných?

Musím sa priznať, že napriek tomu, že podobné otázky kladiem denne svojim klientom, teraz keď mám o svojom talente povedať ja, premýšľam ako odpovedať stručne a čo najvýstižnejšie.

Počas svojho pracovného života totiž prechádzam určitým vývojom a napriek tomu, že podnikám už nejaký čas, vždy to bolo najmä o spolupráci s konkrétnou firmou, alebo spoločnosťou, pre ktorú som pracovala. V tomto období sa však pripravujem na ďalší krok, ktorý by mal práve potvrdiť, alebo vyvrátiť, či idem správnou cestou.

Mám talent na spájanie ľudí a vytváranie pohodovej atmosféry a dar, ktorý si nesmierne vážim, že ľudia sa predo mnou s dôverou a otvorene už za pomerne krátky čas dokážu otvoriť a hovoriť o sebe. V dnešnej uponáhľanej dobe, kedy nemáme čas vypočuť jeden druhého a problémy vo vzťahoch, či už partnerských, alebo na pracovisku, sú často dôvodom určitej izolácie a častých konfliktov, to považujem za veľmi prínosné.

Preto si myslím, že ľudia hľadajú nestranné ucho, ochotné počúvať :).

Keďže pracujem v oblasti obchodu a vzdelávania dospelých, aj vďaka tomuto talentu mám väčšiu šancu naozaj pomôcť. Snažím sa podporovať svojich klientov a byť im láskavým sprievodcom pri ich osobnostnom rozvoji ako lektorka, mentorka a koučka.

Je prostredie okolo teba skôr naklonené k spolupráci alebo prevláda súperenie?

Budovanie a rozvoj tímov je nesmierne náročnou, ale obohacujúcou prácou, učíme a inšpirujeme sa navzájom. Ak robíte s tými správnymi ľuďmi, prídu aj výsledky. Iveta Bušovská – druhá spravaPred viac ako rokom som po 8 rokoch ukončila spoluprácu s obchodnou firmou, kde som pracovala na pozícii regionálneho obchodného manažéra. Bola to skvelá škola a som úprimne vďačná za tie roky. Podarilo sa mi so svojím tímom manažériek dosiahnuť množstvo úspechov. Mojou úlohou bolo zabezpečovanie obchodných výsledkov na základe pridelených plánov, organizovanie školení a porád, motivovanie k dosahovaniu výsledkov, individuálny koučing, participovanie na príprave firemnej stratégie, organizácii eventov, konferencií. Moja náplň práce bola naozaj obsiahla a neustále sa rozširovala. Verím, že aj vďaka môjmu vedeniu sa podarilo našim lídrom vybudovať si silné tímy, dosahujúce obdivuhodné obchodné výsledky ocenené aj medzinárodne.

V tejto oblasti je to však najmä o súperení, zameriavaní sa na ciele, úlohy a čísla, čo je nesmierne vyčerpávajúce, takže prišiel čas posunúť sa ďalej.

Medzi moje silné stránky našťastie patrí aj odvaha a kreativita, preto som sa rozhodla ísť vlastnou cestou a využiť svoje schopnosti a skúsenosti pre vybudovanie komunity podobne zmýšľajúcich ľudí, s ktorými sa budeme vzájomne podporovať, tešiť zo života a hľadať možnosti spolupráce.

Ako vnímaš možnosti spolupráce so ženami v E-ženách?

Myšlienka E-žien ma oslovila najmä preto, že je to zhmotnenie mojich predstáv o vytvorení podporujúcej sa komunity. Vidím obrovský zmysel v spájaní sa, takže sa veľmi teším, že som E-ženy objavila a verím, že budeme vedieť nájsť možnosti prepojenia niektorých aktivít. Samozrejme ponúkam pre potreby E-žien svoje služby v oblasti vzdelávania dospelých, školenia a tréningy pre firmy, individuálny koučing v oblasti osobnostného rozvoja, komunikácie, zvládania konfliktov, image poradenstvo,  mentoring pre začínajúcich podnikateľov.

Aké prekážky ti tvoja práca alebo osobný život položili do cesty a čo si sa vďaka nim naučila?

V pracovnej oblasti sa mi v podstate vždy darilo a naozaj sa nemám na čo sťažovať. Je to však aj vďaka tomu, že som na sebe vždy pracovala, neustále sa vzdelávam a nenechávam nič na náhodu. Vždy som mala popri hlavnej pracovnej činnosti ešte nejakú vedľajšiu prácu, minimálne jednu. Lebo človek nikdy nevie a vždy je lepšie byť pripravený ako prekvapený :).

Mrzí ma skôr, že dnes ustupujú ozajstné hodnoty a ľudskosť a do popredia sú dávané iné veci. Honba za majetkom, egoizmus a neohľaduplnosť vedú k tomu, že ľudia prestávajú navzájom komunikovať, pribúdajú konflikty vo vzťahoch. V práci sa zvyšujú nároky, vytráca sa tímovosť, každý kope sám za seba. Keďže sa považujem za tímového hráča a mám za sebou úspechy práve v budovaní a rozvoji tímov, nie som ochotná pracovať v takto nastavenom systéme.

Vyžaduje si to však mnoho síl a odvahy, vzdať sa slušne plateného miesta a dať sa na neistú dráhu vlastného podnikania. Som rozvedená a aj keď dnes je už moja dcéra dospelá, nebolo to vôbec jednoduché. Naučila som sa spoliehať sama na seba a rozhodla som sa žiť svoj život podľa vlastných predstáv. Som presvedčená, že naším cieľom by malo byť nájsť v živote to, čo nás napĺňa, byť šťastným človekom a tým inšpirovať aj ostatných.

Aktuálne pôsobím ako lektor, podporujem a inšpirujem ľudí k tomu, aby pracovali na sebe a našli v sebe odvahu prevziať zodpovednosť za svoj život. 

Kam by si rada smerovala svoje podnikanie a ako chceš, aby ťa v tom podporili E-ženy?

Svoje podnikanie sa snažím rozvíjať a okrem školení a tréningov sa chcem viac zameriavať na individuálnu prácu s klientom, formou koučingu.

More milujem, pri plávaní si prečistím hlavu a načerpám veľa novej energieOd mája otváram v Banskej Bystrici na ulici Janka Kráľa 3 svoju Hýčkáreň, kde budem ponúkať svoje služby v oblasti koučingu, zameraného na osobnostný rozvoj, vzťahový koučing a image poradenstvo. Budeme organizovať aj stretnutia v menších skupinách na rôzne témy, kde budeme pozývať zaujímavých hostí, ktorí môžu byť inšpiráciou pre ostatných. To všetko v príjemnom prostredí, kde budeme svojich klientov vyslovene hýčkať.  

S priateľkami sme začali organizovať aj spokojné popoludnia v hygge štýle, v Banskej Bystrici, vo Zvolene a v Brezne, kde inšpirujeme ženy k tomu, aby sa dokázali tešiť z maličkostí, našli si čas na seba a na stretnutia s priateľmi v pohodovej atmosfére. Pôsobím aj v občianskom združení Aktívny život, cez ktoré organizujeme víkendové relaxačné pobyty, kde radi privítame nové tváre.

Podporu E-žien vidím najmä v podporení niektorých aktivít a vzájomnej prepojenosti kontaktov pre účely prípadnej spolupráce. Chcela by som tento rok tiež napísať a vydať knihu, ale keďže nemám žiadne skúsenosti, potrebovala by som radu a pomoc v tejto oblasti.

Svoje podujatia zatiaľ šírim len cez priateľov a známych na svojej FB stránke (Cesta k spokojnosti) a na svojej webstránke (www.ivetabusovska.sk), no vidím v tom obrovské rezervy, takže sa rada nechám inšpirovať.

Existuje niečo v tvojom živote, na čo si ešte nenabrala odvahu, no veľmi po tom túžiš? Čo ti v tom najviac bráni?

Mojou túžbou je byť raz úspešnou spisovateľkou. Chcela by som písať knihy, ktoré budú tešiť ľudí, budú sa pri nich smiať aj plakať a budú o ich obsahu premýšľať. Napísala som 2 e-booky, jeden z nich je na mojej webovej stránke, druhý bol platený, týkal sa syndrómu vyhorenia, ale stiahla som ho.

Mojím snom je písať o príbehoch skutočných ľudí, ktoré budú inšpirujúce, ale viem, že na napísanie dobrej knihy je potrebný čas a ten bohužiaľ nemám práve kvôli pracovnej vyťaženosti. Dnes je veľmi ťažké odhadnúť, aká téma by ľudí zaujímala a spisovateľov pribúda, takže písať knihy, ktoré aj tak nikto nebude čítať, považujem za nezmyselné. Už nejaký čas sa venujem písaniu blogov, aj tu mám však pocit, že moje príbehy čítajú iba ľudia, ktorí ma poznajú osobne.

Potrebovala by som relevantnú spätnú väzbu od odborníka.

Je to pre teba výhoda alebo skôr nevýhoda, že si žena v podnikaní? V čom?

Obdivujem všetky ženy, ktoré išli cestou podnikania a uspeli. Výhodu vidím v nezávislosti a slobode, ale pustiť sa do toho a vytrvať je naozaj obtiažne a je potrebné byť silnou osobnosťou. Je oveľa jednoduchšie byť zamestnanou ženou, alebo byť podporovaná manželom, milencom, priateľom, či rodičmi. Ja som si ale vždy vyberala ťažšiu cestu, aby som mohla byť sama na seba hrdá a bola inšpiráciou pre dcéru.

Ako vnímaš neúspech v  podnikaní či živote a čo si z nich odnášaš?

Bez neúspechov nemôže prísť úspech. Keby to bolo jednoduché, podnikali by všetci a všetci by sme boli milionári :). Za neúspech v živote považujem to, keď ľudia premárnia svoj život. Rozmýšľanie o zmysle života, sebaspoznávanie a sebarozvoj, nás môže správne nasmerovať, aby sme objavili to, čo je naším životným poslaním. Verím, že ak ľudia budú robiť to, čo ich baví a v čom vynikajú, prinesie im to aj peniaze, budú spokojnejší, šťastnejší a náš svet bude lepším miestom.

Čo/kto je tvojím hnacím motorom, resp. čo ťa dokáže naštartovať, keď máš náročnejšie obdobie?

Tak ako ma práca s ľuďmi vie totálne vycucnúť z energie, rovnako ma vedia ľudia aj opäť naštartovať. V poslednom čase mám čoraz viac pozitívnych ohlasov na svoju prácu, prejavov vďaky a uznania, čo ma veľmi teší a zároveň ubezpečuje, že idem správnym smerom. A beriem všetko s humorom, to pomáha :). Milujem tiež prírodu, pohyb a snažím sa aspoň víkendy tráviť v spoločnosti svojich najbližších, s nimi sa vždy dobijem energiou.

Ktoré výhody podnikania ťa vo všeobecnosti presvedčili, že si na správnej ceste?

V prvom rade, že robím sama na seba. Až na tie obrovské odvody a všetky náležitosti ohľadom podnikania, ktoré záujemcov o podnikanie skôr odrádzajú, to že si môžem (aspoň občas :)) plánovať svoj čas, využívať svoju kreativitu a že nemusím plniť sny a ciele niekoho iného, považujem za veľkú výhodu.

Ako sa ti darí skĺbiť rodinný a pracovný život a čo by si poradila napr. mamine na materskej, ktorá sa chce popri dieťati realizovať vo svojom podnikaní?

Ja už mám síce dospelú dcéru, ale poznám mnoho úspešných žien, ktoré svoje podnikanie rozbehli počas materskej dovolenky. Výhodou je, že je doba rozvoja technológií a ak ich viete správne využiť vo svojom podnikaní, dokážete ušetriť kopu času. Dnes je v oblasti online marketingu už mnoho naozaj svelých odborníkov, stačí si vybrať a vedia vám poradiť a pomôcť. Som zástancom myšlienky, že ak v niečom nie som úplný expert, radšej si experta zaplatím. Ušetrím si nervy, čas a investícia sa mi určite vráti.

Keď sa obzrieš späť k začiatkom podnikania, ako by si popísala samú seba v minulosti a v čom vnímaš rozdiel?

Najdôležitejšie, ale zároveň najzložitejšie je uveriť sám sebe. S tým som mala vždy problém. Nepomáhalo ani to, že všetci okolo mi verili. Život ma musel poriadne “preplieskať” a dnes už som silnejšia. Často je našou chybou, že máme prílišné očakávania a potom sme sklamaní. Som opatrnejšia a zbytočne neočakávam zázraky. Viem tiež, že peniaze sú v biznise veľmi dôležité, ale ak na ich úkor ideš proti svojim hodnotám, poškodí ťa to. Malými krokmi sa dá dostať aj k väčším cieľom, preto za veľmi dôležitú považujem vytrvalosť. Nájsť svoju vlastnú cestu môže byť dlhodobý proces, preto sa treba vyzbrojiť odvahou, trpezlivosťou, vierou v seba a výsledky sa zaručene dostavia :)

 

Rozhovor pripravila Tamara Osaďanová

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie