Chcela by som, aby sa konope vrátilo kam patrí

Z ľudí narodených v znamení Barana vyžaruje energia a vitalita, sú tvrdohlaví a púšťajú sa do projektov, ktoré by iných odstrašili. Mirka Sláviková je baranom nielen vďaka znameniu zverokruhu, ale aj vytrvalosti, ktorú venuje projektu návratu konopy siatej na Slovensko v rámci Platformy Konopný Dvor. Už onedlho sa na 2. medzinárodnej konopiarskej konferencii v Nitre stretnú známi špecialisti s prednáškami ako ju pestovať, spracovať a ďalej využívať v praxi. Na čo všetko sa môžeme v rámci konferencie tešiť, sme sa porozprávali s Mirkou Slávikovou.

Ako si sa od stavebného biznisu dostala ku konope?

Ako to v živote býva... Po rokoch v manažérskych pozíciách som mala celkom dosť práce pre druhých, keď sa nik nepozerá na teba ako človeka, ale ako na číslo v personálnom pavúku. Odišla som z manažérskeho postu a začala podporovať rôzne podnikateľské projekty. V rodine máme nejaké pozemky a k rodine takmer patrí aj 81 ročná pani Božena Adamicová, autorka knihy Konopná nostalgia. Odtiaľ bol už len krôčik k založeniu platformy Konopný dvor pri našom OZ. A keď som zistila, že v zahraničí sa z konopy stavia a zatepľuje, moja stavbárska duša nemala čo riešiť.

Čím si ťa táto rastlina získala?

Nemusela si ma získavať. Na jednej strane to bola výzva pre Barana. Na druhej strane poznáš inú rastlinu, ktorá je nenáročná na pestovanie, nemá prirodzeného škodcu, dokáže človeka nasýtiť, obliecť, dať mu strechu nad hlavou, zohriať ho, liečiť ho, dať mu prácu...? A tento poklad máme doma! Nepotrebujeme zahraničného investora! Stačila informácia, že na Slovensku je opäť povolená vďaka chlapcom okolo Ivana Bašňáka (do r. 2008 bola zakázaná napriek tomu, že ostatné krajiny EÚ čerpali od r.2000-2004 na jej návrat dotácie). Chcela som jednoducho, aby sa tento poklad vrátil tam, kam patrí.  

Téma o konope je na Slovensku stále zahalená rúškom tajomstva. Pritom náš región patril v minulosti medzi konopárske veľmoci. Aká je jej pozícia v súčasnosti?

Na Slovensku je to smutné, preto úzko spolupracujeme s kolegami z ČR. Kdekoľvek prídeme a prezentujeme Konopný dvor, väčšinou sú to rozpačité úsmevy. Ľudia nevedia, či srandujeme, lebo ani netušia, že hovoríme o konope siatej a nie indickej. Našťastie je tu dostatok nadšencov, ktorí sa pomaly púšťajú do pestovania a spracovania. V minulom roku sa pestovalo na 153 ha. Je to stále úboho málo v porovnaní s plochami v minulosti, keď sme ako Československo boli konopiarskou veľmocou. Všetky spracovateľské technológie boli zničené, takže len veľmi pomaly postupujeme a napr. na návrat ľanárskych a konopiarskych závodov na spracovanie vlákna na látky nemôžme ani pomyslieť. Preto sme sa pustili cestou stavebníctva.

Aké je jej využitie v každodennom živote?

Momentálne sa vo svete eviduje približne 20.000 druhov produktov. Od u nás známych konopnytkanín, cez laná, v potravinárstve pre výnimočné nutričné hodnoty na výrobu kvalitných potravín, pri rekultivácii pôdy, keďže sa vyznačuje schopnosťou viazať ťažké kovy, pri výrobe papiera, podstielky pre zvieratá až po kompozitá používané v automobilovom a dokonca v leteckom priemysle. 

Si projektovou manažérkou Konopného domu. Aké aktivity v rámci tohto projektu organizujete?

Začínali sme hlavne edukačnou činnosťou. Vzhľadom k tomu, že konopa bola „rehabilitovaná“ až po menovanom roku 2008/9, tak medzi ľuďmi pretrváva názor, že konopa sa rovná mariška. Stačí, keď sa niekde objavím s našim polepeným autom a ľudia si ma zvláštne obzerajú. Preto som sa rozhodla, že prvé, čo je potrebné z použitia konopy ľuďom ukázať, je jedlo. Za rok sme urobili 14 prezentačných akcií a konopných cateringov a pri dobrom konopnom jedle a pití, sme ľuďom vysvetľovali, čo to konopa siata vlastne je, aký je rozdiel, medzi konopou siatou a indickou, čo všetko sa z nej dá vyrobiť a aký poklad to vlastne doma máme. Súbežne sme rozvinuli spoluprácu s kolegami z ČR, sami chodili na semináre a workshopy, aby sme sa naučili konopu spracovávať a mohli to učiť ďalej našich farmárov. Zjednotili sme tých najaktívnejších pestovateľov a spracovateľov, aby „nehrabal každý iba na svojom piesočku“ ako je to u nás zvykom, ale aby si ľudia navzájom pomáhali.

Natočili sme dokumenty o histórii, o spracovaní. S RTVS sme spustili sériu o konope v rámci Farmárskej revue.... A teraz v januári sme pripravili už 2. Medzinárodnú konopiarsku konferenciu.


S akými očakávaniami ideš do druhého ročníka tejto konferencie?

Naučila som sa nemať extra očakávania. Minuloročná konferencia ukázala, že ľudia majú záujem o jej pestovanie a spracovanie. Jediné, čo im chýba je naučiť sa spolupracovať. Len to je cesta ako môžu dosiahnuť výsledky, ktoré chcú. Za rok sa nám podarilo pospájať skupinu nadšencov, keď sa k nám pridajú ďalší, bude mať konferencia zmysel. Konferenciu sme pripravili s tým, aby sme ďalej šírili osvetu, aby sme na jednom mieste priniesli tie najaktuálnejšie informácie pre záujemcov o pestovanie a spracovanie konopy na Slovensku.


E-ženy sú mediálnymi partnerkami www.konopnydvor.sk

 

Eva Kopecká

************************************************************************

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie