Musíš vedieť, čo robíš. Keď vieš, tak predáš

Stretli sme sa na námestí v Topoľčanoch, odkiaľ Alica Reháková pochádza. Trávi tu na dovolenke každé leto. Zamierili sme do blízkej vinárne a objednali si kávu. Keby sme si dali čilské víno, nechali by sme špinavé poháre. Alica o tom vie svoje. Žije v Čile už niekoľko rokov. Stihla sa tam vydať, rozbehnúť firmu a založiť rodinu. Zostali po nás šálky od kávy, prázdny džbán po limonáde a nasledujúci rozhovor.

Ako sa richtárova dcéra dostala do sveta

Otec, majiteľ stavebnej firmy, si založil dedinku Starý Klíž, kde je richtárom. V období, keď som pracovala v rodinnej firme, som sa rozhodla, že sa idem zlepšiť v angličtine do Austrálie. Vo vrecku som mala vysokoškolský diplom a cez zimu som sa vybrala na 4-mesačný kurz na druhý koniec sveta, do Perthu. Tam som spoznala spolužiaka Čilana. Od prvého dňa, kedy zbadal blondínu so zelenými očami, išiel po mne (smiech) . Snedá pleť, tmavé hlboké oči, zuby ako perly, získal si ma svojim pohľadom a zaláskovali sme sa. Preto som potom za ním po niekoľkých mesiacoch odišla do Čile.

Prosím ťa, nevedela si si nájsť frajera na Mesiaci?

Pýtala sa ma mama, keď som jej povedala, že odchádzam na skusy do Čile. Najprv som tam odišla na pár mesiacov. Vtedy som ešte nehovorila po španielsky, tak som sa zamestnala v rámci projektu v oblasti bankovníctva, kde stačila angličtina. Santiago de Chile sa stalo mojim domovom, až keď som si tam založila firmu a narodil sa mi prvý syn. Dovtedy som vždy cestu do Čile, aj keď bola spojená s prácou, brala ako dovolenku, asi to bolo pre palmy a klímu.

Alica Reháková – MiomatVďaka svokre, ktorá má intoleranciu na laktózu, prišiel nápad podnikať

Priniesla som jej starý model rakúskeho stroja na výrobu rastlinných mliek. Začala ho naplno používať a od kamarátiek a rodiny prišli ďalšie objednávky. Vtedy skrsla myšlienka na podnikanie s MioMat-om. Hľadala som fabriku, ktorá mi ho vyrobí a začala som sa venovať založeniu spoločnosti, web stránke, prekladom, videám, fotografiám, manuálu, daňovým záležitostiam. Na začiatku to bola tvrdá práca, každý deň od piatku do nedele sme chodili po výstavách, cez víkendy mi pomáhal manžel. Celý biznis som prakticky rozbehla sama. Až v ôsmom mesiaci tehotenstva som prijala prvého zamestnanca.

Keď príde kontajner do prístavu, prvé objednávky musia byť na stole

Neviem, čo by sa stalo, keby sa ten kontajner z Číny potopil, lebo vtedy som už mala predané prvé stroje cez e-shop. Ľudia kupovali v predpredaji a prvý mesiac som sama predala 80ks. Bolo to obdobie napätia a očakávania a po príchode kontajnera a odoslaní mašiniek prvým zákazníkom, prišla napokon úľava. Lebo dovtedy som predávala niečo čo som fyzicky nemala na sklade.

Tradícia pitia rastlinných mliek pochádza z Ázie

Všetky prístroje na výrobu rastlinných mliek sa vyrábajú v Číne, odtiaľ pochádza technológia. Pijú sójové mlieko už tisíce rokov, my sme na to len nedávno nabehli. Objavili sme alternatívu pre dospelých, ktorí už nie sú v laktácii a nechcú alebo nemôžu prijímať živočíšne mlieka. Toto „mlieko” alebo rastlinný nápoj je pre nás viac stráviteľné a nahradiť ho v kuchyni môže mat rôzne pozitívne vplyvy na naše zdravie.

Poskytli sme riešenie pre mnoho rodín s deťmi s potravinovými alergiami

V Čile má 70% obyvateľstva zistenú intoleranciu na laktózu. U nás to nie je až také bežné, preto je tam stále väčší dopyt po alternatívach. Kupovať rastlinné mlieka v tetrapakoch je finančne náročné, ja som im dala riešenie ako ušetriť, keď si pripravia mlieko doma rýchlo a bez pridaných konzervantov či cukru .

Alica Reháková v ČileBola som v správnom čase na správnom mieste

Nespomínam si, že by som na začiatku mala nejaké ťažkosti s rozbehom podnikania ako žena cudzinka. Necítila som, že by som bola menej akceptovaná. Latinsko-americká kultúra je naklonená ženám. Prevláda tam matriarchát. Je tam takisto oveľa jednoduchšie účtovníctvo a perfektný daňový systém. Stačilo chcieť niečo rozbehnúť a mať dobrý nápad.

Biznis som rozbehla u svokry v zadnej izbe

Počas prvých štyroch mesiacov, kedy sme sa pripravovali na „príchod“ MioMatu, som  prakticky všetko robila sama. Bola to tvrdá práca, striedala som len spánok a prácu. Manžel pracoval a ja som bola doma u svokrovcov, kde som v zadnej izbe nemala ani stoličku, sedela som na posteli a počítač som mala položený na raňajkovom podnose.

,,Si si istá?” Dôležité je nepočúvať názory na to, čo chcete robiť

Keď som niekomu povedala, že chcem dovážať prístroj na výrobu rastlinného mlieka, reakcie boli skôr negatívne. ,,Čo je to rastlinné mlieko?” bola najčastejšia reakcia. Domáci pochybovali, že by sa tam podobný prístroj mohol predávať. Čilania milujú coca-colu, dobrý steak a chleba na raňajky a na večeru. Po Nemecku majú najväčšiu spotrebu chleba na svete. Verila som tomu, že to musí fungovať. Mala som výhodu, že som bola prvá, dala som do toho celé srdce a energiu, aby sa projekt rozbehol. Najdôležitejšia rada je:  ,,Musíš vedieť, čo robíš. Keď vieš, tak predáš.”

Mala som víziu uspieť, nie stať sa milionárkou

Milovala som myšlienku môjho projektu s cieľom robiť to, čo ma baví a popritom znížiť predaj baleného kravského mlieka, pretože vyrobený nápoj si uskladním v sklenej fľaši v chladničke. Chcela som ľuďom pomôcť a poskytnúť im alternatívu v podobe rastlinných mliek. Kvalita mliečnych výrobkov v Čile sa ani zďaleka nepribližuje tej u nás. Vytvorila som projekt, ktorý mi z každého hľadiska vyhovoval.

Alica Reháková Najprv manželka, potom podnikateľka a dnes dvojnásobná mama

Niekedy sa môj deň podobá na konské dostihy, ako deň každej pracujúcej mamy, ktorá chce mať doma ako-tak čisto, aby sa deti dobre stravovali, medzitým treba ísť do kancelárie či vybaviť niečo na úrade. Ale teraz máme také dobré obdobie, spravili sme si systém. Pomáha mi škôlka, opatrovateľka a máme rozdelené úlohy s mužom. Teraz sme  na Slovensku na dovolenke a biznis funguje ďalej aj sám. V Čile mám výborný mladý tím piatich ľudí, ktorí sa starajú o to, aby biznis fungoval a ja sa môžem venovať viac rodine. Keby som nemala deti, bola by som workoholička. Keď som bola mladá, chcela som cestovať, ale nemala som peniaze. Teraz financie sú, ale nemám čas a nechcem deti ťahať po letiskách. Už len spiatočný let Čile-Slovensko mi stačí na celý rok. Takže sa teším, keď budú deti veľké a my budeme môcť aspoň prespať celú noc :).

Slovensko vs. Čile

Milujem Slovensko a Topoľčany, nákupy doma sú pre mňa vždy inspiráciou na nové nápady a produkty, ktoré donesiem do Čile. V Santiagu  toho v oblasti zdravej kuchyne stále veľa chýba. Podnikanie na Slovensku je pre mne komplikovanejšie, sme veľmi šikovný národ, je tu veľa konkurencie, dobrá kvalita, nízke ceny a špičkový servis. Zato je tam veľa nových podnikateľských príležitostí, dokonca disponujú vlastnými fondmi, ktorými podporujú nápady start-upistov. Musí ísť o globálny projekt, ktorý vychádza z Čile. V súčasnosti štát zarába na vývoze medi, ale je odtrhnutý od sveta, preto chce prilákať šikovných podnikateľov zo zahraničia.

Minulý rok sme začali dovážať mlynčeky z Čiech  a okrem iného máme v MioBio Chile široké portfólio. Zo Švajčiarska dovážame sklenené nádoby na revitalizáciu vody, z Rakúska mlyny na mletie čerstvej múky, zo Španielska zase filtre na rastlinné mlieka, z Číny extraktory džúsov a blendery vysokej potencie. Som otvorená novým nápadom na dovoz zo Slovenska, no zatiaľ som nenašla nič vhodné na doplnenie portfólia z oblasti prístrojov v rámci zdravej a naturálnej kuchyne.

Rozhovor s Alicou Rehákovou  pre OZ E-ženy pripravila Eva Kopecká.

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie