Prosperitu môžeme podporiť aj pomocou symbolov

adela pisovaKeď ju niečo trápilo, hľadala riešenia. Našla ich vďaka princípom feng shui a teraz nimi pomáha aj svojim klientom. O prosperite, ženskom podnikaní a o tvorbe nového loga som sa rozprávala s Adelou Píšovou.

Venujete sa zariaďovaniu súkromných aj pracovných priestorov podľa feng shuej. Čo vás k tejto práci priviedlo?

Pochádzam z rodiny, ktorá sa často sťahovala. Vždy sme ako prvé riešili, aby sme sa na novom mieste cítili dobre. Mama mala veľký dar priestor intuitívne vnímať a nás, deti, učila všímať si v ňom línie, či sa tam žiada niečo väčšie podlhovasté alebo menšie guľaté. Robila to s takou radosťou a samozrejmosťou, že doteraz obaja s bratom pociťujeme eufóriu zo zariaďovania priestorov. Mama pochádzala z rodiny, kde obaja rodičia boli veľmi mnohostranní a multifunkční. Mamina mama robila tapisérie, maľovala, šila, háčkovala, plietla, ovládala asi všetky takzvané ženské práce. Otec robil nábytky, plastiky, neustále upravoval svoje prostredie, či už svoj dom alebo záhradu. Dokonca bol jedným z tých, čo vytvorili park v babkiných rodných Novákoch. Kultivovanie priestoru prešlo cez tieto generácie aj na mňa. Keď som zistila, že uloženie vecí v priestore má dosah na život ako taký, uchvátilo ma to a chcela som sa tom dozvedieť viac. Zaujalo ma najmä využitie symboliky, ktorú som neskôr začala vnášať aj do svojich obrazov.

Vedeli ste, že máte talent na maľovanie, už predtým, než ste začali maľovať?

Vtedy som si myslela, že ho určite nemám. Tak, ako nečitateľne píšem, tak aj kreslím. Ale zistila som, že mne len nevyhovoval malý formát. „Máchanie" rukami na veľkom plátne alebo vyjadrovanie sa ústne – kedy doširoka gestikulujem, je pre mňa veľmi prirodzené. Vo všeobecnosti potrebujem väčší priestor okolo seba a aj veci ako také, sú mi bližšie väčšie, výrazné a nie drobné. Maľovanie je pre mňa relax a zároveň aj terapia, pri ktorej sa vynárajú odpovede na mnoho vecí. Preto sa na vlastné obrazy dlho a rada pozerám.

adela pisovaAké témy maľujete najradšej?

Asi najjednoduchšou odpoveďou by bolo, že pekné. Krásu na všetkých úrovniach vnímam vo svojom živote ako veľmi dôležitú. Čo sa týka obrazov, podnecuje ma všetko, čo je naokolo. Veľmi inšpiratívne je pre mňa cestovanie, ale niekedy stačí aj pekný baliaci papier, či látka na šatách. Zo symbolov sú mi blízke najmä párové symboly, kvety alebo vtáky. Pri každom obraze je dôležité aj jeho umiestnenie v priestore. Nie je jedno, kde ktorý obraz visí. Potrebné je zobrať do úvahy viacero faktorov – svetelnosť, veľkosť, farebnosť a samozrejme aj spomínanú symboliku. Obraz považujem za dokončený až vtedy, keď je na správnom mieste.

Pracujete radšej sama alebo v spoločnosti iných ľudí?

Potrebujem to striedať. Keď maľujem obrazy, som radšej sama, aby som nestrácala kontakt sama so sebou. Ale mám aj potrebu veci v živote meniť, stretávať sa s ľuďmi, cestovať. Počas návštev u klientov sa tiež veľmi inšpirujem.

adela pisovaČo vás na procese zariaďovania priestorov najviac baví?

Keďže priestor vnímam veľmi citlivo, teším sa, keď z „nefungujúceho" miesta vznikne niečo, čo dáva zmysel. To človek hneď cíti na tele. Závisí od klienta a samozrejme od priestoru, či je možné robiť zmeny hneď alebo sa vykonajú následne. Dôležité je precítiť si zmenu na tele a posúdiť, či funguje alebo nie. Tým, že sa robia zmeny v priestore a vecami sa hýbe, menia sa okolnosti a ľudia získavajú nový uhol pohľadu. Keď som ako malá s mamou premiestňovala nábytok, obyčajne sme končili vetou: „Uvidíme, či to vydržíme." Ak sme mali pocit radosti aj na druhý deň, vedeli sme, že to fungovať bude. Ak nie, pokračovali sme ďalej.

Nedávno, pri zariaďovaní našej kancelárie, keď už miestnosť bola z môjho pohľadu dobre vybalansovaná, som poprosila kolegov, aby si sadli na svoje miesta a povedali mi, ako sa cítia. Oni boli v poriadku, ale mne sa za mojim stolom točila hlava. Vedela som, že je ešte potrebné niečo dotiahnuť. Napravilo sa to vtedy, keď som na stolovú lampu zavesila prívesok. Niekedy aj veľmi jemné veci dokážu urobiť veľa.

adela pisovaPodľa čoho môže človek zistiť, že v jeho priestore niečo nie je v poriadku?

Všimnúť si to môže podľa toho, že mu čosi nefunguje v kariére, vzťahoch, zdraví, prosperite, priateľoch, sebauplatnení alebo v dosahovaní jeho cieľov. Pri práci upravujem domáci aj pracovný priestor podľa dátumu narodenia priamo na daného človeka. Pomocou neho vieme zobraziť silnejšie a slabšie stránky klienta. Zaoberáme sa tým, či si ich je vedomý a či ich v živote využíva. Ak má klient firmu, pozeráme aj na logo. Je to veľmi silný symbol, ktorým dávame svetu najavo, kto sme a čo mu chceme odovzdať. Priaznivé je, ak obsahuje prvky prosperity a energie v logu sú harmonické.

Takisto sa môžeme pozrieť na to, ako sa podporiť prostredníctvom oblečenia. Keď je naše oblečenie zladené s našou energiou, je to naozaj cítiť. Mnohé ženy mi určite dajú za pravdu. Ženy sú intuitívnejšie, preto skúšajú dovtedy, kým necítia, že je to dobré. Tým je potom ovplyvnený celý deň. Aj pri oblečení pracujeme s farebnosťou, tvarmi a symbolikou.

adela pisovaPodieľali ste sa na tvorbe nového loga pre E-ženy. Aká bola vaša spolupráca?

Atmosféra pri tvorbe bola výborná. Gabika Revická je pre mňa veľmi inšpiratívna nová dimenzia. Okrem iného má nos na ľudí – oslovila skvelú Zuzku Oros a presne zadefinovala, čo chce. Dostali sme zadanie, aby bolo logo jednoduché, čitateľné a vyjadrovalo networking medzi ženami. Vychádzali sme zo symbolu ruže, ktorý sa používal doteraz ako symbol ženy a červenej farby. Z následných variácií ako víťazná vyšiel variant, ktorý podľa nás najlepšie vyjadruje spôsob, ako E-ženy fungujú. Zmenili sme písmená z malých na veľké, čím sme symbolicky E-ženy postavili na nohy. Vznikli „E-ŽENY". Z ruže vieme odčítať zavináč – symbol elektronickej komunikácie, písmeno „e" ako e-ženy, ale aj šálku kávy, ktorá vyjadruje pokoj až užívanie si – popri tom, ako sa biznis „deje". Mojim osobným prianím je, aby sme my, ženy robili veci v týchto energiách. Červená – farba koreňovej čakry, vyjadruje napojenie na energiu zeme – že sme nohami na zemi. Zelená je farbou srdcovej čakry. Robiť veci cez srdce s láskou v spojení so zemou je pre mňa veľmi dôležité. V spojení so zemou sa veci môžu lepšie materializovať. Tento rok ohnivého kohúta je rokom nových začiatkov aj na úrovni „Ja som". Ak budeme poznať, kto sme a z tohto pocitu tvoriť, bude to niečo úplne iné, než tvoriť kvôli tomu, aby sme si zarobili. Každá sme iná a každá máme svoju vlastnú úlohu na zemi.

Čím môžu ženy podporiť svoje pravé Ja?

Seba vieme podporiť tak, že začneme vnímať to, čo potrebujeme my. Tento prístup pomáha najmä nám ženám a podporuje naše ženské energie. Môže to začať naozaj drobnosťami. Napiť sa vtedy, keď cítim smäd, najesť sa vtedy, keď cítim hlad a neodkladať to na neskôr. Keď sa budeme počúvať v malých veciach, zistíme, ako to časom preniesť do veľkých. Keď sa nebudeme báť uvedomiť si a vysloviť, ako by sme to chceli my samy v akejkoľvek oblasti života, vytvorí sa priestor, aby sa to zrealizovalo.

Rozhovor pripravila Zuzana Palková

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie