Ako deaktivovať konto na sociálnych sieťach v prípade úmrtia?

deaktivácia účtov Facebook, LinkedIn, Twitter

Nuž, áno, priznávam, blbá téma takto hneď na nový rok, ale vlastná skúsenosť...

Doteraz – donedávna, kým sociálne média nezaznamenali za posledných pár rokov poriadny boom aj u nás /na Slovensku/, sme to riešiť vo veľkom nemuseli. Keď umrela stará mama, ktorá Facebookové konto asi nemala, nebolo čo riešiť.

Ale keď vám v priebehu 6 mesiacov zrazu umrú dvaja spolužiaci z výšky, je to fakt husté /a to si dovolím tvrdiť, že som „mladica“/ teda, aspoň podľa nejakých parametrov.../.

Anyhow „svietiť“ následne akože ste on-line zo záhrobia už také zábavné nemusí byť – ak váš príbuzný disponuje vašim smartphonom a napríklad až tak dobre neovláda život na sociálnych médiach a nenapadne ho ohlásiť, že tu nie ste.

Tak čo s tým?
Určite najjednoduchšie je odovzdať heslo – heslá niekomu, koho poznáte, komu dôverujete, aby v prípade, keď sa niečo stane, nemusel absolvovať tortúry vybavovačiek. Prípadne ich zašifrovať u niekoho tak, aby ich v prípade potreby vedel dešifrovať. Myslím, že táto informácia by sa hodila aj pre iné než social media heslá. :)

Ruku na srdce, kde máte Vaše heslá? Pozná ich niekto? Ak áno, kto? Možno pri novoročnom upratovaní by nebolo od veci porozmýšľať a upratať aj v tejto poličke – poličke hesiel/prístupov a passwords.

Ak to náhodou nestihnete – social media našťastie mysleli aj na túto variantu a môžete teda nahlásiť, že tu nie ste – ak to stihnete sami :). Ak to nestihnete, tak vaši príbuzní.

Prikladám link: na support Facebooku, kde nájdete konkrétne – relatívne jednoduché inštrukcie ako na to: https://www.facebook.com/help/contact/228813257197480

Môžete sa rozhodnúť dokonca pre 2 varianty a to:
- uchovať, alebo memorizovať, tzn. že sa konto úplne nestratí – len bude akoby zakonzervované a prístupné pre priateľov/rodinu.
- úplne odstrániť/ zmazať.

Detaily k jednotlivým variantom v prípade konta na Facebooku nájdete tu:
https://www.facebook.com/help/265593773453448

Pre deaktiváciu LinkedIn profilov nájdete formulár priamo tu:
https://help.linkedin.com/app/answers/detail/a_id/2842/~/deceased-linkedin-member---removing-profile

Informácie pre deaktiváciu Twitter profilov nájdete tu:
https://support.twitter.com/articles/87894

Uložte si článok, alebo zdieľajte, ak uznáte za vhodné. Možno sa to niekedy zíde /chcela som to podčiarknuť, ale minule mi niekto písal, že nemám, vraj sa to potom nedá rozkliknúť... :)/

Vždy majte však pripravený nascanovaný/odfotený úmrtný list ideálne aj preložený do univerzálneho jazyka angličtiny.

Ušetrí vám to kopec času.

Sľubujem, ďalšie témy budú veselšie už čoskoro. Sledujte články.

 

Mirka Števková 

 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie