Ako deaktivovať konto na sociálnych sieťach v prípade úmrtia?

deaktivácia účtov Facebook, LinkedIn, Twitter

Nuž, áno, priznávam, blbá téma takto hneď na nový rok, ale vlastná skúsenosť...

Doteraz – donedávna, kým sociálne média nezaznamenali za posledných pár rokov poriadny boom aj u nás /na Slovensku/, sme to riešiť vo veľkom nemuseli. Keď umrela stará mama, ktorá Facebookové konto asi nemala, nebolo čo riešiť.

Ale keď vám v priebehu 6 mesiacov zrazu umrú dvaja spolužiaci z výšky, je to fakt husté /a to si dovolím tvrdiť, že som „mladica“/ teda, aspoň podľa nejakých parametrov.../.

Anyhow „svietiť“ následne akože ste on-line zo záhrobia už také zábavné nemusí byť – ak váš príbuzný disponuje vašim smartphonom a napríklad až tak dobre neovláda život na sociálnych médiach a nenapadne ho ohlásiť, že tu nie ste.

Tak čo s tým?
Určite najjednoduchšie je odovzdať heslo – heslá niekomu, koho poznáte, komu dôverujete, aby v prípade, keď sa niečo stane, nemusel absolvovať tortúry vybavovačiek. Prípadne ich zašifrovať u niekoho tak, aby ich v prípade potreby vedel dešifrovať. Myslím, že táto informácia by sa hodila aj pre iné než social media heslá. :)

Ruku na srdce, kde máte Vaše heslá? Pozná ich niekto? Ak áno, kto? Možno pri novoročnom upratovaní by nebolo od veci porozmýšľať a upratať aj v tejto poličke – poličke hesiel/prístupov a passwords.

Ak to náhodou nestihnete – social media našťastie mysleli aj na túto variantu a môžete teda nahlásiť, že tu nie ste – ak to stihnete sami :). Ak to nestihnete, tak vaši príbuzní.

Prikladám link: na support Facebooku, kde nájdete konkrétne – relatívne jednoduché inštrukcie ako na to: https://www.facebook.com/help/contact/228813257197480

Môžete sa rozhodnúť dokonca pre 2 varianty a to:
- uchovať, alebo memorizovať, tzn. že sa konto úplne nestratí – len bude akoby zakonzervované a prístupné pre priateľov/rodinu.
- úplne odstrániť/ zmazať.

Detaily k jednotlivým variantom v prípade konta na Facebooku nájdete tu:
https://www.facebook.com/help/265593773453448

Pre deaktiváciu LinkedIn profilov nájdete formulár priamo tu:
https://help.linkedin.com/app/answers/detail/a_id/2842/~/deceased-linkedin-member---removing-profile

Informácie pre deaktiváciu Twitter profilov nájdete tu:
https://support.twitter.com/articles/87894

Uložte si článok, alebo zdieľajte, ak uznáte za vhodné. Možno sa to niekedy zíde /chcela som to podčiarknuť, ale minule mi niekto písal, že nemám, vraj sa to potom nedá rozkliknúť... :)/

Vždy majte však pripravený nascanovaný/odfotený úmrtný list ideálne aj preložený do univerzálneho jazyka angličtiny.

Ušetrí vám to kopec času.

Sľubujem, ďalšie témy budú veselšie už čoskoro. Sledujte články.

 

Mirka Števková 

 

 

Prihlásenie