Ako riešiť post-covidový syndróm

Ponúkame vám celostný pohľad farmaceutky Žanet Hrubej na post-covidový syndróm, únavu a rôzne stavy po covide.

Hoci by som si myslela, že je táto téma už „prežutá" z každej strany, práve naopak, čoraz nástojčivejšie a stále častejšie sa stretávam s otázkou na post-covidový syndróm.

Ako riešiť post-covidový syndróm

Denne sa v lekárni s touto otázkou obracajú na nás pacienti, ženy aj muži, starší aj mladší. Rovnako priatelia, ktorí si prešli týmto, nie úplne obyčajným ochorením. Práve toto ma najviac primälo k tomu, aby som venovala viac pozornosti a hlbšieho zamyslenia sa. Snáď moje postrehy aspoň niekomu pomôžu, prinesú malé svetielko do duše. Duša a naša psychika sú totiž podľa mňa najviac touto chorobou zasiahnuté. Asi poslednou kvapkou, posledným výkričníkom pre mňa bolo nedávne stretnutie s priateľkou, ktorú som nikdy nevidela v rozmrzelej nálade, nikdy sa nesťažovala, je to veľmi príjemná osôbka. Ani teraz sa mi vlastne nesťažovala priamo, trochu spomenula neskutočnú a neutíchajúcu únavu, a že sa jej do ničoho nechce. Chorobu ako takú prekonala v podstate pomerne rýchlo, so stredne ťažkými príznakmi. To ju nevyviedlo z miery. Avšak bola akási mĺkvejšia, úsmev som na jej tvári nezachytila, bola nemastná-neslaná, vôbec to nebola ona. Za tie roky čo sa poznáme som ju takúto nevidela. To je to, keď sa nás choroba dotkne hlboko vo vnútri, ale nie je to naše fyzické telo.

Mnohí, mnohí sa sťažujú presne takto potichu. Myslia si, že sú unavení fyzicky, ale je to vlastne únava našej duše, je to psychika, ktorá nechápe, prečo...

Pozerám sa na to z celostného pohľadu farmaceuta. Pokúsim sa vhľad do tejto problematiky veľmi zjednodušene popísať aj vám, aby ste videli, ako všetko so všetkým súvisí. Naše emócie ovplyvňujú fyzické telo a naopak. Na samotné telo a dianie v ňom sa pozerá inak západná, a inak východná medicína. Takže...

Ako riešiť post-covidový syndróm

V prvom rade vírus napáda našu imunitu. Veľká časť, asi 70% nášho imunitného systému, sa nachádza v črevách. Ďalej sa usídľuje v dýchacích cestách, napáda hlavne pľúca. Keď sa na to pozrieme z hľadiska východnej medicíny, črevo a pľúca tvoria jeden „orgánový celok", patriaci elementu kov. Emóciou tohto orgánového systému je smútok.

Keď je niektorý orgánový systém oslabený, rovnako slabé bude aj jeho „dieťa". Po elemente kov, v rade elementov, nasleduje orgánový systém vody, kov je „rodičom" vody. K vode sú priradené obličky a močové cesty. Emóciou tohto systému je strach. Myslím, že nemusím písať, ako strach pôsobí na všetkých. Či si to priznáte alebo nie, či „tomu" veríte alebo nie, vedome či podvedome, VŠETCI do jedného sme vystavení strachu. Neprestávam sa čudovať, koľko „vedomých" ľudí stretávam. Takých, čo vyhlasovali, ako sa ich toto ochorenie netýka, ako sa vedia s tým popasovať, nepustiť k sebe, ako majú všetko pod kontrolou. Jazykom etikoterapie by som povedala, že presne toto je pýcha. STRACH je jedna z najsilnejších emócií. Strach oslabuje samotné obličky, zároveň vyčerpáva aj svojho „rodiča", pľúca. A takto vzniká bludný kruh. Tam vnútri, v tele, to robí svoju prácu na orgánoch, a navonok emócie robia svoje tiež.

Obličky sú podľa TČM (tradičnej čínskej medicíny) zásobárňou životnej esencie, našej životnej sily. Počas života sa postupne táto zásoba vyčerpáva, až človek umiera. Ak sú obličky oslabené, nedokážeme žiť svoj život naplno. Neustále žijeme v strachu, sme skľúčení, až nakoniec rezignujeme. To je ten vonkajší obraz, ktorý vidíme na sebe i okolí. Nebaví nás nič, a nerozumieme, prečo. Sme z toho smutní, až depresívni. A tak poškodzujeme svoje pľúca... Kruh sa uzatvára.

 

Ako riešiť post-covidový syndróm

 

Ako z toho von? Pomôcť si môžeme na rôznych úrovniach.

1. Úroveň emócií: Ak teraz očakávate , že vám napíšem, že sa treba „ťažkým" emóciám vyvarovať, prípadne sa tváriť, že neexistujú, sklamem vás.

Strach a smútok:
Aj keď to znie nepríjemne, najľahšou cestou, ako pochopiť nevysvetliteľné strachy a fóbie, je slobodné rozhodnutie otvoriť sa nepríjemnému strachu a dobrovoľne sa vystavovať situáciám, ktorých sa bojíme. Strach prijať, dovoliť si ho precítiť, pochopiť... a potom pustiť.
Veľmi dobrým pomocníkom na liečenie emócií je aromaterapia. Či už si vône dáte do difuzéra, a rozptýlite v miestnosti, kde sa nejaký čas zdržiavate, alebo budete mať esenciálne oleje so sebou v podobe olejového rollon-u či balzamu pri sebe, je to dobré tak či tak. A keď vás prepadne nevysvetliteľný smútok či strach, nanesiete si ich na telo a vdychujete.
Vône, ktoré môžete využiť: kadidlo, vavrín, santal, šalvia, eukalyptus, pelargonia, ylang-ylang. S každým rezonuje iná vôňa, spoľahnite sa na svoje najvnútornejšie pocity. Vôňa, ktorá si vás pritiahne, je pre vás tá pravá.

2. Úroveň fyzická: nie každý samozrejme rieši takýto typ post-covidového syndrómu, veľmi veľa ľudí prichádza s problémami na úrovni tela, ako je pretrvávajúci kašeľ, bolesti kostí a kĺbov, nadmerné vypadávanie vlasov či pískanie v ušiach. Aj tu je zjavná súvislosť medzi najviac zaťažovanými orgánmi z hľadiska TČM (tradičná čínska medicína).

 

Čo používať po prekonaní covidu? Aké vitanímy pomáhajú na prekonanie postcovidových stavov?

a) Regenerácia dýchacích ciest: užívajte ešte aspoň mesiac po prekonaní ochorenia samotný vitamín D3 v dávke 1000 I.U. / deň, alebo ešte lepšie kombináciu vitamínov A + D3 . Sú to vitamíny rozpustné v tukoch, užívať ich treba s jedlom (tukom) kvôli vyššej vstrebateľnosti. Táto kombinácia krásne regeneruje dýchacie cesty, poškodené sliznice, pri dlhšie trvajúcom kašli či chronickom ochorení dýchacích ciest na ňu nedám dopustiť!

b) Bolesti kostí a kĺbov, padanie vlasov
K obličkám (funkčnému okruhu vody) sú priradené aj kosti a veľké kĺby. Ich sila, pevnosť a rast je zrkadlom miery energie obličiek v tele. Celkovú vitalitu obličiek môžeme pozorovať aj podľa kvality vlasov. Určité druhy šumenia a pískania v ušiach pochádzajú z dôsledku vyčerpania vitálnych síl obličiek. Každý, kto je pod tlakom, stále v akcii, má sklon k strate sluchu.

Pri riešení problémov s nadmerným padaním vlasov si musíme tiež uvedomiť, že zázraky sa nekonajú na počkanie. Ak oslabené vlasy vypadali, musia narásť vlasy nové, a rastová fáza nového vlasu nejaký čas trvá. Podporiť ju môžeme zvonka, prípravkami zvyšujúcimi prekrvenie pokožky hlavy, ale i bylinami, ktoré vlasovú pokožku aj vyživujú, či napomáhajú rastovej fáze a zároveň spomaľujú fázu odumierania. Súčasne môžeme užívať prípravky na vnútornú podporu rastu vlasov, ktoré obsahujú vitamíny skupiny B, minerály ako zinok, meď, železo, ale veľmi dôležité sú aj aminokyseliny, napr. metionín či z neho vznikajúci cysteín, ktorý je súčasťou keratínu, hlavnej stavebnej látky nechtov, vlasov a kože.

Keď si budete kupovať niektoré prípravky v lekárni, pýtajte si také, ktoré majú štatút lieku, nie výživového doplnku, tam máte istotu, že uvedené látky v prípravku naozaj sú, a že prípravok je aj účinný. Dobrý lekárnik vám poradí ☺

 

Ako ešte podporovať obličky

Aby obličky dobre pracovali, najpodstatnejšie, čo môžeme urobiť, je poskytovať im teplo. Obličky milujú všetky druhy tepla, patrí k nim aj citová vrelosť.
1) Priveďte k sebe teplo zvonka – bahennými zábalmi, termofľašami, horúcou sprchou
2) Emocionálne teplo podnietite záujmom a starostlivosťou. Emocionálne teplo pôsobí podobne a fyzické teplo – povzbudzuje, podnecuje komunikáciu a akoby dávalo krídla ☺
3) Teplá strava – predstavuje esenciálny zdroj tepla

Dôležité upozornenie: pozor na nadmerné užívanie vitamínu C! Mega dávky uvádzané pri liečbe ochorenia sa smú užívať naozaj len krátkodobo, z dlhodobého hľadiska to nie je žiadúce, pretože aj toto zaťažuje obličky. Najmä sa neodporúča užívanie syntetického vitamínu C, čistej kyseliny L-askorbovej. Pokiaľ sa zdravo stravujete, telo si z ovocia a zeleniny zoberie toľko prírodného, "ozajstného" vitamínu C, koľko potrebuje, a všetok ten „umelý" vylúči. Stále je však filtrovaný obličkami, a tie sú takto zbytočne zaťažované.

 

ZHRNUTIE - čo môže pomôcť pri prekonaní postcovidových stavov?

1) Na akékoľvek ochorenie, najmä chronické, sa pozrite z rôznych uhlov. Dovoľte, aby prehovorili aj vaše pocity. Vaša intuícia vám našepká, kam zamerať svoju pozornosť.
2) Majte trpezlivosť a nepreťažujte sa, fyzicky ani psychicky, v opačnom prípade dosiahnete presný opak ako si želáte.
3) Ak ste si už prestali klásť otázky, prečo ja a ako dlho ešte, urobte pre seba maximum.
4) Užívajte kvalitné liečivá, nekombinujte zbytočne, platí známe „menej je niekedy viac".
5) Podpornou, ale nie menejcennou pomocou je aromaterapia.
6) Zázračne pôsobí teplo – hrejivé slnečné, aj to ľudské – zvyšuje vibrácie a rozpúšťa všetky strachy. Doplníte tak energiu obličiek a vráti sa vám chuť do života ☺

Žaneta Hrubá

 

Podľa nástroja silných stránok Clifton Strengths je mojim top talentom - prepájajúci talent. Vidím súvislosti aj tam, kde iným až také jasné súvislosti nie sú. Veľmi mi to pomáha v mojej práci, keď vidím človeka vo viacerých jeho vrstvách a tak sa dokážem aj na zdravotný problém pozrieť z rôznych uhlov. Občas sa tie nitky riadne prepletú a rozmotať ich, aby boli aj pre vonkajšieho pozorovateľa pochopiteľné, dá občas zabrať. Napriek tomu verím, že môj komplexný pohľad odkryje možno pre niektorých veci nepoznané a bude pre vás užitočný.

Článok bude zverejnený aj v tlačenej verzii časopisu Balance.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie