Chcete zmeniť zdravotnú poisťovňu?

Môžete tak urobiť do 30.09.2019, potom bude najbližšia príležitosť až o rok.

Prečo je dobré zamyslieť sa nad tým, kde sme zdravotne poistení a čo môžeme za svoje peniaze dostať.

Keď si vyberáme produkt či službu, často si predtým urobíme prieskum trhu a porovnanie s konkurenciou, kým sa rozhodneme pre kúpu toho pravého. O to viac, ak za ne platíme pravidelne, ako napr. služby a produkty internetového či telefonického operátora. Ak máme platiť 30,-€ či 60,-€ mesačne, dobre si zvážime, čo si vyberieme.

Čo však v prípade, že by sme museli za pravidelné služby platiť každý mesiac napr. 140,-€? Porovnali by sme si dostupné alternatívy a zvážili všetky výhody a nevýhody vybranej služby? Predpokladám, že áno.

Mnohí z nás však takúto sumu, aj vyššiu, mesačne platia a ani nevedia, kam ich peniaze putujú, čo za to môžu dostať. Iba preto, že nevenovali dostatočnú pozornosť pri výbere, alebo ani nepoznajú iné alternatívy. O čom konkrétne hovorím? O zdravotnom poistení.

Pozrite si názorné video, ako funguje zdravotné poistenie

Koľko a ako platíme za zdravotné poistenie?

Platba za ZP funguje formou odvodov. Ak ste napr. zamestnanec, z vašej hrubej mzdy ide 14% do ZP, ktorú ste si vybrali. Teda ak vezmeme priemernú mzdu na Slovensku, ktorá je 1.000,-€ v hrubom, bude to 140,-€. AK zarábate napr. dvojnásobok, bude to 280,-€. Ak ste živnostník a platíte minimálne odvody, vyjde vás to na necelých 67,-€, od januára 2020 takmer 71,-€. Všetko sú to sumy, ktoré nie sú zanedbateľné a ich príjemcu by sme si mali dobre zvážiť.

Z čoho si môžeme vyberať?

Zdravotná poisťovňa

Na trhu máme 3 ZP, z ktorých si môžeme vyberať – 1 štátnu Všeobecnú ZP a 2 súkromné – Dôveru a Union. Poznáte rozdiel, ako funguje štátna poisťovňa a ako súkromné? Ktoré majú koľko poistencov? Aké služby a benefity tá ktorá ponúka a na čo všetko máte nárok?

Často tomu nevenujeme pozornosť, až kým ich služby naozaj nepotrebujeme. Ale nie vždy máme práve tú, ktorá nám vie zabezpečiť tú najlepšiu zdravotnú starostlivosť. Tak sa stáva, že vás napríklad nemusia vôbec ošetriť, pretože sa minul rozpočet na daný mesiac, termín operácie vám dajú najskôr o rok, či zamietnu liečbu ťažkej choroby alebo preplatenie dôležitej zdravotníckej pomôcky. Možno vám napadne, že v tom prípade predsa zmeníte poisťovňu. Lenže to nie je také rýchle. Na zmenu poisťovne máte samozrejme nárok, ale vždy každý rok len do 30. septembra, zmena sa prejaví následne až od 1. januára budúceho roka, a tak ak to dovtedy nestihnete, musíte čakať na ďalší kalendárny rok. V prípade potreby akútnej zdravotnej starostlivosti je to viac ako problém. Preto je dobré poznať rozdiel medzi poisťovňami už dopredu a vybrať si pre seba tú najlepšiu. Za všetko hovoria príklady zo života, s ktorými som sa stretla a o ktoré sa veľmi rada podelím.

Ak sa chcete zorientovať v tejto oblasti, vysvetliť rozdiel, spoznať výhody tak, aby ste sa mohli vedome rozhodnúť pre zdravotnú poisťovňu, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám, či sa rovno prehlásiť, rada vám v tom pomôžem. Okrem toho, že budete mať za svoje peniaze, ktoré pravidelne každý mesiac odvádzate, to najlepšie, pomerne slušnú časť môžete dostať naspäť do svojej peňaženky. Zároveň budete mať lepší pocit z toho, že práve výberom vhodne zvolenej zdravotnej poisťovne smiete ovplyvniť to, ako bude vyzerať naše zdravotníctvo.

 

Tamara Osaďanová - tamara@e-zeny.sk - 0915 793 276

 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie