Mŕtve linky a osirelé stránky

Ak máte na svojom webe stránky, ktoré užívatelia a vyhľadávače nedokážu nájsť, nastáva problém, ktorý treba riešiť. Tieto stránky voláme osirelé. Sú to stránky bez väzby. V tomto článku sa pozrieme na to, ktoré stránky sú osirelé a prečo ich náprava je dôležité pre SEO.

K tomu, aby vyhľadávač dokázal nejakú stránku nájsť, musí vedieť, že existuje a kde. Buď na ňu odkazuje iná stránka alebo vyhľadávač nájde adresu uvedenú v XML sitemap, čo je uvedený zoznam adries URL webu.

V prípade, že vyhľadávač nedokáže stránku nájsť prostredníctvom ďalších odkazov, nikdy sa neobjaví vo  výsledkoch vyhľadávania. Inak povedané, osirelé stránky nie sú dosiahnuteľné z akejkoľvek inej stránky na danom webe. 

Bez vnútorných odkazov sa na stránkach neudržiava žiadna autorita a vyhľadávacie nástroje nemajú sémantický ani štrukturálny kontext, v ktorom by mohli hodnotiť stránku. Bez možnosti zistiť, kde sa stránka hodí na váš web ako celok, môže byť ťažšie určiť, pre ktorú stránku je táto stránka relevantná.

Okrem osirelých stránok existuje aj pojem “mŕtve stránky”, ktoré neodkazujú na iné interné alebo akékoľvek iné externé stránky. Dostávame sa tak do akejsi slepej uličky, kedy je možné vrátiť sa späť alebo stránku opustiť. 

Ako zabezpečiť, aby boli siroty na webe vyhľadateľné? Pre presný postup ako ich nájsť a odstrániť odporúčam navštíviť odkaz, ktorý je zároveň zdrojom pre tento článok. Autor uvádza metódy, ktoré nám pomôžu problém osirelých stránok vyriešiť.

Zdroj: https://marketinglad.io/sk/sirotské-stránky/


Pre E-ženy spracovala Barbora Valušek

absolventka online kurzu Virtuálna asistentka

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie