Poistenie cestovnej kancelárie je povinnosť

Ak podnikáte v cestovnom ruchu ako cestovná kancelária, je potrebné pred predajom zájazdov resp. spojených služieb cestovného ruchu uzavrieť poistnú zmluvu na poistenie zájazdu pre prípad úpadku cestovnej kancelárie, inak známe ako poistenie úpadku alebo poistenie insolventnosti.

Povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu

Toto poistenie je povinné podľa zákona č. 170/2018 Z. z. o zájazdoch a spojených službách cestovného ruchu a niektorých podmienkach podnikania v cestovnom ruchu uzavrieť na poistnú sumu vo výške 30% ročných plánovaných tržieb z predaja zájazdov a spojených služieb cestovného ruchu.

V závislosti od výšky plánovaných tržieb, od charakteru zájazdov, či sú predávaní do tuzemska alebo do zahraničia, či sú predávané s vlastnou dopravou alebo bez dopravy poisťovňa určí rizikový koeficient a vyhotoví ponuku na poistenie, so sezónnou spoluúčasťou alebo bez nej.

V prípade, že počas roka reálne tržby prekročia plánované tržby, na základe ktorých bola uzavretá poistná zmluva, je povinnosťou cestovnej kancelárie oznámiť uvedenú skutočnosť poisťovni, ktorá vyhotoví dodatok k poistnej zmluve tak, aby cestovná kancelária spĺňala podmienky podľa zákona. V prípade, že tak neurobí a Slovenská obchodná inšpekcia, ako kontrolný orgán, zistí podpoistenie, zakáže cestovnej kancelárii predaj zájazdov.

Tento druh poistenia ponúkajú poisťovne Allianz, Uniqa, Európska cestovná poisťovňa, Kooperativa a Union poisťovňa. Pokiaľ ide o malú alebo začínajúcu cestovnú kanceláriu môže sa stať, že nie každá poisťovňa bude mať záujem takúto cestovnú kanceláriu poistiť. Po úhrade poistného poisťovňa vystaví certifikát, ktorý potvrdzuje uzavretie poistnej zmluvy.

Na čo sa vzťahuje poistenie insolventnosti

Poistenie sa vzťahuje na situácie, ktoré sú uvedené v §9 v zákone č. 170/2018 Z. z. o zájazdoch a spojených službách cestovného ruchu a hovorí, že:

„Cestujúci, ktorý zaplatil cestovnej kancelárii za služby cestovného ruchu, ktoré sú súčasťou zájazdu alebo spojených služieb cestovného ruchu, má právo na bezodkladné plnenie plynúce z ochrany pre prípad úpadku, ak cestovná kancelária z dôvodu svojho úpadku

a) nezabezpečí repatriáciu, ak je súčasťou zájazdu alebo služby cestovného ruchu, ktorú mala cestovná kancelária poskytnúť ako súčasť spojených služieb cestovného ruchu,

b) nevráti cestujúcemu zaplatenú zálohu alebo cenu zaplatenú za zájazd, ak sa zájazd neuskutočnil, alebo nevráti platby prijaté cestovnou kanceláriou za službu cestovného ruchu, ktorá je súčasťou spojenej služby cestovného ruchu sprostredkovanej cestovnou kanceláriou a táto nebola poskytnutá,

c) nevráti cestujúcemu rozdiel medzi cenou zaplatenou cestovnej kancelárii a cenou čiastočne poskytnutého zájazdu alebo čiastočne poskytnutej služby cestovného ruchu, ak bol zájazd alebo služba cestovného ruchu, ktorá je súčasťou spojenej služby cestovného ruchu sprostredkovanej cestovnou kanceláriou, poskytnutá len sčasti.“

Je v záujme každého klienta cestovnej kancelárie, aby si overil existenciu poistenia insolventnosti buď na stránke cestovnej kancelárie alebo na stránke poisťovní, prípadne na stránke Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr.

Od roku 1997 do roku 2018 ukončilo svoju činnosť alebo vyhlásilo platobnú neschopnosť 20 cestovných kancelárií.

 

Katarína Serinová - KPS Poradenske centrum s.r.o., office@poradenskecentrum.sk

 

Uvažujete o založení cestovnej kancelárie?

Ak si želáte odbornú konzultáciu ohľadom založenia cestovnej kancelárie alebo agentúry - Ako založiť cestovnú kanceláriu alebo  ako si založiť cestovnú agentúru - odporúčame vám individuálnu konzultáciu s Gabi Revickou.

Máte záujem o informácie o poistení cestovných kancelárií?

Ak si želáte informácie o poistení proti insolventnosti pre cestovné kancelárie - kontaktujte autorku článku.

 

 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie