Ako si plánovať čas, keď ste sám sebe šéfom

Dnes je z neho populárny YouTube expert, spolupracuje s rôznymi firmami, pracuje napríklad aj na projekte Spievankovo a možno poznáte jeho YouTube kanál. Prešiel si rôznymi formami fungovania v spoločnosti. Najprv ako zamestnanec v štátnom podniku, potom ako zamestnanec v súkromnom sektore, neskôr ako živnostník a v súčasnosti ako právnická osoba. Je veľmi podnetné, pýtať sa úspešných ľudí na to, ako vyzerá ich deň, čo im dáva energiu, kto ich podporuje alebo inšpiruje, čo by poradili tým, ktorí o podnikaní uvažujú alebo si ho chcú zefektívniť. Na konferencii Podnikajte vďaka svojmu talentu František Kozáček predstavil svoj príbeh a svoje podnikanie. V tomto rozhovore sa dozviete niečo úplne iné. Napríklad aj to, ako vylepšiť svoj pracovný deň, keď si šéfujete samé.
Vstáva o šiestej ráno. Najprv si vyhradí čas pre seba. „Verím, že sme zložení z tela a duše.“ Najskôr podporím svoj duchovný život a prečítam si z Biblie, potom chodím behať, čím podporujem svoje telo, aby mi dobre slúžilo, neskôr si dám raňajky a začínam pracovať.

Nikdy neprehováraš samého seba, aby si si ešte pospal?

Veľakrát sa mi nechce. Čokoľvek robíme, stane sa nám, že sa nám nechce, že pocítime únavu, potrebujeme prekonať nechuť, strach alebo frustráciu. Ani behať sa mi nechce vždy, hlavne, keď je vonku -12, ale ten pocit, že som prekonal samého seba, to stojí za to. Chodím spať včas, cca o desiatej, aby som mal energiu, aby som dokázal na druhý deň fungovať. S tým behom to mám tak, že behám trikrát v týždni cca 5 km a cez víkend mám pauzu. Milujem spánok a cez víkend si ho doprajem ako odmenu.

Ako teda vyzerá tvoj podnikateľský pracovný deň a ako vopred si svoje dni plánuješ?

Od ôsmej začínam pracovať, plánujem si veci, čo mi pomáha oveľa viac a efektívne pracovať a viac toho postíhať. Viem, že som najvýkonnejší ráno. Robím preto vtedy to, čo dokáže moje podnikanie posunúť najviac dopredu. Kedysi som prišiel do roboty, pustil som si mail, skype, faceebok a kopec podobných rušičov, dnes to mám inak. Učím sa mail používať maximálne raz za deň, hlavne večer, na koncové práce, na ktoré nepotrebujem dávať toľko energie a mentálnej kapacity. Nie vždy sa mi to darí, ale už neurobím to, že si ráno otvorím všetky tie rušiče.

Doobedie venujem kreatívnym prácam – prezentáciám, pripravujem skripty pre videá, tvorím produkty, teda robím činnosti, na ktoré sa potrebujem koncentrovať. Doobeda robím posúvacie úlohy a poobedie riešim telefonáty alebo mám stretnutia. Tie si väčšinou plánujem už niekoľko týždňov vopred.

Doobedia si plánujem každý týždeň v pondelok a zároveň si v pondelok aj vyhodnocujem veci z predošlého týždňa. Používam aplikáciu evernote.com, do ktorej si všetko zapisujem. Čokoľvek mi napadne, zapíšem si tam. Napíšem si tam poznámku a pridám ju tam akoby do nejakej krabice. Je super, keď si to takto zbieram, ale potom je potrebné ich aj pretriediť, čo robím pravidelne každý pondelok. Prejdem si všetky poznámky z celého týždňa. Na základe techniky GTD si veci, ktoré trvajú do dvoch minút, urobím hneď. Potom sú veci, ktoré trvajú dlhšie a keď viem, že ich chcem robiť, lebo sú pre mňa do budúcnosti zaujímavé, naplánujem si ich. Alebo ich dám do tzv. zásobárne nápadov s názvom Možno niekedy. Ak viem, že sú to veci, ktoré robiť nechcem, tak ich jednoducho navždy vymažem.

 

Fero

Máš nejaký kľúč na to, ako rozoznávať príležitosti od pascí?

Mám, ale nie vždy mi to funguje. Miliónkrát sa mi stane, že si nahádžem do ruksaku veľa vecí a potom je taký ťažký, že ma stiahne k zemi a musím si z nich vyhodiť. Každý deň ťa veľa ľudí bombarduje s úžasnými príležitosťami, ktoré by si mal jednoznačne využiť. Je však dôležité vedieť ich aj odmietnuť. Vždy sa pýtam sám seba: Súvisí to s mojou víziou? S tým, čo chcem robiť? Mám na to čas? Ak mi to dáva zmysel, súvisí to s mojou víziou a mám na to čas, tak do toho idem. Ak nie, tak sa poďakujem a odmietnem to. No aj napriek tomu sa mi stane, že odbočím, lebo ma niečo až príliš nadchlo. Treba sa neustále držať na ceste, po ktorej chceme ísť, pretože odbočky, aj keď vyzerajú lákavo, tak veľakrát nás len chcú odviesť od toho, čo nám dáva naozaj zmysel.

 

Aký je tvoj vzťah k peniazom?

Peniaze vnímam ako zdroj, vďaka ktorému môžeme robiť veci rýchlejšie, ľahšie a jednoduchšie. Za peniaze si môžem napríklad najať supertím šikovných ľudí, kúpiť si lepší počítač, ktorý mi umožní strihať videá rýchlejšie, atď. Je teda podľa mňa veľmi dôležité využívať tento zdroj čo najlepšie a hlavne na dobré veci.

Stáva sa ti, že potrebuješ meniť svoje myšlienkové vzorce?

Celý život opravujem svoje vzorce.

Čo zmysel života?

Zmysel života vnímam v troch krokoch:

  1. Objaviť svoje silné stránky.
  2. Naplno ich rozvíjať.
  3. Čo najlepšie slúžiť druhým ľuďom.

Verím, že takto dokážeme prežiť krásny a naplnený život a zároveň budeme robiť to, čo nás baví a čo nám ide najlepšie. Toto je podľa mňa to, čo potrebujeme mať stále pred očami a podľa toho aj upravovať naše myslenie.

Čo by si poradil ľuďom, ktorí sú zamestnaní a chcú začať podnikať, ale majú v sebe veľa strachov, napríklad, či sa vôbec uživia.

Ako vraví Peťo Urbanec – strachy budeme mať vždy. Cieľom nie je zbaviť sa ich, ale naberať odvahu, čiže urobiť veci aj napriek tomu, že máme strach. Je dôležité robiť veci uvážlivo a ísť do primeraného rizika. Podnikanie nie je o tom, že človek začne podnikať a ihneď mu to začne sypať. Je nevyhnutné ísť do neho s tým, že má nejaký balík peňazí, ktorí ho zhruba prvé dva roky uživia. Možno by som išiel do podnikania súbežne, kým som v práci, nerobil by som to zbrklo. Veľa by som sa radil napríklad s ľuďmi z komunity, akú máte vy, E-ženy, pretože rada od skúseného podnikateľa dokáže ušetriť kopec času a peňazí. Považujem to za nevyhnutné. Sám som členom rôznych komunít a so svojou masterminds skupinou sa pravidelne stretávame na skype, pomáhame si a podporujeme sa v podnikateľskom raste, ale ovplyvňujeme sa, v konečnom dôsledku, aj v osobnom živote a raste. Vytvárame si bezpečný priestor s pocitom bezpečia, kde sa môžeme naplno otvoriť a zdieľať čokoľvek. Platí pravidlo, že čo sa medzi nami otvorí, ostáva len v našej skupine, čiže môžeme ísť s otázkami aj do hlbších rovín. A to v osobnej aj podnikateľskej oblasti.

Cítiš sa ako YouTuber?

Nie. YouTuberov vnímam ako tínedžerov, ktorí si zo svojho života urobili reality show a neustále ukazujú, ako prežívajú svoj život. Som na YouTube, ale využívam YouTube ako nástroj, ako kanál na vzdelávanie, na poskytovanie správ a šírenie posolstiev. Natáčam zo svojej pracovne a ukazujem, ako s týmto nástrojom pracovať. Keď niekto neustále hľadá v reálnom živote, čo najlepšie odfotiť alebo natočiť, čo by bolo super na internete, podľa mňa mu uniká realita života, a to ja nechcem. Z tohto dôvodu si strážim, čo na internet dávam a čo nie. Internet vie byť veľmi zlý pán, ale zároveň aj skvelý sluha. Preto učím mojich klientov ako YouTube využívať tak, aby sa stal pre nás skvelým nástrojom, ktorý nám perfektne slúži.

Čo bolo také zásadné, čo ti prinieslo zmenu v myslení, v živote?

Nemal som zásadný moment v živote, kedy by som povedal: pred tým a potom. Všetko prichádzalo postupne. Ale, napríklad som vôbec nečítal knihy. Povinné čítanie vo mne úplne zabilo chuť čítať. Vďaka Bohu som po knihe od Iva Tomana Debordelizácia hlavy, začal znovu čítať. To bolo možno nejakých 8 rokov dozadu. Dnes si uvedomujem, aký sú knihy dar. Začal som chodiť na rôzne semináre. Ľudia, s ktorými sa stretávam, komunity, s ktorými sa stretávam. Boli to mozaiky do skladačky, ktoré formujú môj život. Rád chodím do komunity napr. toastmasters – slovenski.toastmasters.sk/, kde si môžeme skúšať prezentačné a líderské zručnosti a stretávam tam mnoho inšpiratívnych ľudí.

Kedysi som chodil na žúry a potom som si začal klásť otázku, kde sú tí ľudia, ako na sebe pracujú a posúvajú sa? Prišlo mi to veľmi plytké. Vymenil som túto komunitu a pochopil som, že ľudia, ktorých si do života pustíme, nám dramaticky zmenia náš svet. Sú to dva diametrálne odlišné svety. Toho, koho si vyberieme, je čisto len na nás. To bude aj o vašej konferencii – prídu tí, ktorí chcú vo svojom živote niečo posunúť, chcú sa rozvíjať, proste chcú. Preto sa mi páči, čo robíš, že existuje takáto platforma. Viem, že to stojí veľa času, úsilia a energie a že si kladieš otázku – vyjde to, nevyjde to? Ale má to zmysel J.

František Kozáček bol jedným z hostí konferencie Prosperujte vďaka svojmu talentu – 19. 5. 2017 v Bratislave a pre E-ženy ponúkol k ich členskému zaujímavé zvýhodnenie svojho populárneho produktu.

Výhoda, ktorú môžete dostať k členskému v OZ E-ženy do konca mája:

YOUTUBE STRATEGY – PREMIUM – kompletný návod, ako video pripraviť, natočiť, zostrihať, uverejniť, čo najlepšie spropagovať alebo aj ako YouTube videá strategicky využívať, aby vám čo najlepšie pomohli pri vašom podnikaní.

Bežná cena 7-týždňového online kurzu je 197 €. Pre členky OZ E-ženy – v časovo limitovanej ponuke – zľava 100 Eur – benefit k členstvu.

Viac o ďalších výhodách členstva v OZ E-ženy.

Rozhovor pripravila: Gabriela Revická

Jazyková korektúra: Katarína Málková

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie