Až 51% E-žien má strategický talent vo svojich TOP 5 talentoch!

Talent: Strategický

To, že Občianske združenie berie podporu žien a komunity vážne, to som už spomínala, ale nedá mi začať opäť týmto vyjadrením. Je prvým občianskym združením na Slovensku, o ktorom viem, že pracuje s metodikou Gallup® naplno. Som nesmierne rada, že som koučom silných stránok práve v OZ E-ženy.

Rozhodla som sa, že budem postupne predstavovať talenty podľa ich zastúpenia medzi nami, milé dámy. Čo to znamená? Že som si urobila detailnú tabuľku OZ E-ženy a pozrela som sa, aké talenty máme vlastné najviac zastúpené spomedzi dám, ktoré prešli on-line dotazníkom CliftonStrengths®, ktorým nám pomáha namerať toto zastúpenie talentov.

Spomedzi 29 dám, ktoré si doteraz urobili dotazník a mnohé z nich už aj absolvovali, či už individuálne alebo skupinové konzultácie, máme zatiaľ najviac zastúpenú doménu talentov: Strategického myslenia. Ide o talenty, ktoré nám pomáhajú analyzovať informácie, absorbovať, prichádzať s novými nápadmi a pod. Táto doména talentov nám prirodzené pomáha rozmýšľať. Doménu strategického myslenia máme v E-ženách zastúpenú až 44% (na rozdiel napr. od Realizačnej domény 6%), z toho konkrétne 15 dám má talent Strategický vo svojich TOP 5 talentoch. Čo je zatiaľ v E-ženách v početnosti talent na prvom mieste. Pre porovnanie, na Slovensku patrí zatiaľ Strategickému talentu 4. miesto. Vo svete spomedzi 20 miliónov ľudí, ktorí si už urobili dotazník CliftonStrengths®, patrí talentu Strategický 5. miesto.

Viac o jednotlivých štyroch doménach si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.

Poďme na talent Strategic®, alebo ako nám ho spoločnosť Gallup® prekladá, Strategický.

Ľudia s výnimočným talentom Strategický, vedia nájsť alternatívne postupy. Ak ste postavení pred konkrétny scenár, rýchlo v ňom nájdete vhodné postupy a riešenia.

Tento talent v praxi často býva (a oprávnene) mylne chápaný, kvôli výrazu strategický, ktorý často v rôznych situáciách používame. Podľa metodiky Gallup® má každý talent svoj špecifický význam a postavenie. Preto je dobré byť pri pochopení aj tohto talentu trochu viac otvorený výrazu strategický ako talent.

Ak máte talent Strategický, môžete mať schopnosť roztriediť rôzne veci a nájsť ten najlepší postup. Strategický talent nie je zručnosť alebo znalosť, ktorá sa dá naučiť. Je to odlišný spôsob myslenia – jedinečný uhol pohľadu na svet všeobecne. Tento rozhľad vám umožňuje vidieť štruktúru tam, kde iní vidia možno len komplexnosť. Držiac sa týchto štruktúr ste napríklad možno schopní si predstaviť alternatívy, jednotlivé scenáre, možnosti rôznych udalostí. Môže sa stať, že sa sami seba vnútorne pýtate (a možno o tom ani neviete): „Čo keď sa stane toto? OK. A potom, čo ak sa stane toto?“. Môže sa stať, že si takto intuitívne prehrávate rôzne scenáre. Tieto otázky vám dovoľujú vidieť, plánovať alebo sa pripraviť na budúce situácie. Aj v situáciách, kde ostatní nevidia cestu, vy ju často vidíte. Vybavení takouto stratégiou potom postupujete vpred.

Talent - strategický

 Čo prínášate s talentom Strategický do rodín, komunít, tímov?

Prinášate tvorivosť, predstavivosť, vytrvalosť. Dokážete pohotovo zvážiť možnosti a zvoliť takú cestu, ktorá bude najlepšia a najefektívnejšia. Viete nájsť rýchlo možnosť, ako sa pohnúť ďalej.

Je to preto, lebo sa viete rýchlo spojiť s cieľom alebo so želaným stavom. Na rozdiel od iných, máte prirodzený pohľad na daný problém ako by ste naň hľadeli z helikoptéry.

Dokážete upokojiť situáciu v chaose.

Tento proces vo vašom vnútri môže vznikať tak rýchlo, že ho ani nevnímate. Hlavne nefunkčné a neefektívne možnosti automaticky ani neprechádzate. Zahodíte ich tak rýchlo, že o nich nemusíte ani vedieť.

Dôverujte preto svojmu vnútru, naučte sa viac vnímať a pracovať so svojou intuíciou.

 

3 konkrétne tipy na vedomé použitie talentu Strategický

  • Tip č. 1 v roli rodiča: Pozdieľajte s vašim dieťaťom, ako vy zvyknete rozmýšľať, keď sa snažíte dosiahnuť určitý cieľ. Keď vidíte, že sa snažia niečo dosiahnuť. Pospomínajte si na konkrétnu situáciu, nad čím a ako ste rozmýšľali, keď ste sa snažili dosiahnuť z jeden vašich konkrétnych cieľov. Úplne ideálne, keď si spomeniete na niečo vo veku, v ktorom je vaše dieťa.
  • Tip č. 2 v roli podnikateľa: Zvažujte a rozmýšľajte nad rôznymi alternatívami, keď rozmýšľate o potenciálnych obchodoch, obchodných partnerstvách a najväčších príležitostiach na rast. Je to váš hodnotne strávený čas, ktorý vám pomôže byť pripravený pri potenciálnych osloveniach.
  • Tip č. 3 ako líder: Niekedy je dobré spomaliť a odkomunikovať vášmu okoliu myšlienkové procesy, aby rozumeli, prečo robíte daný krok. Vo vašom vnútri môžu alternatívne scenáre prebiehať veľmi rýchlo, preto je dôležité, aby ste čo najviac komunikovali a vysvetľovali svoju stratégiu. Budú vám rozumieť a bude im jasnejšie, čo robíte a prečo to robíte.

3 konkrétne tipy na rozvoj talentu Strategický:

-       Tip č. 1: V nadchádzajúcom období si vyskúšajte plánovať ešte o jeden krok viac, než máte plán. Napr. ak máte plán na jeden deň, rozšírte ho o deň viac. Ak máte plán na týždeň, urobte si plán na najbližšie dva týždne. A praktizujte takéto plánovanie istý čas a potom si vyhodnoťte toto obdobie a plánovanie. Čo sa vám podarilo? Čo vám pomohlo?

-       Tip č. 2: Praktizujte vaše myšlienky nemať len v hlave, ale ich skúste ich čo najviac zdieľať a dávať zo svojej hlávky von. Vo svojom okolí, rodine, priateľom, kolegom. Nájdite si niekoho, s kým sa môžete najbližší mesiac častejšie rozprávať o plánoch. Či už vašich alebo aj ich. A po mesiaci-dvoch si vyhodnoťte. Aké to bolo? Čo vám táto skúsenosť priniesla?

-       Tip č. 3: Praktizujte si pomenovanie cieľa. Trénujte pohľad z vyššej perspektívy. Napr. mám plán uskutočniť najbližšie obdobie 5 koučingových sedení. K tomuto plánu si pomenujte cieľ, ktorý máte za tým. Napr.: Keď uskutočním 5 koučingových sedení, zvýšim si sebadôveru ako kouč. A po mesiaci, dvoch si vyhodnoťte túto skúsenosť. Čo vám priniesla?

Keď sa chcete svojim talentom venovať viac, ponúkame vám podporné skupiny s Gabi Revickou, kde máte možnosť sa dozvedieť o vašich talentoch viac.

Mám taktiež priestor pre vážnych záujemcov na minimálne 4 mesačnú individuálnu spoluprácu, či už osobne v rámci Bratislavy a Nitry alebo on-line. Pre viac informácií sa so mnou skontaktujte. E-ženy majú vždy v programoch zľavy.

Keď sa vám článok páčil, dajte nám o tom vedieť.

 

Autorka článku: Katarína Medvecová Plichtová

 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie