Biblioterapia – terapia pomocou kníh
Na slovíčko s ...
Lilianou Bolemant, zakladateľkou OZ Phoenix, ktoré už 16 rokov chráni a presadzuje záujmy maďarských žien a detí na Slovensku v oblasti ľudských práv a hodnôt. Liliana je zároveň biblioterapeutka, vydavateľka, prekladateľka aj redaktorka, zameriava sa najmä na literatúru žien a rodovú rovnosť.
Krátky medajlónik o tebe. Čím žiješ, Liliana, čo ťa momentálne napĺňa?
Mojou najnovšou láskou je biblioterapia, čo znamená „liečba pomocou kníh." Samotnú biblioterapiu využívali už v staroveku ako liečebnú metódu na urýchlenie zotavenia sa z rôznych chorôb. Dnešná forma je skôr tzv. riadené čítanie a „liečba zdravých" – bibliterapeut(ka) svojimi otázkami riadi sedenie (väčšinou skupinové) a rozpráva sa s účastníkmi o texte, ktorý práve prečítali. Text si vyberá podľa toho, s akou cieľovou skupinou práve pracuje, aké majú problémy v živote a čo by chceli riešiť. Je to celé hlavne o sebapoznávaní a uvedomovaní si vlastných bariér a ich rúcaní.
Okrem toho sa venujem aj workshopom o písaní, pomáham ženám vydávať ich knihy ako redaktorka aj ako vydavateľka. Práve u nás vyšli dve hodnotné knihy mojich autoriek, na ktoré som veľmi hrdá.
Biblioterapia vyzerá ako úžasný liečebný spôsob, ktorý presne pasuje do dnešnej náročnej doby. Ako si spomenula, knihy sú tvojou láskou aj pri vzniku, sama pomáhaš pri ich vstupe do knižného sveta. Aká je tvoja motivácia k písaniu kníh a aký je tvoj proces tvorenia?
Už odmalička veľmi rada píšem a odkedy som sa naučila čítať, neprestávam obdivovať svet kníh a rôznych textov. Síce na písanie nemám takmer žiadny čas, robím si neustále aspoň poznámky, ktoré občas triedim. Zároveň píšem stĺpček do novín, ale ten má skôr politický podtón, pretože sa venuje právam žien a detí.
Neustále tvorím imaginárne texty v hlave, ale veľa z nich sa stráca, lebo sa to deje väčšinou počas šoférovania, no keď dorazím na miesto určenia, už nemám čas si zaznamenať svoje myšlienky na papier, čo je škoda. Najdôležitejšie myšlienky mi však ostanú a tie potom na jeden ťah napíšem a neskôr opravujem.
Pre koho sú knihy z tvojho vydavateľstva primárne určené?
Naše knihy sú určené pre širší záber čitateľov, cieľovou skupinou sú maďarskí a slovenskí čitatelia a čitateľky, ktorí sa zaujímajú o literatúru druhého národa. Prednostne vydávame diela žien, predovšetkým beletriu, romány, novely, či literatúru faktu alebo rozprávky a literatúru pre mládež.
Aké je podľa teba hlavné poslanie kníh, v čom sú výnimočné?
Myslím, že výnimočné sú tým, že rozprávajú o ženských osudoch v rôznych obdobiach, z histórie alebo zo súčasnosti. Opisujú prežívanie žien, možnosti voľby, prekážky, ktoré museli zdolať, alebo aj tie, ktoré boli v určitom období neprekonateľné.
Mali by čitateľom a čitateľkám ukázať, že tu boli a sú nadané spisovateľky, ženy, ktoré si zaslúžia náš obdiv. Ktoré by mali byť súčasťou literatúry a mali by sa dostať aj do učebníc, aby dievčatá už odmalička vedeli, že aj v literatúre boli prítomné ženy v každom období.
Najnovšie dielo z tvojho vydavateľstva je Rozprávka o pandémii. Keby si mala tento projekt charakterizovať tromi slovami, aké by to boli a prečo?
Kreatívna – plná humoru – ukľudňujúca.
Rozprávka o pandémii je z pera svetoznámej maďarskej autorky Krisztiny Tóth, ktorá ju presne pred rokom napísala pre svoju osemročnú dcérku, aby sa nebála náhlych zmien, ktoré nás zasiahli a aby pochopila aj to, čo je vírus a vakcína. Autorka je známa svojimi románmi a novelami, ale vydáva aj veľmi kvalitné a krásne rozprávkové knižky, ktoré sa venujú vždy aktuálnym problémom, ktoré prežívajú menšie deti, tak ako aj jej dcéra. Dokáže veľmi zrozumiteľne a veku primerane vysvetliť deťom, čo sa práve okolo nich deje a pomáha im orientovať sa vo svete tak, aby sa nebáli a tiež aby boli citlivé k iným.
Aké sú ďalšie tvoje plány v oblasti knižnej tvorby?
Och, tých je veľa. Chcela by som naďalej vydávať diela žien, túžim im pomáhať na ich ceste v písaní. Chcem sa tiež pokúsiť skĺbiť spisovateľský workshop so sebapoznávaním biblioterapie, pretože som presvedčená o tom, že pri tvorbe im to môže pomôcť.
Mojou ďalšou túžbou je napísať vlastný román o ženách nášho rodu, ktorý už dlhé roky nosím v sebe. Bol by to veľmi zaujímavý príbeh, ktorý si každá z nás nosí v sebe. Život nám totiž píše oveľa komplikovanejšie a zaujímavejšie príbehy, než tie fiktívne, treba ich len uchopiť perom a uviesť do literárneho sveta.
Ďakujeme Liliane Bolemant za rozhovor, ktorý pripravili Adela Jasenovcová a Tamara Osaďanová.
Zaujímate sa o literárne workshopy? E-ženy a Autorská škola Literario.eu organizujú spolu pravidelné
- bezplatné webináre - Ako začať písať knihu
- kurz Ako dopísať a vydať knihu
- kurz Ako písať články pre web stránky
Ak si želáte sprostredkovať spoluprácu s knižnými editormi, ktorí vám pripravia posudok rukopisu alebo vám poradia v tom Ako vydať knihu, Ako nájsť vydavateľa, Marketing knihy. Kontakt: gabi@e-zeny.sk