Spomienky na dištančné vzdelávanie počas pandémie
Koronavírus a obdobie pandémie si budeme všetci dlho pamätať. Pre niekoho to bolo obdobie veľkých zmien a pre rodičov so školopovinnými deťmi to bolo nekonečné dištančné vzdelávanie vlastných ratolestí. Veľa rodičov si dobre zopakovalo učivo základnej školy cez matematiku, fyziku a gramatiku nášho rodného jazyka (aj s jeho expresívnymi výrazmi). Bolo to veľmi intelektuálne obohacujúce obdobie.
Jeden večer, po zúfalom dni plnom domácej výuky, pracovných povinností, varenia a ukočírovaní domácnosti, som sa dostala k zaujímavemu rozhovoru vzťahovej terapeutky Nory Vláškovej a Petra Horkého na Youtube. Mala som možnosť na chvíľu rozvinúť svoj malý vnútorný dialóg. Uvedomenie si niečoho, čo mi táto doba priniesla a čo si budeme ešte dlho pamätať. Veď bola u nás doma občas aj riadna sranda. Ja, mama a nekvalifikovaná pani učiteľka na plný úväzok, tak na to budem často spomínať. Naše domáce učenie, pri všetkej mojej snaživosti, dopadlo občas veľmi úsmevne, no v mojom malom synovi zanechalo riadnu stopu. :-)
Keď sa mama snaží vysvetliť vážnu vec
Učivom prvouky o včeličkách a mravčekoch som mu zasiahla jeho malé mužské ego, no priznám sa, že ani neviem ako. Krásna téma tie včeličky. Spoločne si žijú pohromade najmenej dve generácie. Žiadna včela medonosná nemôže byť dlhšiu dobu sama, je odkázaná na pomoc svojich družiek. Majú to pekne podelené. Robotnice zbierajú peľ a nektár z kvetov, vyrobia medík a starajú sa o úlik. Kráľovná sa nechá oplodniť a kladie vajíčka. Udržuje svoje spoločenstvo pri živote. Ale čo taký trúd? Ten nemá ani žihadlo. Oplodní kráľovnú a potom ho včielky - robotnice vyženú z úľa. Tu sa rozprávka pre môjho syna skončila. Táto vážna vec zasiahla jeho emocionálne nastavenie pre mužský potenciál. Ostal vážne rozčarovaný nad krátkym životom trúda. Radšej som s ním prešla k vypracovaniu pracovného listu pre pani učiteľku. Pri otázke na tému, akú úlohu majú v spoločenstve samci - trúdy, napísal: oplodniť kráľovnú a zdochnúť. Tak a to sa ťažko vysvetľuje s úplne vážnou tvárou. Chcela som to ešte zachrániť sladkým medíkom, ktorý má tak veľmi rád. Keď si prečítal proces výroby medu včeličkou, o jej žľazách, enzýmoch a k tomu moje laické vysvetlenie, odmietol na niekoľko dní jesť aj med.
Aký Ferdo taká kráľovná
Myslela som si, že synovu traumu zachránim novou kapitolou - mravce. Pustila som sa do čítania materiálu, ktorý nám prišiel v rámci dištančného vzdelávania. Kolóniu mravcov tvorí kráľovná, robotnice a samce. Samce slúžia len na oplodnenie kráľovnej a po párení zahynú. Robotnice zabezpečujú chod a fungovanie celej kolónie. Synátor ma zastavil pri čítaní a zdesene sa spýtal: ,,Bol Ferdo Mravec kráľovná?" Nedalo sa neusmievať, ale s vážnosťou som mu odpovedala, že Ferdo bol samec. To malé mužské ja bolo zas také zranené, že už nechcelo vypracovať žiadny ďalší pracovný list. Snažila som sa mu vysvetliť, akí sú samci dôležití pre spoločenstvo, no on smutne dodal: „Chudáci samci, aký krátky a ťažký život majú."
Našťastie je môj otec včelár a potom, ako si vypočul rozprávanie o mojej výuke na takúto citlivú tému, zobral vnuka k úľom a vysvetlil mu to po svojom. Ukázal mu to krásne pracovité včelie spoločenstvo a chlapec zabudol na domáce dištančné vzdelávanie. Chuť na med sa mu vrátila.
Rozhovory z obdobia koronavírusu
K tejto spomienke sa veľmi rada vraciam a vždy sa nad ňou pousmejem. Ako málo stačí, aby sme v našich deťoch zanechali jazvu. :-) Máte aj vy nejaké milé spomienky na túto dobu pandemickú? Dobre občas padne vypočuť si zaujímavý dialóg, ktorý v nás oživí aj úsmevný príbeh z ťažších časov koronavírusu. Odporúčam skvelý rozhovor vzťahovej terapeutky Nory Vláškovej a Petra Horkého Jak vydržet se sebou i rodinou v karanténe na Youtube.
Katarína Harbuľáková
www.firemne-poistenie.ezeny.sk
Úprava a základné korektúry textu: Gabi Revická