Nemecko - dane a dávky

Otázky a odpovede

Daňové priznanie Nemecko – Vaše povinnosti a výhody. Musím podať na Slovensku daňové priznanie, ak som pracoval v Nemecku?

Povinnosť podať daňové priznanie na Slovensku, ak ste mali aj príjem z Nemecka, závisí aj od toho, či máte na Slovensku obmedzenú alebo neobmedzenú daňovú povinnosť. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou, tzv. rezident, si musí aj v Slovenskej republike vysporiadať svoju daňovú povinnosť z celosvetových príjmov, bez ohľadu na to, či boli v zahraničí zdanené alebo nie. Neobmedzenú daňovú povinnosť má fyzická osoba, ktorá má na Slovensku trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, súvisle alebo v niekoľkých obdobiach. Ak ste v roku 2016 pracovali v Nemecku a ste rezident SR a zarobili ste viac ako 1901,67 € je potrebné podať daňové priznanie na Slovensku. K zamedzeniu dvojitého zdanenia má Slovenská Republika uzavretú zmluvu s Nemeckou spolkovou republikou a pri výpočte daňovej povinnosti sa uplatní metóda, ktorá vyplýva z tejto zmluvy. Viete, kedy vzniká povinnosť podať daňové priznanie v Nemecku a ako jednoducho požiadať o vrátenie daní? Podaním daňového priznania v Nemecku vám vzniká pravdepodobne nárok na vrátenie daní. O vrátenie daní môžete požiadať v Nemecku štyri roky spätne, výšku vrátených daní ovplyvní viacero faktorov. K vypracovaniu daňového priznania budete potrebovať z Nemecka od zamestnávateľa Lohnsteuerbescheinigung.  

Vzniká nárok na rodinné prídavky v Nemecku, ak jeden z rodičov pracuje v Nemecku a druhý pracuje na Slovensku a poberá rodinné prídavky na Slovensku?

Nárok na rodinné prídavky z Nemecka tzv. Kindergeld vzniká, aj ak len jeden z rodičov pracuje v Nemecku a druhý žije na Slovensku s dieťaťom. Rodinám, ktorých jeden z rodičov je zamestnaný na Slovensku, úrade práce sociálnych vecí a rodiny vyplatí 23,52 € /rok 2016 na dieťa a Nemecko doplatí následne každý mesiac rozdiel medzi výškou nemeckých prídavkov a slovenských. Nezamestnanému rodičovi, ktorých druhý rodič pracuje v Nemecku, úrad práce a sociálnych vecí a rodiny na Slovensku nevypláca žiadne rodinné prídavky, plnú sumu vypláca nemecký štát. Rodinné prídavky, Kindergeld sa musia požiadať na príslušnej Familienkasse.  

Materská a rodičovská dovolenka v Nemecku, kto má nárok a ako dlho trvá? Koľko mesiacov spätne môžem žiadať o rodičovský príspevok v Nemecku?

Materská dovolenka v Nemecku trvá šesť týždňov pred pôrodom a osem týždňov po pôrode. Nárok na materskú dovolenku majú ženy, ktoré sú zamestnané a sú zdravotne poistené s nárokom na nemocenskú dávku. O materskú dovolenku musíte požiadať a predložiť zamestnávateľovi a zdravotnej poisťovni potvrdený predpokladaný termín pôrodu vaším gynekológom. Rodičovský príspevok Elterngeld v Nemecku je náhrada mzdy a poberá sa po narodení dieťaťa max. 14 mesiacov. Celé toto obdobie nemusí poberať len jeden rodič, ale za určitých podmienok, môže aj druhý rodič. Predpísané sú minimálne 2 mesiace a maximálne 12 mesiacov. Elterngeld je 67% z priemerného čistého príjmu za posledných 12 mesiacov pred narodením dieťaťa. Minimálna výška je 300 € a maximálna 1.800 €. Sumu, ktorú vám vypočítajú je možné rozdeliť na polovicu a poberať dva roky. Rodič, ktorý dostáva tento príspevok, je oprávnený vykonávať zárobkovú činnosť na čiastočný úväzok, najviac však v rozsahu tridsiatich hodín týždenne. O rodičovský príspevok z Nemecka je možné požiadať 3 mesiace spätne. 

Prečo je vhodné si vybaviť formulár E106?

Aby ste mali nárok na zdravotné ošetrenie v prípade choroby na Slovensku. To platí aj pre vašich nezaopatrených rodinných príslušníkov. Zákon 580 z r. 2004 paragraf.3 definuje, kto je nezaopatrený rodinný príslušník. O vystavenie formulára E106 – Wohnortbescheinigung musíte požiadať vašu príslušnú zdravotnú poisťovňu v Nemecku. Originál formulár posiela nemecká poisťovňa slovenskej zdravotnej poisťovni, u ktorej ste boli doposiaľ poistený. Na základe formuláru budete mať nárok vy a vaši nezaopatrení rodinní príslušníci na všetky zdravotné vyšetrenia a úkony v takom rozsahu, ako keby boli poistený v zdravotnom systéme slovenskej republiky. A zároveň vám vydá zdravotnú kartičku, ktorú budete používať na Slovensku. 

Mám nárok na PN-ku - Krankengeld, ak pracujem v Nemecku a počas dovolenky na Slovensku utrpím úraz, resp. ochoriem a budem ošetrovaný len na Slovensku?

Áno, máte nárok na PN-ku, Krankengeld z Nemecka, ak ste zamestnaní v Nemecku a počas dovolenky, pobytu doma na Slovensku budete hospitalizovaní, utrpíte zdravotný úraz či práceneschopní. Aby ste mali nárok, ste povinný ihneď informovať svojho zamestnávateľa a nahlásiť vašu práceneschopnosť zdravotnej poisťovni v Nemecku. Zdravotnej poisťovni musíte následne poslať všetky lekárske správy zo Slovenska a neustále ich informovať o každej lekárskej kontrole, len v tom prípade, Vám budú vyplácané nemocenské dávky počas práceneschopnosti. Prvých šesť týždňov vám Krankengeld platí zamestnávateľ, následne zdravotná poisťovňa. Pokiaľ ste v skúšobnej dobe, zamestnávateľ vás môže vypovedať, v takomto prípade vám bude do ukončenia práceneschopnosti platiť pn-ku zdravotná poisťovňa z Nemecka. 

Rada vám poradím, pomôžem, vybavím rodinné prídavky, rodičovský príspevok, daňové priznanie, E106 a iné. 

Žofia Bičianková

Viac k týmto témam – DANE A RODINA

www.danovepriznanie-nemecko.sk 

 

 

 

 

 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie