MNEMO nie je Nemo

Prečo Nemo?

Prečo Nemo?

Už aj vám niekto povedal, že máte pamäť ako akváriová rybka? Teda, že si pamätáte niečo len veľmi krátko?


Skúste sa spriateliť s mnemotechnikami. Slovo mnemotechniky je odvodené od slova  Mnémosyné (lat. Mnemosyne), čo je v gréckej mytológii personifikácia pamäte.


Mnemosyne je ochrankyňa umení a vied, ale aj matkou Múz. A ktoré sú to tie múzy? Sú to epika, hudba, lyrika, milostná poézia, komédia, tragédia, tanec, dejepisectvo (história), astronómia, hymnický a zborový spev.


Týchto 9 múz si môžeme zapamätať tak, že ich dáme do jednoduchého príbehu, ktorý si predstavíme.


Predstavme si matku múz Mnemosyne. Jej život bol tak veľmi zaujímavý, iba epos (Epika) ho mohol celý opísať. Bol plný lyrických básní (Lyrika), ale aj milostných básní (Milostná poézia), niekedy ako Komédia, ale aj Tragédia. Ostatné bohyne zborovo spievali hymnus (Hymnický a zborový spev), na ktorý rada tancovala (Tanec). Dnes je to už len História a možno je to zapísané len vo hviezdach Astronómia.

V sérii mojich krátkych článkov sa naučíme pracovať s pamäťou, zlepšovať ju, efektívne sa učiť a naučené si zapamätať. Precvičíme si mozgové hemisféry a náš mozog nám bude za to vďačný.

Zuzana Hanzelová 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie