Talent: Vymýšľajúci (Ideation®) alebo ako nám ho Gallup® preložil, Vymýšľajúci

VymýšľajúciDnes pokračujeme predstavovaním ďalšieho talentu.

Zatiaľ druhým najčastejšie sa vyskytujúcim talentom v TOP 5 medzi dámami v Občianskom združení E-ženy, je talent Vymýšľajúci.

Ako sme to zistili? Jednoducho. Cez svetovo uznávaný online dotazník CliftonStrengths®, ktorý nám pomáha namerať zastúpenie talentov ako u jednotlivcov, tak v tímoch, spoločnostiach.

Čo sa mne veľmi páči na tejto metóde, že nejde o žiadnu typológiu. Talent je definovaný ako prirodzene opakujúci sa vzorec myslenia, cítenia a konania, ktorý môže byť produktívne využitý. A u každého jednotlivca je prejav talentov a silných stránok úplne špecifický.  

Téma (alebo pre zjednodušenie talent) Vymýšľajúci patrí do domény talentov Strategického myslenia. Ide o talenty, ktoré nám prirodzene pomáhajú analyzovať informácie, absorbovať, prichádzať s novými nápadmi a pod. Táto doména talentov nám pomáha porozumieť ako prirodzene rozmýšľame. Naposledy sme si predstavili Strategický talent  z tejto domény. 

Viac o jednotlivých štyroch doménach si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.

Poďme na talent Ideation® , alebo ako nám ho spoločnosť Gallup® prekladá, Vymýšľajúci

Ľudia s výnimočným talentom Vymýšľajúci sú prirodzene kreatívni, tvoriví a často oceňujú originalitu. Môžu prinášať nové a svieže perspektívy. Sú fascinovaní novými myšlienkami, nápadmi. Majú prirodzený zmysel pre inovácie a tento ich inovatívny prístup k výzvam, projektom, problémom môže byť zdrojom nových a hodnotných nápadov. Stretávam sa s tým, že môžu nachádzať spojenia medzi zdanlivo nesúvisiacimi javmi. Často rozmýšľajú inak a radi prichádzajú s niečím novým.

Ak máte vy tento výnimočný talent alebo niekto vo vašom okolí, môžete vytvárať koncepcie, ktoré pomôžu ostatným členom tímu vidieť súvislosti, vidieť možno pohľad zhora a porozumieť tak čo a prečo tím robí. Viete pomôcť generovať nápady, myšlienky na akúkoľvek tému – projekt, produkt, službu. Viete byť prínosom pri brainstormingoch. Môžete byť zdrojom kreativity a inovácií. Je veľmi pravdepodobné, že viete pomôcť vyriešiť prípadné prekážky k lepším výsledkom generovaním nápadov ako sa pohnúť z miesta.

3 konkrétne tipy na použitie talentu Vymýšľajúci

  • Tip č. 1 v roli rodiča: Pomôžte vašim deťom pri tvorení nápadov a tipov podľa toho s čím potrebujú pomôcť. Či ide o preorganizovanie vecí a nábytku v izbe, príprava oslavy, možných výletov a veselých činností teraz cez leto, atď.
  • Tip č. 2 v roli podnikateľa: Nájdite si čas a porozmýšľajte o nových a iných cestách, ako by ste ešte mohli dosiahnuť želané výsledky. Brainstormujte. Prípadne aj s niekým, kto sa vášmu biznisu rozumie a dôverujete mu. A tie najlepšie nápady zrealizujte.
  • Tip č. 3 ako líder: Skúste veci zjednodušiť. Všetky vaše nápady, myšlienky môžu byť pre niektorých vašich členov mätúce. Šanca je, že vidíte jednoduchosť v základných princípoch; povedzte ich aj ostatným, aby videli, čo vy. Čím jasnejšie sú veci ľuďom, tým si môžu byť istejší, že to, čo robíte je správne a dáva zmysel. Pomôžte druhým okolo vás vidieť možné spojenia toho, čo je a čo môže byť.

Katka Medvecová PlichtováPre rozvoj svojho talentu v nasledujúcom období si vyberte jeden z týchto 3 tipov:

  • Tip č. 1: Môže sa stať, že rýchlo prídete do rutiny, čo vás môže nudiť. Ak ste práve v tejto fáze, napíšte si pár tipov na zmenu, reorganizáciu vašej práce alebo bývania. Experimentujte. Všetky mentálne cvičenia vás udržia sviežich.
  • Tip č. 2: Porozmýšľajte s kým sa vám dobre brainstormuje a v najbližšom období si dohodnite stretnutie s touto osobou a strávte spolu aspoň hodinu.
  • Tip č. 3: Vyberte si najlepšiu myšlienku, ktorú ste mali v poslednom období a vyčleňte si čas, že sa s touto myšlienkou ešte vyhráte a pozriete na ňu zo všetkých možných strán, ako by sa dala zrealizovať. A buď si to všetko zakresľujte, píšte, nahrajte. Formu nechám na vás.

Tak ako, ktorý tip sa vám páči najviac a do čoho sa pustíte?

Keď sa chcete svojim talentom venovať viac, ponúkame podporné skupiny s Gabi, kde máte možnosť sa dozvedieť talentoch viac.

A ak ste už rozhodnutí, že sa chcete dozvedieť a pracovať so svojimi talentmi, je možnosť sa prihlásiť do talentových on-line skupín. Rada vám pošlem k tomu viac, skontaktujte sa so mnou.

 

Autorka článku: Katarína Medvecová Plichtová

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie