Hľadáte virtuálnu asistentku?

Svoje podnikanie si bez virtuálnych asistentiek neviem predstaviť. Aktívne a dlhodobo spolupracujem s päťčlenným tímom on-line asistentiek, s ktorými sa naživo stretávam len sporadicky. Nie preto, že by sme sa stretávať nechceli, ale často nie sme z jedného mesta, ani z jedného regiónu. Nejaký čas pre mňa pracovala Slovenka, ktorá pracovala v hoteli pre mačky v Čechách, alebo ďalšia, ktorá žije dodnes na vzdialenom kontinente. Poznám ľudí, ktorí spolupracujú so svojimi on-line tímami z celého sveta.

Ako funguje virtuálna asistentka? Uvažujete o tom, že by ste niektoré práce delegovali aj vy?

Rozhodla som sa, že delegovanie povýšim na umenie. Umenie odovzdávať, umenie dôverovať a umenie pochopiť, že nie všetko máme robiť my, že náš čas máme venovať primárne tomu, čo súvisí s našim poslaním a pokiaľ ho máme spojené s podnikaním, je dôležité pripomínať si naše pôvodné zámery. Nech sa nám potom nestane, ak sme chceli písať články pre vlastný portál a mať svojich obchodníkov, že napokon zháňame obchody a články píšu iní ľudia. Stráženie rolí a vlastných úloh je súčasťou môjho individuálneho workshopu Umenie delegovať. Je určené pre jednotlivých podnikateľov, ktorým pomáham nájsť a vyškoliť pre nich jednu alebo viac virtuálnych asistentiek.

Môj príbeh – ako som sa dostala k virtuálnym asistentkám

Celé to začalo v čase, keď som mala kamennú prevádzku svojej cestovnej kancelárie. Tri zamestnankyne rôzneho vysokoškolského vzdelania mali ruky plné práce a uprostred pracovného dňa nás náhodne navštívila Anička, zamestnankyňa, ktorá sa u nás kedysi zamestnala ako čerstvá maturantka. V tom čase mala malého syna, prišla aj s ním, práve zaspával v kočíku. Zaneprázdnené zamestnankyne sa jej stihli pozdraviť a vytrvalo vysvetľovali jedna druhej, prečo musia niečo dávno vystavené vystaviť znova a jedna druhú ubezpečovali o dôležitosti úkonu, ktorý by bol dávno hotový, keby ich bolo v kancelárii PARADOXNE o dve menej. To som však vtedy nevedela celkom rozlíšiť a nemala som jasno v tom, že príliš veľa zamestnancov pokope nadobúda prirodzenú potrebu simulovať umelú činnosť a odôvodňovať svoju zaslúženú zaneprázdnenosť.

Vzala som Aničku do vedľajšej miestnosti a spýtala som sa jej, či chápe stav, v ktorom sme sa ako firma ocitli. Bolo nás viac a to isté množstvo roboty sa zrazu nestíhalo. Spýtala sa ma, s čím potrebujem pomôcť, požiadala ma, aby som jej pridelila voľný počítač a kým malý v kočíku pospával a ona ho nohou hojdala, vyriešila za počítačom veci, ktoré by dámam vedľa trvali bohvieako ako dlho. Dojalo ma to. Od tejto náhodnej návštevy robila pre nás virtuálnu asistentku z domu, a to niekoľko rokov a milé dámy, demonštrujúce nekonečnú prepracovanosť, som samozrejme veľmi rýchlo prepustila.

S Aničkou sme spolupracovali  až do jej druhej materskej dovolenky. Bežne som nechávala  v schránke na ich plote tašku s faktúrami, ktoré bolo treba uhradiť alebo odoslať poštou. Posielala som jej mailom všetko, s čím si vedela poradiť. Dokumenty, ktoré som potrebovala vytlačiť, som označila jednoslabičným symbolom  a raz za mesiac som si ich zvykla u nej vyzdvihnúť a už roztriedené vziať rovno účtovníčke.

workshop

Neskôr nám do tímu pribúdali ďalšie asistentky. Niektoré nahadzovali fotografie do adminu webstránky, niektoré spracúvali rešerše podľa konkrétnych zadaní, komunikovali s klientmi cez maily, sledovali aktuálnosť cien, vytvárali rôzne tabuľky a štatistiky, darčekové poukazy, atď.

Po tom, ako som prevzala E-ženy, niektoré z virtuálnych asistentiek, s ktorými som robila, prešli k E-ženám. A tak spoznávate Gabiku Belicovú, Adrianu Havlínovú. Po jednom z workshopov Virtuálne asistentky a umenie delegovať, sa do tímu pridala Soňa Hlavatá, ktorá nám spravuje web stránku sociálne siete.  V klube Virtuálne asistentky nájdete viacero ich kolegýň. Niektoré prepisujú texty zo zvukového záznamu, niektoré sú skvelé na rôzne práce s textom.

Pred zahájením spolupráce s nimi vám odporúčam spýtať sa ich, v čom sú naozaj dobré a aká je ich špecializácia.

Hľadáte virtuálnu asistentku na mieru?

Chápem, že nemusíte mať čas na hľadanie novej virtuálnej asistentky pre vaše internetové podnikanie. Rada vám s jej zaškolením podľa vašich potrieb pomôžem. Napíšte mi, na aké typy prác potrebujete asistentku. Je pravdepodobné, že vám odporučím rovno dve. Každá z nich je skvelá pre nejakú oblasť. Je to ako s talentami. Nie vo všetkom sme talentované, no v niektorých prácach sme zase dokonalé.

Chcete sa stať virtuálnou asistentkou?

Virtuálna asistentkaOdporúčame vám naše

webináre pre online asistentky - virtuálne asistentky,

ktoré sa skladajú z viacerých modulov a po ich absolvovaní sa môžete uchádzať aj o získanie certifikátu.  

 

Pokiaľ sa zaujímate o produkt UMENIE DELEGOVAŤ pre podnikateľov, napíšte mi. Rada vám poradím. 

Ak vás zaujíma poradenská služba Ako získať viac klientov (a mať na nich aj čas).

Teším sa na vás. Aj na podnikateľov, ktorých zaujíma, ako sa odbremeniť od množstva práce, ktorú už dávno mohli robiť ich virtuálne asistentky, aj na nové virtuálne asistentky, ktoré by rady využili svoje naučené administratívne zručnosti a naučili by sa aj mnohé nové.

Gabriela Revická

Ďalšie články o virtuálnych asistentkách

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie