NEWSLETTER

Veríme tomu, čo žijeme?

Milé dámy,

rada by som vám sprostredkovala príhovor Slávky Halčákovej, ktorá moderovala začiatkom mája úžasnú konferenciu Slovakia going zero waste, ktorá ma hlboko zasiahla,  a kde sa stretlo viacero našich členiek, ako v publiku, tak aj na pódiu:

Veríme tomu, čo žijeme? Veríme svojmu životnému štýlu? Vieme sa zaň postaviť? Postaviť sa za seba? Zaujíma nás, kde končí náš odpad, kde sa ocitnú tie haldy sáčkov a koľko stromov sa muselo vyrúbať kvôli našej schránke preplnenej reklamnými letákmi, ktoré väčšinou bez pozretia putujú do košov? Pritom ich môžeme odmietnuť! Čo je to s našou sebadôverou? Čomu v našom živote neveríme? Neveríme si preto, lebo robíme niektoré veci automaticky? Lebo sa nám nechce uvažovať nad tým, že ak urobíme A nasleduje aj B?

Tieto a podobné otázky som si kládla počas prednášky charizmatickej francúzky Bei Johnson (www.zerowastehome.com), ktorá už takmer desať rokov nevynáša smeti. Životný štýl jej rodiny si nastavila tak, aby sa naučili žiť v domácnosti, ktorá neprodukuje odpad. Nemajú doma odpadkový kôš. Ona svojmu životu verí. Bea žije z toho, že píše a prednáša o svojom zero waste životnom štýle - o sebe. Nemá dredy, ani mastné vlasy, nie je hipisáčka ani uletená ezoterička. Je to sexi baba, na pódiu sršala energiou. Má skvelú postavu a vo svojich sexi ihličkových štekloch zo sekáča, vo svojej second handovej sukni s výborným zadkom vystupovala sebavedomo a priamo. Vyzerala ako vystrihnutá štýlová trendsetterka zo žurnálu. Celú sálu obsiahla svojím humorom, nadhľadom a sebairóniou. Mala som pocit, že sledujem zábavný program, vtiahla nás. Táto šoumenka a zerowasterka v jednom, s lícami napudrovanými kakaovým práškom-bronzerom a s riasami nalíčenými vlastnoručne vyrobenou maskarou z medu a asi z troch ďalších prírodných ingrediencií počas prednášky ukazovala obsah svojho kufra aj kabelky aj kozmetickej taštičky. Odprezentovala nám svoju minimalistickú kuchyňu, spálňu...Pokojne, s humorom odpovedala aj na najintímnejšie otázky, aký kondóm používajú (keď nechce tie bežné, kvôli odpadu) a aké menštruačné vložky používa (menštruačný kalíštek). Je to žena, ktorá žila kedysi totálne konzumne, vrátane solárka, botoxu, s umelými vlasmi a haldami oblečenia a jedla. Tento odpad vypratala zo svojho života, ale aj z hlavy a nedovolí, aby k nej ďalší odpad prišiel, ani do jej hlavy. Nedá si vymývať mozog reklamami a tým, čo všetko by ešte mala potrebovať. Svoj životný priestor si udržiava čistý, priestor okolo seba, ale aj v sebe.

Ak by som mala v skratke opísať posolstvo tejto konferencie, tak to bude asi takto: Čistime a udržiavajme svoj životný priestor v sebe aj okolo seba. Povedzme nie každému potenciálnemu odpadu do našich domácností, ale aj do našich hláv. Sebadôvera je o tom, že žijem to, čomu verím a čomu neverím, poviem nie. Sebavedomie je o tom, že sa zaujímam o to, či po mne ostane stopa v podobe odpadkov alebo svetlo, ktoré môže ľuďom otvoriť oči a pomôcť im nájsť seba. Že vedome vediem svoj život a uvedomujem si, aké následky má moje myslenie a konanie. Že všetci sme súčasťou Jedného celku - sme malou bunkou jedného organizmu, moje konanie ovplyvní celok. Teda, keď produkujem odpad a hádžem ho do kontajnera, toho nezhodnotiteľného a neskompostovateľného sa nezbavím, ostáva na mojej domovskej planéte a znečisťuje spodné vody, ktoré pijem a ovzdušie, ktoré dýcham. Bezodpadovosť je proces, nejde to za jeden deň. Mať menej ešte neznamená byť menej.

A ešte niečo. Bea voľakedy maľovala obrazy, už nemaľuje. Všetku kreativitu vložila do svojho života. Zo svojho života vytvára umelecké dielo. Zero waste je aj o tom, ako sa naučiť byť umelcom svojho života a žiť ho tvorivo a najkreatívnejšie ako vieme s úctou voči všetkému živému.“                                           

Slávka Halčáková

Srdečne vás pozývame na naše májové akcie:

  • Májové inšpiratívne stretnutie 22.05.2018 bude so Sandrou Epstein, ktorá bola jednou z prednášajúcich na minuloročnej konferencii E-žien. Tešíme sa na opätovné stretnutie s ňou a na témy, ktoré otvorí. Sandra žije v dažďovom pralese v Brazílii, no jej semináre sú známe po celom svete. Je autorkou knihy Araretama a vo svojej práci sa venuje výrobe vibračných esencií z kvetov atlantického dažďového pralesa. Ide o komorné stretnutie hlavne pre členky a máme už len posledné 3 miesta, tak sa neváhajte prihlásiť čím skôr.
  • Raňajky s E-ženami 23.05.2018 budú opäť pre tie z vás, ktoré sa chcú poradiť ohľadom svojho podnikania a dozvedieť sa viac o našom združení. Ide o dvojhodinové poradenské stretnutie pre 5-10 dám.
  • Aké by to bolo, kebyže nájdete odvahu a vydáte svoju vlastnú knižku? Aké to je, držať ju v rukách a smieť ju darovať vašim blízkym? Ak vás vábi uskutočniť si tento sen, máme pre vás workshop, ktorý vám v tom pomôže. Celodenný workshop Autorskej školy Literario v spolupráci s Panta Rhei Ako vydať rukopis a dopíšte príbeh, ktorý bude 23.05.2018, vám poradí, ako a kde ju vydať, aké sú najčastejšie chyby v rukopisoch či ako pripraviť ten správny marketing. Vyskúšate si dopísať zaujímavý príbeh podľa seba a dostanete priamu spätnú väzbu na váš rukopis.
  • Ak vás vábi vyskúšať si tvorivé písanie a chceli by ste poznať názor odborníka na vašu tvorbu, pozývame vás na večerný autorský workshop Dopíšte príbeh 29.05.2018. Skúsená jazyková korektorka vám poradí, ako zdokonaliť vašu štylistiku a gramatiku a odporučí vám odborné zdroje, ktoré vám pomôžu pri vašej tvorbe.
  • 30. 05. 2018 bude ďalšie stretnutie klubu koučiek - Dáša Polievková so svojou hosťkou Máriou Závodnou organizujú stretnutie o obliekaní a signáloch, ktoré o sebe oblečením vysielame. Tento event je tiež otvorený aj pre nečlenky.
  • 16.06.2018 bude opäť Fit day s E-ženami pod taktovkou Klubu Zdravé jedlo a fitness. Ide o poldenný program nabitý radostným pohybom a prácou na svojej postave, ktorý už pravidelne organizujú naše 4 členky Adel Jasenovcová, Miroslava Kyra Kromková, Andrea Zelinková a Zuzana Ondrisová. Tento event je tiež otvorený aj pre nečlenky.

Udalosti, ktoré podporujú a odporúčajú E-ženy ako partnerská organizácia:

  • 26.05.2018 Handmade konferencia, ktorú organizuje Veronika Bošková. Ide o celodennú konferenciu určenú pre tvorcov, výrobcov, spisovateľov, freelancerov, umelcov či remeselníkov. Príďte zažiť zaujímavé prednášky a workshopy na témy, ktoré sa tvorivých ľudí bytostne dotýkajú.
  • 27.05.2018 Koncert Kolo života, ktorý je zmesou piesní, tancov a rituálov o ceste ženy a úcte k premenám jej duše a tela. Dáva pozornosť kľúčovým prechodovým a iniciačným momentom na ceste ženy, odhaľuje spoločnosťou neprijaté témy, vyjadruje úctu k ženám každého veku, je o prijatí kolobehu života a smrti.

Katarína Mayer nám v rámci relácie Očami E-žien priniesla ďalšie  4 rozhovory  s našimi členkami Adel Jasenovcovou, Dáškou Polievkovou, Dáškou Sliackou a Dankou Palušovou. Okrem inšpiratívneho rozhovoru vám každá dáma venuje do súťaže zaujímavú cenu, takže sa oplatí ich sledovať.

ĎAKUJEME vám všetkým za podporu formou 2% z vašich daní. Nie, nie je to márne, ak sa rozhodnete venovať ich nášmu združeniu. Podporujeme zmysluplné aktivity a sme rady, že si to môžeme aj vďaka vašej dôvere dovoliť.

 

Tento newsletter pre vás pripravila Tamara Osaďanová.

 

Táto stránka používa cookies. Viac info