Ekonomické

Na otázky a odpovede z ekonomickej oblasti (ekonomické poradenstvo, účtovníctvo, daňové priznanie, rady auditora) odpovedá  členkám OZ E-ženy náš špecialista. Viac o výhodách členstva nájdete TU

Lektor ekonomickej poradne Florian Horváth, Ing. 

OTÁZKA: Máme SRO a nie sme platcami DPH, sprostredkúvame služby.

Odberateľ kúpi službu, ktorú predáva tretia strana. My vystavíme faktúru ako sprostredkovateľ- Doklad o viazaní peňažných prostriedkov - toto nie je náš príjem,  ale účtujeme to ako ostatné záväzky a pohľadávky. Lebo keď tretia strana dodá službu, tak my vygenerujeme dodávateľovi zmluvu o sprostredkovaní a faktúru na percento z dodanej služby -  čiže sprostredkovateľskú províziu - táto faktúra je naším výnosom

A tak nám vzniká pár situácií, ktoré sú problematické.

1. Odberateľ zruší  službu a my vystavíme dobropis na sumu nákupu. Peniaze si nedá poslať späť na svoje číslo účtu,  ale použije ich na ďalší nákup.

2. Dodávateľ,  ktorý zarobil peniaze a my mu ich máme vyplatiť, taktiež  použije tieto peniaze na nákup služieb u nás.

Momentálne to riešime jednostranným zápočtom medzi - dobropisom a novou faktúrou a zmluvou a novou faktúrou. Je to však technicky náročné sledovať väzbu medzi dobropisom a novou faktúrou v rámci nášho online systému. 

Existuje spôsob, akým by sa dali tieto vzťahy riešiť  inak ako jednostrannými zápočtami?

Miroslava S.

Odpoveď ekonomického poradcu

 


OTÁZKA: Sme SRO a prišiel nám i list z RTVS, ktorý nás upozorňuje, že ak máme zamestnancov, sme povinní platiť koncesionárske poplatky. Je to pravda? Akú logiku má platiť koncesionárske poplatky len preto, že máme zamestnancov?

Anna Grúberová

Odpoveď ekonomického poradcu

 

OTÁZKA: Spoločnosť s.r.o. (platca DPH) si požičala bezúročne od spoločníkov hotovosť 100 000,-CZK za účelom kúpy motorového vozidla v ČR. Dodávateľ vystavil faktúru v CZK a odberateľ za vozidlo zaplatil v hotovosti v CZK. Ako sa budú účtovať uvedené účtovné prípady?

Erika M.

Odpoveď ekonomického poradcu

 

OTÁZKA: Podnikanie na Amazone. 

Odpoveď ekonomického poradcu

 

 

 

                              Chcete odoberať  Spravodaj zo sveta E-žien?

spravodaj

Naše off-line aktivity

 

Individuálne Raňajky s E-ženou - v termíne podľa dohody

 

Odhaľte nám vaše otázky a pýtajte sa

       e-poradňa      

Pošlite nám otázku do E-poradne. 

 

                          

 

 

 

 

 

Táto stránka používa cookies. Viac info