Ekonomika

Otázky a odpovede v ekonomickej oblasti

 • Porovnanie zdravotných poisťovní Union a Dôvera

  Článok porovnáva zdravotné poisťovne Union a Dôvera. Zameriava sa na výhody pre poistencov, ako zubnú starostlivosť, podporu pre matky a deti, príspevky na očkovanie a ďalšie benefity. Rozdiely vo výhodách vám pomôžu pri rozhodovaním o zmene ZP, na ktorú máte čas do 30.9.2023.

 • Aký je rozdiel medzi SRO a živnosťou - výhody a nevýhody

  Podcast s JUDr. Zuzanou Otáhalovou, PhD. sa zameriava na porovnanie SRO a živnosti. Prináša informácie o ich výhodách, nevýhodách a celkovom procese vybavovania podnikania. Dôležitú rolu zohrávajú zmeny, ktoré sa udiali v roku 2022 pri sro-čke a živnosti, aby vás žiadna novinka nezaskočila. Ak si so založením spoločnosti neviete dať rady, poradíme vám na koho sa v tejto oblasti zamerať. Viac odborných informácií a tipov z praxe si môžete vypočuť v rozhovore.

 • ZALOŽENIE (OHLÁSENIE) ŽIVNOSTI ONLINE

  Ekonomika - E-ženy
  Ako si založiť voľnú živnosť online z domu. Prostredníctvom elektronickej schránky a občianskeho preukazu s čipom si založíte živnosť lacnejšie a nemusíte ísť na živnostenský úrad.

 • 17 otázok + 17 odpovedí alebo základné povinnosti podnikateľa

  Rozhovor s Katarínou Serinovou o tom, ako začať podnikať. V rozhovore vám prinesieme odpovede na otázky, ktoré si kladie snáď každá začínajúca podnikateľka či podnikateľ, a to bez ohľadu na to, či chce začať podnikať popri materskej, rodičovskej, zamestnaní alebo len tak. Zodpovieme otázky týkajúce sa daní a odvodov, náležitostí daňového priznania, aký typ účtovníctva si zvoliť, ako fakturovať, čo robiť s platbami v hotovosti a aj na čo nezabudnúť v ďalších krokoch.

 • Kedy sa používa Autorská zmluva

  Kedy a na aké účely môže podnikateľ uzavrieť autorskú zmluvu? Môže sa použiť autorská zmluva aj v prípade, že vykonávam výpomocné administratívne práce?

 • Štúdium a odvody

  Musí študent platiť sociálne poistenie a zdravotné ak podniká?

 • Výkon funkcie konateľa vs. pracovná zmluva

  Konateľ je funkcia v s.r.o., čiže pokiaľ hovoríme o pracovnom pomere konateľa, nie je to správne. Konateľ nie je pracovná pozícia, ale funkcia, a podľa Obchodného zákoníka je konateľ štatutárnym orgánom s.r.o. Konateľ môže mať aj pracovný pomer v rovnakej spoločnosti, v ktorej vykonáva túto funkciu. Ako je možné riešiť odmeňovanie konateľa?

 • O minimálnych odvodoch v súbehu živnosti a pracovného pomeru

  Zaujímalo by ma, ako to je, keď je niekto na živnosti prvý rok, čiže nie je zaťažený povinnosťou platiť odvody do sociálnej poisťovne za živnosť, no keď je súbežne zamestnancom vo vlastnej SRO, ako je to vtedy? Vzťahuje sa na platbu odvodov do zdravotnej poisťovne výnimka? Ak áno, od čoho závisí?

 • Živnosť alebo s.r.o.?

  Aké sú rozdiely medzi podnikaním na živnosť a podnikaním na s.r.o.? Čo potrebujem k založeniu živnosti?Aká je voľná, viazaná a remeselná živnosť? A ďalšie vaše otázky...

 • SRO sprostredkujúca služby

  Máme SRO a nie sme platcami DPH, sprostredkúvame služby. Vzniká nám pár situácií, ktoré sú problematické...

 • Koncesionárske poplatky

  Sme SRO a prišiel nám i list z RTVS, ktorý nás upozorňuje, že ak máme zamestnancov, sme povinní platiť koncesionárske poplatky. Je to pravda? Akú logiku má platiť koncesionárske poplatky len preto, že máme zamestnancov?

 • Účtovanie

  Spoločnosť s.r.o. (platca DPH) si požičala bezúročne od spoločníkov hotovosť 100 000,-CZK za účelom kúpy motorového vozidla v ČR. Dodávateľ vystavil faktúru v CZK a odberateľ za vozidlo zaplatil v hotovosti v CZK. Ako sa budú účtovať uvedené účtovné prípady?

 • Výška odvodov

  Aká je výška odvodov živnostníka v závislosti od výšky prijmov?

 • Kúpa služby zo zahraničia

  Ak kupujem služby zo zahraničia, z krajiny EÚ, som daňovník-právnická osoba v SR, musím sa registrovať na DPH?

Otázky a odpovede týkajúce sa občianskeho združenia

 • Náklady na tlač OZ

  Ako zaúčtuje občianske združenie (OZ) náklady na tlač, ak budú hradené FO, alebo druhá verzia ak budú hradené prostredníctvom grantu, ktoré dostaneme na realizáciu projektu v rámci OZ a aké podklady potrebujeme, keď sa bude robiť daňové priznanie?

 • Predaj potravín OZ

  V rámci našej činnosti chceme predávať za dobrovoľný príspevok produkty - jedlá, koláčiky, cukríky z bylinkovej záhradky - musí mať dotyčný, ktorý bude produkty predávať potravinársky preukaz?

 • Príspevky OZ

  Sú príspevky pre občianske združenie, napríklad členské, limitované výškou príspevkov? Po akej dobe má občianske združenie nárok na 2% a granty z UPSVAR? Za akých okolností môže občianske združenie prevádzkovať kaviareň, teda predávať tovar?

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie